21 milyon $ değerlemeye ulaştılar

21 milyon $ değerlemeye ulaştılar

Keiretsu Forum Türkiye’nin desteklediği girişimlerin yatırım öncesi değerlemesi 21 milyon dolara ulaştı.

BURCU TUVAY 
btuvay@ekonomist.com.tr

Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, biyoteknoloji, telekomünikasyon ve yazılım projelerine ilginin olduğunu söylüyor.

Dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum’un Türkiye ayağı Keiretsu Forum Türkiye, geçen yıl altı girişime toplamda 500 bin dolara yakın destek sundu.

Tüm bunlarla birlikte Keiretsu Forum Türkiye tarafından yürütülen süreçlerin sonunda altı girişimin yatırım öncesi değerlemesi de 21 milyon dolara ulaştı.

Bu kapsamda girişimlerden Pakolino’nun yatırım öncesi değerlemesi 1,6 milyon dolar, Mall IQ’nun 5 milyon dolar, Toma Bioscience’nin 10 milyon dolar, Temiz’in 5 milyon TL ve Wordego’nun da 4,5 milyon dolar olarak belirlendi.

Dört kıtada 54 şubesi ve 3 bine yakın lisanslı yatırımcı üyesi bulunan Keiretsu Forum’un sunduğu avantajlar, birçok girişimin farklı pazarlara açılmasına olanak sağlıyor.

Keiretsu Forum Türkiye, tüm bu hedefler doğrultusunda 2018 yılında da çok sayıda girişime destek olmak için görüşmeler yürüttü.

Bu kapsamda Keiretsu Forum Türkiye üyeleri tarafından 600’e yakın girişim değerlendirmeye alındı. Yıl boyunca yürütülen iş birliği toplantılarının ardından 2018’de altı girişime toplamda 493 bin dolarlık yatırım gerçekleştirildi.

ODAKTA SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ VAR
Özellikle daha fazla teknoloji ve inovasyon içeren start up’lara yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, 2012 yılından bu yana biyoteknoloji, telekomünikasyon ve yazılım projelerine yönelik ilginin ön sıralarda olduğunu söylüyor.

Bu yıl melek yatırımcılığın odaklanacağı konular hakkında da bilgiler veren Hulusi Berik, sözlerine şöyle devam ediyor: “Büyük ölçekli kurumsal şirketlerin sağlık teknolojileri girişimlerine yönelik ilgisi her geçen gün artıyor.

Türkiye’deki sağlık teknolojileri girişimleri de hem sayı hem de kalite olarak her geçen yıl gelişiyor. 2019 yılında melek yatırımcılığın odağında sağlık teknolojileri girişimlerinin olacağını düşünüyoruz. Bu yıl girişim alanının diğer trendlerini ise seyahat odaklı girişimler ile yapay zeka odaklı girişimlerin oluşturacağını öngörüyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap