Metro ihracatıyla cirosunu katlayacak

Metro ihracatıyla cirosunu katlayacak

2017’yi yaklaşık 500 milyon TL ciro ile kapatan elektrikli otobüs, tramvay ve metro üreticisi Bozankaya, temmuz ayında Türkiye’nin ilk metro ihracatına imza atacak. Şirket, önümüzdeki dönemde ihracata yönelerek, cirosunu beş yılda beş kat artırmayı planlıyor.

ARAM EKİN DURAN
[email protected]

1989’da Almanya’da bir AR-GE şirketi olarak kurulan ve 2003’ten itibaren Türkiye pazarına giren raylı sistem araçları ve elektrikli ticari araçlar üreticisi Bozankaya, 2018’de bir yandan Türkiye’nin ilk metro ihracatını yapmaya hazırlanırken diğer yandan da elektrikli otobüs üretiminde hedef büyüttü.

Bu yıl yurtdı-şına 200’ün üzerinde elektrikli otobüs satacaklarını belirten Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, “2017’yi 100 milyon Euro ile kapattık. Beş yılda ciromuzu beş kat artırmayı hedefliyoruz” diyor.

TAYLAND’A METRO İHRACATI
15 yıl önce Türkiye’de 20 kişiyle faaliyete geçen şirketin bugün 100’ü AR-GE mühendisi olmak üzere bine yakın çalışanı bulunuyor. Ankara Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 110 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasında her biri yerli tasarım ve üretim olan elektrikli otobüs, alçak tabanlı tramvay, metro ve trambus gibi ürünler üreten Bozankaya, ürünlerindeki tüm tasarım ve üretim haklarını da elinde bulunduruyor.

Şirket, bu yıl Türkiye’nin raylı sistem üreticileri içerisindeki en büyük ve en donanımlı boyahane tesisini de devreye alacak. Aytunç Günay, Tayland’a yapılacak metro ihracatıyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Siemens ile kurulan yüzde 50-50 konsorsiyumla kazanılan Bangkok Green Line Metro İhalesi kapsamında, tamamen Bozankaya’nın Ankara’daki merkezinde üretilen metro araçları Tayland’a ihraç edilecek.

Bangkok Skytrain hattında hizmet verecek 22 metro setin her biri dört vagondan oluşuyor ve tek seferde bin 596 yolcu taşıyabiliyor. Bu projeye ek olarak, 105 metro vagonundan oluşan bir başka Bangkok projesinde de aynı şekilde yer alıyoruz.”

OTOBÜSTE AVRUPA AÇILIMI
Bozankaya, bugüne kadar tüm dünyada 3 bine yakın raylı sistem aracına imza attı. Avrupa’da Bergen, Potsdam, Mainz, Graz, Lyon, Paris gibi şehirlerde, ABD’de ise Portland, Salt Lake City, San Diego, Houston, Charlotte, Norfolk ve Atlanta gibi kentlerde kullanılan hızlı trenler, hafif raylı sistem ve tramvay araçları için paslanmaz çelik ve alüminyum gövde imalatı gerçekleştirdi.

Bozankaya, elektrikli otobüs ihracatında da atağa kalkmaya hazırlanıyor. Aytunç Günay, “Yüzde 100 elektrikli Sileo otobüslerimizi Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Daha önce Aachen, Bremen ve Bonn gibi önemli şehirlerde araçlarımız kullanılmaya başlamıştı. Bu yıl da Hamburg ve Darmstadt gibi şehirlerin ihalelerini aldık ve Lüksemburg ile birlikte Avrupa açılımımız başladı” diyor.

BÜTÇEDEN AR-GE’YE REKOR PAY
Bozankaya, AR-GE çalışmalarına ayırdığı bütçe ile de dikkat çekiyor. 2012-2017 yılları arasında toplamda 22 AR-GE projesi için 20 milyon Euro bütçe ayırdıklarını anlatan Aytunç Günay, bu konuda şunları söylüyor: “Tesislerimizde çalışanların yüzde 10’u AR-GE mühendisi. AR-GE harcamalarının gelirlere oranı Almanya’da yüzde 2,9, ABD’de yüzde 2,8 ve Türkiye ortalaması yüzde 0,9 iken, Bozankaya’nın son iki yıl ortalaması yüzde 7,4 olarak gerçekleşti.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap