İstanbul’a ‘Vergi Merkezi’

İstanbul’a ‘Vergi Merkezi’

Yeni bir vergi affının tartışıldığı dönemde, Türkiye’nin vergi konusunda uzman isimleri ‘İstanbul Vergi Merkezi’ adıyla bir oluşuma imza attı. Merkez, 15 kişilik çekirdek kadro ile çeşitli çalışma gruplarından oluşuyor. Merkezin kurucularından Prof. Dr. Hakan Üzeltürk, “Amacımız tarafsız ve bağımsız bir yapı olarak Türkiye’nin daha adil vergi politikaları üretmesine yardımcı olmak” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

789Türkiye’nin bir kez daha ‘vergi affı’nı tartıştığı günlerde, başını duayen vergi uzmanlarının çektiği bir grup akademisyen ve özel sektör temsilcisi, Türk ticaret hukuku ve vergi sistemi konusunda araştırma ve danışmanlık yapmak amacıyla ‘İstanbul Vergi Merkezi’ni kurdu. Merkezin kurucularından Prof. Dr. Hakan Üzeltürk, bir dönem çok etkin olan ancak şimdilerde atıl halde bulunan Vergi Konseyi’ni hatırlatarak, “Ekonominin en önemli sorunlarının başında gelen vergi sistemini düzeltmek için böyle bir merkeze ihtiyaç var. Biz de bu boşluğu doldurmayı amaçlıyoruz” diyor.

YENİ VERGİ AFFI
Geçen hafta Meclis gündemine gelen yasa teklifiyle Türkiye’de bir kez daha vergi affı dönemi başladı. Vergi affı kapsamına yaklaşık 90 milyar liralık vergi borcu yeniden yapılandırılacak. Özellikle son iki yılda ekonomideki durgunluk nedeniyle borçluluk oranları artan KOBİ’ler ve esnaf, vergi affının ilanıyla derin bir
nefes aldı.

Ancak her vergi affı döneminde olduğu gibi bir kez daha Türkiye’deki vergi sisteminin açıkları tartışma konusu oldu. Prof. Dr. Hakan Üzeltürk, İstanbul Vergi Merkezi’nin tam da bu tartışma ihtiyacına hizmet etmek için kurulduğunu belirtiyor. İstanbul Vergi Merkezi, 15 kişilik çekirdek kadrodan ve bunun yanında çok sayıda farklı alanlardan uzmanların yer aldığı çalışma gruplarından oluşuyor.

Hakan Üzeltürk, vergi politikalarına ilişkin fikir üreteceklerini ve kamuoyu ile paylaşacaklarını anlatıyor. Üzeltürk, “Bağımsız ve tarafsız bir yapılanma ile hem kamu yönetimine hem de özel sektöre yönelik danışmanlık görevi görmeyi amaçlıyoruz. Rapor hazırlayacağız, görüş beyan edeceğiz, önerilerimizi sunacağız” diye konuşuyor.

“ANKARA’YA GİDECEĞİZ”
Türkiye’de özellikle Kemal Unakıtan’ın maliye bakanlığı döneminde çok etkin olan Vergi Konseyi’nin son yıllarda atıl kaldığını dile getiren Hakan Üzeltürk, şunları söylüyor: “Şimdi yine böyle bir merkeze ihtiyaç var. Biz de bu boşluğu doldurmak istiyoruz. Eylül ayında Ankara’da başta Maliye Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlık ve bürokrasi kademelerini ziyaret ederek kendimizi anlatacağız.”

788İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap