Bist 100
10739,57
0,9%
Bist 100
Dolar/TL
32,204
-0,0034%
Dolar/TL
Euro/TL
35,0108
0,0238%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0862
-0,0658%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2515,89
0,65%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kuru temizlemede girişim fırsatı

27 Ekim 2022 | 08:08
Kuru temizlemede girişim fırsatı
Burcu Tuvay
Burcu Tuvay

Bir kuru temizleme firması olan Eco Wet Clean, franchise veriyor. İlk beş şubeden isim hakkı bedeli ve royalty almayan firma, bu şekilde 85 bin TL yatırımla girişimcilere yeni bir iş modeli sunuyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Kuru temizleme, son yıllarda ülkemizde oldukça rağbet gören bir iş modeli. Bunun en önemli nedeni, sektörün yüzde 100’ün üzerinde kârmarjı sunması. Kadınların çalışma hayatına katılması ve gün geçtikçe artan bekar insan sayısı sektörün büyümesine öncülük ediyor. Bu açıdan sektör büyürken, franchise veren şirket sayısı da hızla artıyor.

Hakan Çakır Hakan Çakır

Bu alanda franchise veren firmalardan biri olan Eco Wet Clean, girişimci Hakan Çakır tarafından kuruldu. Kimya mühendisi Çakır, master yapmak için gittiği İngiltere’de part time olarak ekolojik kuru temizleme yapan bir firmada çalıştı. Bu iş modelini Türkiye’ye getirmeye karar veren girişimci, İngiltere’de ve üniversitede öğrendiklerini harmanlayarak yaklaşık sekiz yıllık bir AR-GE çalışmasından sonra sistemi ekolojik hale getirdi. 2013 yılında ilk şubesini açtı. Şirket şu an İstanbul’da Kadıköy, Ataşehir ve Bağcılar’da, Konya’da daMeram’da olmak üzere dört şube ile faaliyet gösteriyor. Çakır, 2016 yılı sonuna kadar franchise vererek 10 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

ŞİMDİLİK İSİM HAKKI YOK
Hakan Çakır, franchise alacak ilk beş şube için isimhakkı bedeli ve royalty almayacaklarını ifade ediyor. Çakır, bu şekilde 85 bin TL yatırımla EcoWet Clean şubesi açılabileceğini söylüyor. İsimhakkı bedeli alındıktan sonra ise yatırımbedeli 140 bin TL olacak. En yüksek kazanç sağlayacak yeri seçme vemakul koşullarla kiralama konusunda yatırımcılara yardımcı olduklarını belirten Hakan Çakır, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dükkânın dekorasyonu deneyimlimimari ekiple gerçekleştiriliyor. Katılımfonuyla oluşan reklambütçesini yönetiyor ve reklam ve promosyonları yapıyoruz. Sürekli denetim ve desteklerle işletmenin verimliliğini arttırıyoruz.”

İŞLEK CADDELER
Hakan Çakır, caddemağazalarının işlek yerlerde olması gerektiğini söylüyor. Çakır, yaya trafiğinin yoğun olduğu mekânların, araç trafiğinin yoğun olduğu ve durmaya izin verdiği caddelerin, ziyaretçinin yoğun olduğu alışveriş merkezlerinin tercih edildiğini vurguluyor. Eco Wet Clean işletmecisinin satış, kar ve müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için belli özelliklere sahip olması gerektiğine dikkat çekenHakanÇakır, girişimcilerde aradıkları özellikleri şöyle anlatıyor: “İşinin başında durması, kurallara uyması, ödemelerini aksatmaması ve sistemle rekabet etmemesi, franchise sisteminin de sınırlarının olduğunu bilmesi bizim aradığımız özellikler.

Sahibinin uygun becerilere sahip olduğu ve işiyle bizzat ilgilendiği işletmeler çok daha başarılı olduğundan, işletmecimiz öncelikle işinin başında bulunmalı ve öncelikli işi bu olmalı. İşletmecinin,mağazanın yatırımını ve cari harcamalarını karşılayacakmaddi güce sahip olması gerektiğini de ekleyelim.”

İŞİN AYNASI
Uygun yer: Yaya trafiğinin yoğun olduğu mekânlar, araç trafiğinin yoğun olduğu ve durmaya izin verdiği caddeler ile ziyaretçinin yoğun olduğu alışveriş merkezleri tercih ediliyor. İlk sermaye: Franchise alacak ilk beş şube için isim hakkı bedeli ve royalty alınmayacak. Bu şekilde 85 bin TL yatırımla EcoWet Clean şubesi açılabiir. İsim hakkı bedeli alındıktan sonra yatırım bedeli 140 bin TL olacak. Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor. Bayilerde aranan özellikler: İşinin başında durması, kurallara uyması, ödemelerini aksatmaması ve sistemle rekabet etmemesi gerekiyor. Başvuru için: 0533 239 20 29 ya da info@ecowetclean.com.tr

Start up’lara İngiltere kapılarını açıyor
Türkiye’nin başarılı girişimcileri, GREAT Scale-up yarışmasıyla şirketlerini Birleşik Krallık’ta büyütme fırsatını yakalayacak. Kazananlar için Birleşik Krallık’ta özel bir işletme programı hazırlanacak.

Birleşik Krallık’ın Türkiye ile sağlık, eğitim ve enerji gibi pek çok farklı sektörde ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıylaMart 2013’ten bu yana sürdürdüğü GREAT kampanyası, Türk şirketlerine yeni ufuklar açmaya devam ediyor. Kampanya kapsamında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen GREAT Start-up yarışmasında elde edilen başarının ardından bu yıl düzenlenen GREAT Scale-up yarışması, kazanan şirketlerin Birleşik Krallık’ta işlerini büyütmelerini ve uluslararası bir ağa dâhil olmalarını sağlayacak. Bunun yanı sıra girişimci bir ekosistemile bağlantı kurmalarına da yardımcı olacak.

GREAT Scale-up yarışması, tümsektörlerden, tanımlanmış bir işletme modeline ve kaydına sahip bulunan, ölçeğini genişletmekte olan Türk şirketlerinin katılımına açık. Aday şirketlerde aranan özellikler arasında, şirketin en az dört yıldır faaliyette bulunması, 2014 yılı faaliyet gelirinin en az 500 bin Sterlin olması, Birleşik Krallık piyasasına sürülmeye uygun bir iş birimine sahip bulunması ve Birleşik Krallık’ta bir yıl içinde faaliyete geçme planına sahip olması yer alıyor. KadınGirişimci, Anadolu’danGirişimci, Sosyal Girişimci, Yenilikçi İşletme ve Jüri Özel Ödülü kategorileri için yarışacak adayların başvurularını 24 Ocak 2016 tarihine kadar www.gov.uk/great-startup-turkey adresinden gerçekleştirmeleri gerekiyor. Büyük Jüri şubat ayının ikinci haftası bir araya gelerek kazananları belirleyecek ve sonuçlar Mart 2016’da ödül töreniyle açıklanacak.

Leigh Turner Leigh Turner

BEŞ ŞİRKET SEÇİLECEK
Kazananlar için Birleşik Krallık’ta özel bir işletme programı hazırlanacak. Londra’ya üç günlük bir iş seyahati yapacak olan girişimcilere, alanlarında uzman muhasebeciler ve avukatlar aracılığıyla, Birleşik Krallık’ta işletme kurma, çalışma vizesi ve vergi konularında danışmanlık hizmetleri sağlanacak. Yakın zamanda Londra’da kurulan Türk şirketlerle görüşmelerin ayarlanmasının yanı sıra, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın (UKTI) sunduğu fırsatlarla ilgili bilgi verilecek. Kazanan şirketler, Birleşik Krallık girişimsermayeleri ve girişimcilik ekosisteminde yer alma fırsatı bulacak.

Yarışma hakkında bilgi veren Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, şunları söylüyor: “İşletmelerini İngiltere’de büyütmek isteyen şirketler, Türk CEO’lardan oluşan güçlü bir heyet tarafından değerlendirilecek ve iş fikri, niteliği ve İngiltere’deki büyüme potansiyeli gibi kriterlere göre katılımcılar arasından beş girişimci şirket seçilecek. Şirketlerin ufuklarını genişletme fırsatı bulacağı bu yarışmanın iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendireceğine inanıyoruz.”

Biletall.com ile kendi sayfanızı oluşturun
Otobüs biletlerinin online satışında yüzde 3’lük pay alan Biletall.com, iFrame adını verdiği uygulama ile e-ticaret sektörüne girerek kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere yeni bir fırsat sunuyor. Biletall.com, AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiği yazılım ile girişimcilere seyahat biletlerinin satışını yapabilmeleri için e-ticaret sayfası oluşturuyor. Kurulan altyapı ile anlaşmalı olunan tüm havayolu, karayolu ve İDO biletlerinin online satışı yapılabilecek. Avea ve Yandex gibi sektörünün önde gelen şirketlerine de mobil ve web seyahat uygulamaları sunan Biletall.com, havayolu, karayolu, İDO biletlerini sayfasında kıyaslama imkânı ile satışa sunuyor.
Etiketler
Franchise
0

  • ALTIN GRAM - TL 2515,89 0,65%
  • ALTIN ONS 2429,91 0,63%
  • BIST 100 10739,57 0,9%
  • DOLAR/JAPON YENI 156,264 0,391%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36227 0,08045%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 90,561 -0,4302%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,204 -0,0034%
  • EURO/DOLAR 1,0862 -0,0658%
  • EURO/TURK LIRASI 35,0108 0,0238%
  • STERLIN/DOLAR 1,27073 0,04881%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL