Bist 100
10643,58
3,14%
Bist 100
Dolar/TL
32,2404
0,1096%
Dolar/TL
Euro/TL
35,0025
-0,4115%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,087
0,0078%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2506,81
0,29%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Üniversite testiyle saptanan hava temizleme cihazı geliştirildi

15 Aralık 2020 | 11:37
Son Güncellenme: 27 Ekim 2022 | 18:10
Üniversite testiyle saptanan hava temizleme cihazı geliştirildi
Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Bağımsız Mikrobiyoloji Laboratuvarı Microbiota ve Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) testlerini yaptıran Froumann Profesyonel Hava Temizleme Cihazları, Covid-19 salgınıyla mücadelede bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler ortaya koydu. Burak Yakupoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu Froumann Profesyonel Hava Temizleme Ürünleri, sahip olduğu üniversite raporları sonrası ev, ofis ve kamuya açık alanlar için umut oldu.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Bağımsız Mikrobiyoloji Laboratuvarı Microbiota ve Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi (ECARF) testlerini yaptıran Froumann Profesyonel Hava Temizleme Cihazları Covid-19 salgınıyla mücadelede bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış veriler ortaya koydu. Profesyonel Hava Temizleme Ürünü Froumann, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş COVID-19 Tanı Laboratuvarı olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı’ndan “Cihazın orta kademede (3. kademe) çalışıyorken çok yüksek yoğunluklu virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre edebildiği saptanmıştır” ibareli test raporunu aldı. Böylece Froumann, geliştirdiği bu hava temizleme teknolojisi ile SARS CoV-2 Virüsünü yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle kanıtlayan ilk marka oldu.

MİKROBİYAL YÜKÜ AZALTIYOR


Burak Yakupoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu Froumann Profesyonel Hava Temizleme Ürünleri, sahip olduğu üniversite raporları sonrası ev, ofis ve kamuya açık alanlar için umut oldu. Küçük ve büyük metrekareli tüm kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri filtreleyerek temizleyen, ev ve ofislerde yüzde 99 oranında “güvenli nefes alanı” yaratan Froumann Hava Temizleme Sistemleri, havayı nefes hizasından çekme özelliğine sahip.
Yapılan testler ile, Froumann Hava Temizleme Sistemleri’nin geliştirdiği teknoloji ve ürünlerin; SARS Cov-2 virüsü dahil 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partikülleri filtre ederek, kullanıldığı ortamdaki havayı temizlediği kanıtlandı. Ürünün sahip olduğu; üç aşamalı filtre sistemi, sızdırmazlık ile ilgili kullanılan tasarım, Eurovent sertifikalı HEPA H14 filtre teknolojisi ve doğru hava akım hızı, “güvenli nefes alanı” oluşturan kritik unsurların başında geliyor. Endüstiriyel Mikrobiyoloji alanından Prof. Dr. Ahmet Çabuk da virüs taşıyan aerosolleri yüzde 99 oranında filtre ettiği saptanan cihazın, havayı nefes hizasından çeken tasarımı sayesinde kapalı alanlarda mikrobiyal yükü azaltmada etkili olduğunu söyledi.

ÜNİVERSİTE ONAYLI


Küçük ve büyük metrekareli tüm kapalı alanlarda virüs, bakteri, toz, alerjen ve kimyasallar gibi havada uzun süre asılı kalabilen tüm kirleticileri tutarak ev ve ofislerde yüzde 99 oranında güvenli nefes alanı yaratan Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri, nefes hizasından kirli havayı çekme özelliği ile de dünyada bir başka ilke imza attı. Ocak 2020’de çalışmalarına başlanan Froumann ürünleri pandemi dönemi yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen ilk cihaz olma özelliği de taşıyor. Birçok hava temizleme ürününün yere çok yakın seviyeden hava çekişi yaptığına dikkat çeken Burak Yakupoğlu ”Geliştirdiğimiz ürünlerle SARS CoV-2 Virüsünü yüzde 99 oranında filtre ettiğini üniversite testiyle ilk kanıtlayan firma olarak bu anlamda dünyada bir ilke imza atmaktan gurur duyuyoruz. SARS CoV-2 virüsü taşıyan ve yayan bireylerin, konuşmaları esnasında ortama saçtıkları damlacıkların solunması ile bulaşan COVID-19 için yapılan çalışmalar, nefes hizasından bir filtrasyonu zorunlu kılmaktaydı. Bu alanda da ilk olmak bizi yeni Ar-Ge çalışmaları için yüreklendirdi” diyor.

SAĞLIKLI HAVA İÇİN


Kamuya açık alanlar başta olmak üzere hastaneler, eğitim kurumları, ofisler, evler ve tüm yaşam alanlarındaki hava temizliğinin toplum sağlığı açısından büyük önem arz ettiğini ve pandemi ilan edilen bu dönemde kapalı mekanlardaki havanın yeterince sağlıklı olmamasının kitlesel salgınların önemli bir tetikleyicisi konumuna geldiğine de dikkat çeken Burak Yakupoğlu, şunları anlatıyor:

“İnönü Üniversitesi ile yapılan SARS-CoV2 Virüsünü Temizleme Etkinliği Analiz Raporu bizi çok heyecanlandırdı. Yeryüzündeki canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereken en önemli iki etken hava ve sudur. Havada başta oksijen olmak üzere bizim için yaşamsal önemi olan gazların yanısıra hava kalitesine bağlı olarak sağlığımızı olumsuz etkileyen pekçok irili ufaklı partiküller, bioaresol halinde mikroorganizmalar ve toksik gazlar bulunmakta. COVID-19 virüsünün boyutu 0,2 mikron çapındadır ancak havaya nefes yoluyla çıkan bioaerosollere tutunarak yayılması sebebiyle boyutu 0,3 mikron civarına gelmektedir. Yüksek verimli HEPA filtrelerin 0,3 mikron boyutlarındaki partikülleri yüzde 99 oranında temizlediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra NASA Uzay Ajansı’nın 2016 yılında HEPA* filtrelerin partikül tutma verimliliği ile ilgili yapmış olduğu çalışmada HEPA filtrelerin 0,01 mikron boyutundaki nano partikülleri dahi yüzde 99 verimlilik ile tutabildiği kanıtlanmıştır. Froumann Hava Temizleme Sistemleri, içerisinde kullanılan H14 yüksek verimli HEPA filtreler sayesinde virüs ve bakteriler dahil olmak üzere ortam havasındaki mikrobiyal yükü temizlemekte ve güvenli bir nefes alanı yaratmakta.”
0

  • ALTIN GRAM - TL 2506,81 0,29%
  • ALTIN ONS 2417,99 0,14%
  • BIST 100 10643,58 3,14%
  • DOLAR/JAPON YENI 155,855 0,128%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36137 0,01396%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 91 0,0443%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,2404 0,1096%
  • EURO/DOLAR 1,087 0,0078%
  • EURO/TURK LIRASI 35,0025 -0,4115%
  • STERLIN/DOLAR 1,2698 -0,02441%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL