Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

HODL nedir? Kripto para borsasında HODL ne anlama geliyor?

HODL nedir? Kripto para borsasında HODL ne anlama geliyor?

HODL nedir? Kripto para borsasında kullanılan HOLD terimi ne anlama geliyor? Bu makalede bu iki sorunun yanıtına bakıyoruz. 

HODL NEDİR?

Öncelikle Hodl nedir? Kripto para borsasında kullanılan kelimelerden bir tanesi olan HODL, ingilizce tutmak anlamına gelen hold kelimesinin anlamını taşır. HODLing olarak da kullanılan bu ifade, kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalara rağmen kullanıcıların birikimlerini uzun vadeli elinde tutması anlamına gelir. İlk olarak 2013 yılında bir kullanıcı Bitcoin forumlarında HODL kelimesini kullanırken yazım yanlışı yapar ve Bitcoin’in değer kaybetmesine rağmen sanal cüzdanında bulunan kripto paraları elinde tutacağını yazar. I am HODLING olarak yanlış yazılan bu terim her ne olursa olsun kullanıcının uzun vadeli kripto parayı sanal cüzdanında tutacağını ifade eder. Yanlış yazılmasına rağmen bu terim kripto para piyasasında işlem yapan kullanıcıların hoşuna gider ve yatırımlarını elinde tutmak isteyen kullanıcılar bu ifadeyi kullanır. Daha sonra bu stratejinin adı Hold On For Dear Life cümlesinin kısaltması olarak kullanılmaya başlar ve canın pahasına tutun anlamına gelir. İlk olarak Game Kyuubi adlı kullanıcının kullandığı ifade, kripto para piyasasında işlem yapan birçok kullanıcı tarafından kullanılır. Kripto para piyasasında yatırım yapan kullanıcılar ve analistler HODL kelimesini kullandığında; değer kaybetmeye başlayan sanal para birimlerinin satılması yerine uzun vadeli bekletilerek yeniden değer kazanması amaçlanır. 

HODL NASIL YAPILIR?

  • Kripto para birimi, gelişen teknolojinin ve şifre biliminin ortak paydası sonucunda elde edilir. HODL yaparken kullanıcıların analizleri iyi izleyerek bu karara varması gerekir.
  • HODL yapacağını söyleyen bir kullanıcı, piyasada hiç alım ve satım işlemi yapmayacağını belirtir ve ayrıca sanal cüzdanda bulunan kripto para biriminin tekrar değer kazanacağına inanır. HODL yapmak isteyen Bitcoin sahibi kullanıcılar ise ne olursa olsun sanal cüzdanda bulunan kripto parayı satmaz.
  • Kripto para alım işlemleri için doğru zamanı takip eden kullanıcılar genellikle çeşitli indikatörleri inceler ve analizleri takip eder. HODL yaparken düşüşte olan kripto para biriminin fiyatının yükseleceğinden emin olmak gerekir. Değeri düşen bir para biriminin değerinin tekrardan yükseleceğini ifade etmek isteyen kullanıcılar kısaca HODL kelimesini kullanır.
  • Bitcoin, Litecoin veya Ethereum gibi kripto para borsasının çoğunluğunu elinde bulunduran sanal para birimlerinde HODL daha çok yapılır. HODL işleminin kısa ve uzun vadeli bazı avantajları ve dezavantajları bulunur. Kripto para piyasasında çokça kullanılan bu terim, dijital para birimlerinin değer kaybetmesi sonucu oluşan devalüasyonu engeller.
  • Bir kripto para biriminde HODL yapılırsa o kripto para birimi; ekonominin kötüye gitmesi, istikrarsızlık veya alım gücünün düşmesi gibi problemlerden etkilenmez. Sanal para birimlerinin HODL yapılması durumunda kullanıcıların belirli bir takip yapmasına gerek kalmaz ve kripto para birimi, sıcak veya soğuk sanal cüzdanların birinde bekletilir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR