Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8662
0,0259%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6433
-0,0208%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0847
-0,0696%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2552,65
0,31%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

FOMO Nedir? Borsa ve kripto parada FOMO ne demek?

FOMO Nedir? Borsa ve kripto parada FOMO ne demek?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde FOMO terimi var...  Son dönemde özellikle kripto para piyasalarında sıkça kullanılan FOMO terimi kaçırma korkusu olarak özetlenebilir. Peki, Fomo Nedir? Borsa ve kripto parada FOMO ne demek? Kripto paralarda FOMO etkisi nedir? Gelin bu terimin anlamına yakından bakalım...

FOMO NEDİR?

Öncelikle FOMO nedir? FOMO, borsa ve kripto para piyasasında adından sıkça söz ettirirken psikolojide de fırsatı kaçırma korkusu olarak adlandırılır ve açılımı da Fear of Missing Out, yani kaçırma korkusudur. FOMO, gelişen teknoloji ile kullanıcıların bazı deneyimleri ve fırsatları kaçıracağı algısı oluşturur ve bu şekilde ortaya çıkar. Borsada FOMO herhangi bir değerin sürekli yükselmesi sonucu kullanıcıların fırsatı kaçırma düşüncesi ile en yüksek fiyattan varlık satın alınması ve varlığın aniden değer kaybetmesi sonucu oluşur. Yatırım ve ticaret işleri ile ilgilenen kullanıcıların piyasalardaki büyük kaybetme korkuları FOMO olarak nitelendirilir. FOMO, küresel bir etki yerine daha çok bireysel bir etkiye sahiptir. FOMO kurbanı olan kullanıcılar seçimlerini yanlış yaptıkları konusunda korkuya kapılır ve bu korku ile yapılan hamleler kullanıcılara genellikle olumsuz sonuç doğurur. Kullanıcı herhangi bir borsada takip ettiği bir değerin hızla yükselmesini grafiklerden izler ve fırsatı kaçırdığı hissine kapılarak yüksek fiyattan birim satın alır. Düşünmeden yapılan bu hareket sonrası kullanıcı FOMO etkisi ile korku ve pişmanlık bir araya gelebilir. Teknolojinin gelişmesi ile sosyal medya ve finans piyasasındaki verileri an be an takip etmek mümkündür. İnternetin sınırsız erişim sağladığı bilgiler ışığında kullanıcılar hayatın birçok anını kaçırdığını düşünür ve FOMO etkisi altına girebilir. Kaygı, sabırsızlık, heyecan, kıskançlık, korku gibi duygular kullanıcıları etkisi altına alarak FOMO etkisini besler. FOMO etkisine yakalanmamak için duyguların arka plana atılması gerekir ve kullanıcıların mantığını kullanması tavsiye edilir. Borsada işlem yapmak isteyen bireylerin ve şirketlerin FOMO etkisinden ziyade sayısal veriler ile işlem yapması, uzun vadede daha kârlı sonuçlar verebilir.

KRİPTO PARALARDA FOMO ETKİSİ NEDİR?

Peki,  kripto paralarda FOMO etkisi nedir? Kripto para piyasalarında işlem yapmak isteyen yatırımcıların duygu ile değil daha çok rasyonel ve matematiksel verilere dayanarak işlem yapması gerekir. Kripto para borsasında takip edilen herhangi bir coinin artan yeşil grafiği yatırımcıları cezbeder ve fırsat kaçırma korkusu ile yatırımcı tüm birikimini kullanır. Herhangi bir rasyonel veri izlemeden yapılan bu hareket fırsatı kaçırmak olarak nitelendirilir ve kazançlar kayba dönüşebilir. Yüksek seyreden grafiği takip eden yatırımcı, yüksek fiyattan satın alma işlemi yaparak heyecanın mağduru olabilir. Satın alınan ürünün fiyatının düşmesi ile aynı yatırımcı endişeye ve hayal kırıklığına kapılarak satın aldığı kripto parayı düşük fiyattan satar. İşte bu durumda yatırımcı FOMO etkisine yakalanır ve bu yüzden yaptığı alışverişte de kayıp yaşar. Kripto para piyasasını çok yakından takip eden kullanıcıların ettiği kâr, risk almak isteyen kullanıcıları aceleci davranmaya itebilir ve fırsatı yakalayamama korkusu da devreye girer. Değişken pazarlar, büyük galibiyet serileri, tekrarlayan kayıplar, sosyal medya, haberler ve söylentiler FOMO’yu tetikleyen en büyük faktörler arasında yer alır. Kripto para borsasında yer alan haberler ve kâr sağlayan kullanıcıların deneyimi de yeni yatırım yapacak olan kullanıcılar üzerinde etki bırakır. Kısa zamanda büyük kârlar elde etmek isteyen bir kullanıcı da tüm parası ile hızla yükselişe geçen kripto paradan satın alarak düşük fiyatta paniğe kapılabilir ve ürünün satışını yaparak arzu ettiği kâr yerine zarar elde eder. Yatırımcılar yüksek fiyattan satın aldığı ürün düşüşe geçtiğinde satış yapmaz ve ürünün piyasa değeri stabil olarak giderse ve ürünün satışı olmaz ise yine kayıplar yaşanır ve yatırımcılar zarar eder. FOMO etkisine yakalanmamak ve maddi kayıp yaşamamak için piyasaların rasyonel verilerle takibi ve matematiksel verilerinin detaylı incelenmesi tavsiye edilir. Ani verilen yatırım kararlarının arkasında da genellikle duygusal hareketin izleri görülür.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR