Çevreye duyarlı son teknolojiler

Çevreye duyarlı son teknolojiler

Piyasaya çıkan son teknoloji ürünlerinde çevreye duyarlı özellikler öne çıkıyor. Havayı temizleyen bank, deniz altındaki kirlilikleri gideren denizanası robotlar buna birer örnek. Yeni teknolojik ürünlerde aynı zamanda robot teknolojileri de dikkat çekiyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

1- HAVAYI TEMİZLEYEBİLEN BANK
Almanya merkezli teknoloji şirketi Green City Solutions tarafından yaratılan City Tree, dikey bahçeye dayanan bir bank. City Tree, sıradan bir bank ama aynı zamanda bir filtre hatta çevre verilerini izleyen akıllı bir cihaz. City Tree, 275 ağaca eşdeğer bir hava temizleme kapasitesi sunarak hava kirliliği adına önemli bir çözüm sunuyor.

Bu da yıllık 265 tonluk karbondioksit ve havada bulunan diğer zararlı gaz ve partiküllerin filtre edilmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda nesnelerin interneti ile bitki dünyasını buluşturan bir çözüm. Bu anlamda dünyanın ilk biyoteknolojik hava filtresi olarak adlandırılıyor. Sadece 3,5 metrakarelik yer kaplıyor.

Dikey bahçe içerisindeki bitkiler, koparılmaya veya saksılarından çıkarılmaya karşı korumalı. Aynı zamanda üzerinin boyanmaması için koruyucu bir tabaka ile kaplanabiliyor. Bunun yanı sıra içerdiği solar paneller sayesinde ihtiyacı olan enerjiyi kendisi üretiyor.

2-LÜKS AKILLI SAAT
2017’den beri kendi akıllı saati Tambour Horizon’ı üreten lüks tasarımcı Louis Vuitton, yeni ürününü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Snapdragon Wear 3100 işlemciyle güncellenen yeni Tambour Horizon, Google’ın desteğiyle geliştirildi.

Ekran ‘ ve tüm yan özellikler sürekli açıkken tam gün batarya kullanımı vaat eden saat, güç tasarrufu moduna alındığında ise beş güne kadar dayanabiliyor. Cihazda 1,2 inç boyutunda 390 x 390 piksel çözünürlüğünde AMOLED dokunmatik ekrana yer veriliyor.

Saatte 512 MB RAM ve 4 GB depolama alanı bulunuyor. Wear 3100’ün getirdiği yenilikler arasında kullanıcının kalp atış hızını ve adım sayısını güç tasarrufunda dahi gösterebilme özellikleri var. Yeni Tambour Horizon’un, önceki renklere ek olarak beyaz seramik rengi de bulunuyor. Her ne kadar çıkış tarihi ve fiyatlandırma konusunda resmi bir bilgi olmasa da, önceki modelin 2 bin 490 dolara satıldığını belirtelim.

3- MİNİ KABLOSUZ ADAPTÖR
Kullandığı bilgisayarda wi-fi desteği olmayan ya da eski teknolojili wi-fi desteğine sahip bilgisayarı olanlar için çözüm, USB’den cihaza bağlanan kablosuz adaptörler. USB’den bilgisayarlara takılan bu adaptör ile wi-fi desteği olmayan bilgisayarlar da kablosuz ağa bağlanabiliyor.

Bilgisayarında eski standartta wi-fi desteği olan ama evinde/ofisinde yeni nesil bir wi-fi ağına sahip olanlar da bu ürünler sayesinde bilgisayarının wi-fi standardını yükseltebiliyor. TP-Link, son olarak boyutu mini yeni kablosuz USB adaptör olan Archer T3U’yu satışa sunuyor.

Archer T3U rahatlıkla her yere taşınabiliyor. USB adaptörü, AC teknolojisine sahip ve bir önceki standart olan 802.11N’e oranla üç kat daha hızlı bağlantı sunduğu iddiasında. Hem Windows hem de Mac OS X işletim sistemleri ile uyumlu olan ürün Türkiye’de 37 dolar fiyatla satışa sunuluyor.

4- ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK YÜZÜĞÜ
Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle ilgili yeni ürünler piyasaya sunuluyor. Son olarak Royal College of Arts’ın İnovasyon Tasarım Mühendisliği yüksek lisans programında öğrenci olan Nat Martin, artırılmış gerçeklik ortamına hareket kontrolü ile hükmetmeyi sağlayan Scroll adlı bir yüzük geliştirdi. Scroll, hareketle kontrolü mümkün kılan bir artırılmış gerçeklik kontrolörü. Sıradan bir yüzük gibi görünen Scroll, şu anda prototip aşamasında.

Çoğu artırılmış gerçeklik deneyiminde kontrolün akıllı telefonla veya ayrı bir el kumandasıyla sağlanmasına karşın Scroll, kullanıcının elinde fazlalık hissi yaratmadan duruyor ve asgari düzeyde hareketle sanal gerçekliği kontrol olanağı sağlıyor. Jiroskop ve dokunma sensörleriyle donatılan yüzük, parmağınızı doğrultma, sağa sola oynatma, yüzüğe hafifçe vurma veya yüzük üzerinde başparmağınızı kaydırma gibi jestlerle artırılmış gerçekliği kumanda etmenizi sağlıyor.

5- ELEKTRİKLİ SCOOTER
Xiaomi, elektrikli scooter’larını Türkiye’de de satışa sundu. Mi Elektrikli Scooter, katlanabilir tasarımı ve uzun menziliyle dikkat çekiyor. Pili tam şarj edildiğinde yaklaşık 30 kilometrelik menzil sunan scooter, yaklaşık 12 kilogram ağırlığında.

Saatte yaklaşık 15 kilometre hıza ulaşabilen scooter, suya ve toza karşı dayanıklı. Tek tuşla kullanıma hazır hale gelen katlanabilir tasarımlı scooter’da çift fren sistemi kullanılıyor. Ayrıca scooter’da gösterge paneli de bulunuyor. Gösterge panelindeki dört LED bildirim ışığı, kalan pil ömrünü gösteriyor. Mi Elektrikli Scooter’da, 8,5 inç büyüklüğündeki ön ve arka lastikler üst düzey darbe emici ve kaymaz ayak izlerine sahip.

Scooter, pil ömrünü uzatmak için hızlanma sırasında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama üzerinden scooter’ın hızı ve pil durumu da görüntülenebiliyor.
Ürünün Türkiye fiyatı 4 bin 999 TL.

6- ROBOT DENİZANALARI İŞ BAŞINDA
Bilim insanları, robot denizanaları ile deniz altı ekosistemini korumayı amaçlıyor. Bir çeşit ‘su altı drone’u olan bu robotlar, yok olma tehlikesi altında olan mercan kayalıklarını koruyacak. Florida Atlantic University tarafından üretilen robotlar, hidrolik dokunaçlara sahip. 20 santimetre genişliğindeki robotların tasarımı için ay denizanalarının larva dönemindeki şekli kullanıldı.

Denizanalarının hareket sisteminden esinlenen bu robotlar, silikondan oluşan sekiz dokunaçın pompalar yardımıyla suyu içine çekip sonra bırakmasıyla hareketini gerçekleştiriyor. Ses ya da görüntü kaydetme özelliği bulunmasa da bu robotlar sayesinde oksijen seviyesindeki değişmeler ya da mercan kayalıklarındaki aşınma takip edilebilecek.

7- GİYİLEBİLİR ROBOT
LG, yakın zamanda ticarileştirmeye hazırlandığı gelişmiş servis robotları serisinin yanında, giyilebilir CLOi SuitBot’un güncellenmiş bir versiyonunu da tanıtmaya hazırlanıyor. CLOi SuitBot, yürürken, ayakta dururken ya da çalışırken belden aşağısının çok daha rahat ve doğal hareket etmesini sağlayacak.

LG CLOi SuitBot, güncellenmiş haliyle kullanıcıların belini destekliyor ve ağır yükleri kaldırma ve indirme gibi fiziken zorlayıcı işleri yapıyor.

Robot, bir saat boyunca tek bir şarjla çalışıyor ve şarj olması sadece bir saat sürüyor. Akıllı robotlar, şarjları azaldığında bir şarj istasyonuna gidip tamamen şarj olduktan sonra görevine geri dönebiliyor. Robotlar ayrıca günlük olarak kendi kendine teşhis ve otomatik raporlama gerçekleştirebiliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap