Gelecek 25 yıl

Gelecek 25 yıl

“Bütün nesneler birbiriyle konuşacak”
Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 4,5G ile kullanılmaya başlayacak yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelecekte hayatımızın her saniyesinde etkisini göstereceğini söylüyor. Öğüt, “Eğitimden sağlığa her alanda teknolojisiz adım atmanın mümkün olmayacağı, sadece insanların değil makinelerin ve hatta diğer tüm nesnelerin birbiriyle konuşacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz” diyor.

Gözde Yeniova / [email protected]

Telekom sektörü en büyük değişimi gerçekleştiren ve bu değişimle çoğu alanı da dönüştüren bir özelliğe sahip. Özellikle GSM operatörlerinin pazara gelmesiyle birlikte rekabetin artması vemobil genişbant teknolojileriyle ses ilemesajlaşmadan internet odaklı hizmetlere geçilmesiyle büyük bir dönüşüm yaşandı. Şimdi de 4,5G ve sonrasında 5G teknolojisiyle bir başka döneme girilecek. Geçmiş dönemin kırılma noktalarını ve geleceğe ilişkin sektörde yaşanacak gelişmeleri son yılların en atak şirketi olan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt ile konuştuk.

Geçmiş döneme ilişkin telekom sektöründe hangi kritik süreçler yaşlandı? 25 yılda en önemli dönüşümler hangi alanlarda gelişti?
Son 25 yılda yaşadığımız en önemli dönüşüm,mobil genişbant teknolojilerinin hayatımıza girmesi ve akıllı telefonların kitleselleşmesi oldu. Bu süre zarfında telekomsektörü tümdünyada sabitten mobile, sesten veriye, çevirmeli bağlantıdan genişbanta evrilirken, elektronik cihazlar da masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefon ve tabletlere büyük bir hızla dönüşüme uğradı. Bu değişim günden güne devam ediyor. Mobil iletişim teknolojileri sadece haberleşme ihtiyaçlarımızı karşılamakla kalmıyor, sağlıktan tarıma, finanstan eğitime, yenilikçi hizmetler sunarak, yatay kestiği sektörlerde sağladığı verimlilik artışıyla ekonomik büyümenin de lokomotifi oluyor.

Türkiye telekom sektörünü ve dünyayı karılaştırdığımızda önümüze nasıl bir tablo çıkıyor?
Türkiye’de bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü son 13 yılda hızlı bir büyüme trendi yakaladı. Özellikle mobil iletişim alanında dünya ile yarışır konuma geldik. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan 2015 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, Türkiye’deki mobil telefon abone sayısı 73 milyonu aştı, 3G’deki abone sayısı ise 63 milyonun üzerine çıktı. Mobil iletişimdeki bu hızlı gelişime rağmen, sabit iletişimde aynı noktada olduğumuzu söylemek zor. Ekonomik gelişme ve rekabet gücünde artış hedefliyorsak, ulusal çapta yeni nesil şebeke kurulumunu gerçekleştirmemiz, şu anda 4,5G, ardından 5G ve fiber erişiminde mutlaka dünya çapında bir düzeye gelmemiz gerekiyor.

Sektörün önünde en büyük yenilik 4,5Gteknolojisinin kullanıma başlaması olacak. Bu nasıl bir değişimi beraberinde getirecek?
4,5G ile mobil iletişimde yeni bir dönem başlayacak. Tamamen IP tabanlı ve veri taşımak üzere geliştirilen 4,5G teknolojisiyle, ses, SMS ve veri gibi her tür aktarım, tek bir ortamda, başka bir deyişle internet üzerinden gerçekleşecek. 4,5G’yi önceki genişbant teknolojileriyle kıyasladığımızda, daha yüksek aktarım hızları, kapasite ve kalite sağladığını görüyoruz. Bu teknolojiyle 3G’nin en az 10 katı hızlara ulaşacağız. Artan kapasite ve hız ile mobil genişbant hizmetlerinde kalite artacak. Kullanıcıların talep ettiği içerikler, eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde akıllı cihazlarının ekranına gelecek. Ayrıca, kullanıcıların karşı tarafa gönderdiği, örneğin banka işlemleri dolayısıyla verilen komutlar gibi komutlar da eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde hayata geçecek.

Geleceğin 5 trendi
1- 4.5G teknolojisi için gerekli fiber yatırımlarının yapılması gerekiyor.
2- Kurumlar kaçılmaz olarak dijitalleşmek zorunda kalacak.
3- M2M teknolojisi ile tüm nesneler birbiriyle konuşacak.
4- Genişbant teknolojileri hayatımızın her yerinde olacak.
5- Kapasite ve hız artışı gereğiyle 5G’ye geçiş sağlanacak.

gelecek-25-yil-22

Bu değişimin iş süreçlerine etkisi nasıl olacak?
4,5G teknolojisi, daha hızlı, daha etkin ve daha rekabetçi iş süreçlerinin de mimarı olacak. Özellikle gecikme süresinin kısalmasıyla, online işlemve faaliyetler gerçek zamanlı yapılabilecek. Bu da iş süreçlerinde önemli ölçüde verimlilik artışını, rekabetçiliği ve maliyet avantajını beraberinde getirecek. İş dünyası, daha akıllı ve yenilikçi iş yapma biçimlerini benimseyerek dijitalleşmeyi mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirecek. 4,5G, özellikle makinelerarası iletişim (M2M) alanında önemli büyüme sağlayacak. Çok yakında buzdolaplarının, otomobillerin hatta ofisinizdeki kahve makinesinin bile birbiriyle iletişim halinde olacağı bir geleceği yaşayacağız. M2M sayesinde, iş süreçlerinin hızlanması, akıllı kentlerde yaşama geçiş, eğitimden sağlığa, tarımdan belediyeciliğe birçok alanda verimlilik artışı mümkün olacak. Bulut bilişim ile iş uygulamaları artık bir donanıma ya da bir lokasyona bağlı olmadan gerçekleşecek.

Önümüzdeki dönemde sektörde bizi neler bekliyor?
Türkiye, 4,5G ihalesiyle telekom sektöründe yeni bir döneme girdi. 4,5G ihalesi kapsamında tahsis edilen yeni frekanslar yeni yatırımların önünü açarak ekonomimizde sıçrama sağlayacak bir etki yaratacak. Ek istihdam sunacak ve en önemlisi ülkemizin dijital dönüşüm sürecini hızlandırarak dijitalleşmede öncü ülkeler arasında yer almamızda etkili olacak. Dolayısıyla, Nisan 2016 itibariyle hayatımıza girecek olan 4,5G teknolojisini, Türkiye’nin dijital tarihinde bir dönüm noktası olarak değerlendiriyoruz.
Gelecek 25 yıllık dönemde telekom sektöründe nasıl bir değişim dönüşüm olmasını bekliyorsunuz? Bundan 25 yıl sonrasını hayal ettiğinizde nasıl bir tablo görüyorsunuz?
İletişimde yeni bir çağın habercisi olan 4,5G, hemen ardından 5G’yi ve nesnelerin internetini de getirecek. Henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle,mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekâsı gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacak. 5G ile dünya üzerinde birbirine bağlanmış durumdaki milyarlarca cihaz, sorunsuz idare edebilecek akıllı bir iletişim ağı haline gelecek. Otomobilden ilaca, ayakkabıdan tencereye kadar birçok nesneyi internete bağlayacak 5G şebekesinde tüm nesneler birbiriyle internet üzerinden konuşabilecek. Yeni nesil genişbant teknolojilerinin toplumsal hayatımızın her saniyesinde etkisini göstereceği, eğitimden sağlığa her alanda teknolojisiz adım atmanın neredeysemümkün olmayacağı, sadece insanların değil makinelerin ve hatta diğer tüm nesnelerin birbiriyle konuşacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz. Doktorların hastalarını anında uzaktan tedavi edebileceği, eğitimin herkes için eşit olacağı, herkesin bir dokunuşla istediği bilgiye ulaşacağı, yaşamın her zaman her yerde çok hızlı ve kesintisiz akacağı bir geleceği yaşayacağız.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap