Acendis, yurtdışında büyümeye odaklandı

Acendis, yurtdışında büyümeye odaklandı

Anahtar teslimi hastane projelerine imza atan Acendis, yurtdışında yeni ülkelerle büyümeye odaklandı. Kuruluş, Çin’de ve Suudi Arabistan’da şirket kurdu. Bu iki pazarın önümüzdeki üç yılda ciroya 55-60 milyon dolarlık katkı sağlaması hedefleniyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Türkiye dahil 20 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren Acendis, Türkiye’de Acıbadem’den Medicalpark Sağlık Grubu’na kadar zincir hastanelerin birçoğu için proje gerçekleştirdi. Yurtdışı ayağını genişleten şirket, son olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde ve Suudi Arabistan’da şirket kurdu. Bu coğrafyalardaki iş fırsatlarıyla yakından ilgilendiklerini vurgulayan Acendis Şirketler Grubu CEO’su Hasan Şahin, “Şu anda Ürdün’de devam eden bir projemiz var.

Amman’daki projemiz Al-Kindi Hospital 2019’da devreye girecek. Bu projenin yatırım maliyeti 50 milyon dolar. Katar’ın başkenti Doha’da ise ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital’ı tamamladık” diyor.

YÜZDE 10 BÜYÜME HEDEFİ
2018 yılını 100 milyon Euro ciro ile kapatmayı planlayan Acendis Şirketler Grubu, 2019 yılında ise yüzde 10 oranında büyümeyi hedefliyor. Yeni girilen Çin ve Suudi Arabistan pazarlarının şirket cirosuna önümüzdeki üç yılda yüzde 20 katkı sağlaması bekleniyor.

250 çalışanla hizmet veren grup, Çin’deki ve Suudi Arabistan’daki yeni yatırımlarıyla ve projeleriyle çalışan sayısını da yüzde 10 oranında artıracak.

ÇİN’DE FIRSAT VAR
Son yıllarda Çin hükümeti tarafından sağlık sistemini geliştirmek amacıyla yapılan önemli reformlar, kaydedilen hızlı ekonomik gelişmeler ve sosyal kalkınma nedeniyle, yabancı yatırımcılar Çin sağlık sektöründe daha fazla yer almaya başladılar.

Daha fazla sağlık reformları ve hükümetin beş yıllık planı çerçevesinde geliştirdiği politikalar, Çin’in sağlık sektörünü biçimlendiriyor. Bu gelişmeleri takip eden Acendis de Çin’in Guangzhou şehrinde Acendis China’yı faaliyete geçirdi.

Alt yapıdaki gelişmelerin, sigorta kapsamının genişletilmesi ve yenilikler için desteklerin çok uluslu şirketler için olumlu etkileri olacağını belirten Hasan Şahin, “Hedefimiz önümüzdeki beş yılda üstlendiğimiz projelerle Çin’de 50 milyon dolarlık iş hacmine ulaşmak” diye anlatıyor.

McKinsey & Co.’nun raporuna göre 2011 yılı itibarıyla 357 milyar dolar olan Çin’deki sağlık hizmeti giderlerinin, Çin’in yüzde 12 civarında olan yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi durumunda 2020’de 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Çin hükümeti Sağlık Endüstri Zirvesi raporuna göre ise 15 yılda sağlıklı bir HASAN ŞAHİN Çin inşa etmeyi vaad eden ‘Healthy China 2030’ ACENDIS ŞİRKETLER ismini taşıyan bir plan geliştirdi. Buna göre 2030 GRUBU CEO’SU yılında sağlık hizmetleri sektörünün 2,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

KÖRFEZ YATIRIMLARI BÜYÜYOR

  • Suudi Arabistan sağlık sektöründe Ortadoğu’nun en hızlı gelişen ülkelerinden biri. Acendis, bu ülkede anahtar teslim projeleri gerçekleştirmek üzere faaliyetlerini hızlandırdı. Bu ülkede projelere imza atan İdeal iDea firmasıyla bir ortaklık kuruldu.
  • Ürdün’ün başkenti Amman’da 2019’da faaliyete geçecek olan Al-Kindi Hospital ise genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastane olacak.
  • Katar’ın başkenti Doha’da ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital da Acendis’in son dönemde yurtdışındaki önemli projelerinden biri oldu.


İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap