Bist 100
10899,28
0,04%
Bist 100
Dolar/TL
32,1901
-0,0233%
Dolar/TL
Euro/TL
34,8597
-0,3302%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0822
-0,3077%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2462,22
-1,76%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Bakan Dönmez: Sayın Cumhurbaşkanı'mız bir müjde daha verecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız bir müjde daha verecek, o da petrolle ilgili olacak. Konya mitinginde inşallah Sayın Cumhurbaşkanı'mız yine son yılların en büyük keşiflerinden birisinin müjdesini verecek." dedi.

02 Mayıs 2023 | 14:15
Bakan Dönmez: Sayın Cumhurbaşkanı'mız bir müjde daha verecek

Bilecik'in Bozüyük ilçesi Yeni Mahallesi İsmet İnönü Caddesi'ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi'nde vatandaşlara hitap eden Dönmez, Cumhur İttifakı'nın önceki seçimlerde olduğu gibi 14 Mayıs'ta da zaferle çıkacağına inandığını söyledi.

AK Parti hükümetlerinin enerjiden ulaştırmaya, eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma kadar altyapı eksikliğinin büyük oranda tamamladığını vurgulayan Dönmez, "Şimdi artık Türkiye Yüzyılı'na bu altyapı eksikliklerini tamamlamış bir şekilde giriyoruz. İnşallah Türkiye Yüzyılı'nı hep birlikte inşa edeceğiz, birlikte imar edeceğiz. Bir hedefimiz vardı; dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girmek. Bu hedefimize ulaşmak için 2023, 14 Mayıs seçimleri bir dönüm noktası olacak." diye konuştu.

Bakan Dönmez, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için özellikle son yıllarda yoğun bir arama- araştırma faaliyetine giriştiklerini dile getirdi.

2020 yılında Karadeniz'de dünyadaki en büyük keşif olarak tarihe geçecek bir doğal gaz rezervi keşfini gerçekleştirdiklerini anımsatan Dönmez, şöyle devam etti:

"2,5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen dünyada hiçbir ülkenin başaramadığı bir projeyi çok kısa bir süre içinde hayata geçirdik. Ramazan ayının son günü, arife günü de bildiğiniz gibi o doğal gazı karada yaktık. Mayıs ayı itibarıyla da inşallah milletimizin hizmetinde olacak. Sayın Cumhurbaşkanı'mız törenden önce benimle de görüştüğünde 'Şimdi bu keşif elbette büyük keşif ama milletimize bunun yansıması lazım' dedi. Biz de dedik 'Efendim şöyle bir hazırlığımız var. Müsaade ederseniz konutlarda kullanılan, mutfakta kullanılan gazı bir yıl süreyle bedava verebiliriz, hediye edebiliriz insanımıza.' O da dedi ki 'Bu yetmez. Hemen de yansıması lazım. Yarın değil hemen şimdi. Bir ayda bütün tüketimlerimizi vatandaşlarımıza hediye edelim, bedavaya verelim' dedi. Onun üzerine de biliyorsunuz kararlarımızı aldık. Dün Resmi Gazete'de çıktı. Bu ay gelecek faturalarınızda evet tüketim değerini, tüketim bedelini göreceksiniz ama son satırda ödenecek bedeli 'sıfır' olarak göreceksiniz. Bunun vatandaşımıza hizmetimizin bir göstergesi olarak algılanmasını arzu ediyoruz."

"Karadeniz'de ve karada ilave keşifler yapacağımıza inanıyoruz"

Fatih Dönmez, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız bir müjde daha verecek, o da petrolle ilgili olacak. Konya mitinginde inşallah Sayın Cumhurbaşkanı'mız yine son yılların en büyük keşiflerinden birisinin müjdesini verecek." ifadesini kullandı.

Daha önce terör nedeniyle girilemeyen alanlarda artık karış karış petrol ve doğal gaz aradıklarını aktaran Dönmez, şunları dile getirdi:

"Evet, Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülke. Kullandığımız enerjinin neredeyse yüzde 70'ini ithal ediyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl başta petrol ve doğal gaz olmak üzere yaklaşık 95 milyar dolar bir fatura ödedik yurt dışına. Bunu azaltmanın yolu da aramaktan geçiyor. Biliyorsunuz bulanlar ancak arayanlar ama her arayan da bulamıyor, nasip işi. Şimdi ekibimiz bu işe odaklandı. Gece gündüz demeden sahada karış karış hem karada hem de denizde aramalarını yoğunlaştırdı. Biz önümüzdeki aylarda ve yıllarda da inşallah hem Karadeniz'de hem de karada ilave keşifler yapacağımıza inanıyoruz."

Dönmez, bugün hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın en büyük güneş santrallerinden birinin açılış törenine katılacağı bilgisini verdi.

Bu tesisin özelliklerine değinen Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'nın en büyük güneş santralini Konya Karapınar'da açıyoruz. 1000 megavatlık bir tesisten bahsediyoruz. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım. Ama buradaki tesisin bir özelliği de şu: Orada kullanılan malzemelerin büyük bir kısmı başta güneş paneli olmak üzere Türkiye'de üretildi. Geçmişte bu ekipmanları da ithal ediyorduk. Evet rüzgar, güneş, su. Bizim, kaynak itibarıyla ama o kaynakları elektriğe dönüştürecek ekipmanda dışa bağlıydık. Başka bir ifadeyle teknolojide dışa bağımlıydık. Şimdi artık güneş panellerini kendimiz üretiyoruz. Sadece ülkemizde kullanılanları değil yurt dışında da başta Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya olmak üzere birçok pazarlara da artık güneş paneli üretip gönderebiliyoruz. Rüzgar kanadı, rüzgar ekipmanları gönderebiliyoruz. Tıpkı İHA'da, SİHA'da, Togg'da, TCG Anadolu'da nasıl yerli ve milli sanayi oluşturduysak enerjide de yerli ve milli sanayide ciddi atılımlar yapıyoruz. Bundan sonra bu hamlelerimiz, ürünlerimiz, teknolojimiz gelişerek büyüyecek."

 

0

  • ALTIN GRAM - TL 2462,22 -1,76%
  • ALTIN ONS 2378,99 -1,74%
  • BIST 100 10899,28 0,04%
  • DOLAR/JAPON YENI 156,772 0,395%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36955 0,2999%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 90,2 -0,1798%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,1901 -0,0233%
  • EURO/DOLAR 1,0822 -0,3077%
  • EURO/TURK LIRASI 34,8597 -0,3302%
  • STERLIN/DOLAR 1,27169 0,06216%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL