Bist 100
10739,57
0,9%
Bist 100
Dolar/TL
32,1956
-0,0297%
Dolar/TL
Euro/TL
34,977
-0,073%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0864
-0,0506%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2519,93
0,82%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Koronavirüs turizmde hesapları bozabilir

11 Mart 2020
Koronavirüs turizmde hesapları bozabilir
Koronavirüs vakaları dünyada seyahatleri durma noktasına getirdi. İlk aşamada Türkiye'ye de negatif etkisi olabilir. Ancak bahar aylarında etkisini yitirmesi beklenen virüsün, Suriye gerginliğinin azalması halinde, Türkiye için fırsat yaratabileceği de ifade ediliyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını tatil planlarına olumsuz yansıyor. Çin'i dünyadan tecrit eden koronavirüs, Avrupa ülkelerinden Amerika'ya kadar dünyanın birçok yerinde görüldü. Teknolojiden mobilyaya ve turizme kadar birçok sektörün fuarları ileri tarihlere ertelendi.

Türkiye'de henüz koronavirüs vakası görülmese de Suriye'ye yönelik operasyonlar ve Rusya ile yaşanan gerginlik özellikle İstanbul turizminde düşüşe neden oldu. Havacılık sektöründeki sefer iptallerinden kaynaklanan Çinlilerin seyahat engeli Kapadokya ve Anadolu'daki diğer kültür destinasyonlarını olumsuz etkiledi.

Ancak koronavirüs vakalarının nisan ayı itibariyle ortadan kalkması bekleniyor. Şu anda Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede seyahat sayısı azalmış durumda. Bu durum küresel turizmde duraklamaya neden oldu ama nisan ayından itibaren özellikle kuzey yarımkürede turizm hareketliliğinin yeniden başlaması bekleniyor.

NİSAN SONU NETLEŞİR
Bu süreçte sıkılan, tecrit edilen insanların da Akdeniz bölgesindeki gidebilecekleri des-tinasyonun Türkiye olabileceği öngörülüyor. Çünkü şu ana kadar koronavirüs vakası görülmeyen Türkiye bahar aylarında turizm sezonunun açılmasıyla bu süreçte sıkılan turistlerin çekinmeden geleceği ülkelerden biri olmaya aday konumda.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, nisan ayı sonuna kadar endişe edilecek bir şey kalmayacağını tahmin ettiğini söylüyor. Olaylara anında müdahale edilmesi ve alınan tedbirlerle Türkiye'de virüsle ilgili bir sorun yaşanmadığını, endişe edilecek bir durum olmadığını da belirtiyor.

Çorabatır, "Bu nedenle Türkiye turizminin etkileneceğini düşünmüyorum. Sezon öncesi bu olayların olması bizim için ayrıca bir şans oldu. Dilerim tüm ülkelerde üstesinden gelinerek en az can kaybıyla bu salgını atlatırız" diyor.

ETİK Başkanı Mehmet İşler ise Türkiye'nin kritik bir eşikten geçtiğini ve şu anda bu duruma ilişkin yorum yapmanın doğru olmayacağını söylüyor.

ANTALYA'DA İPTAL YOK
Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan ve bu ay içinde yapılması planlanan ITB Berlin Fuarı koronavirüs nedeniyle geçen hafta iptal edildi. Ancak şu anda erken rezervasyon döneminde olan Antalya'da Avrupa pazarından iptal yok.

Fakat her yıl mart ayı ortasında Türk turizmini Nevruz Bayramı'nda hareketlendiren İran pazarında iki ülke arasındaki sınır kapılarının kapatılması nedeniyle bir düşüş bekleniyor. Geçen yıl yaklaşık 2,5 milyonu bulan İranlı turist sayısının bu yıl 3 milyona ulaşması bekleniyordu ama şimdi bu hedef zora girmiş durumda.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, bu yılın ocak ve şubat aylarında özellikle Avrupa pazarından erken rezervasyonlarda yüzde 30'luk artış olduğunu söylüyor. Antalya'ya ilk iki ayda gelen turist sayısında da yüzde 30 artış yaşanmış ve kente 389 bin turist gelmiş bulunuyor.

Antalya 2019 yılında 16 milyon turist sayısına ulaşmıştı. Atmaca, sadece koronavirüs vakaları görülen İran pazarında sıkıntılar olabileceğine işaret ediyor. Ancak nevruz döneminde İran pazarında yaşanacak düşüşün başka pazarlarla kapatılabileceğini söylüyor. Atmaca, "Şu anda hiçbir pazardan Antalya için 2020'yi etkileyecek bir durum yok" diye konuşuyor.

İSTANBUL DÜŞÜŞTE
Koronavirüs nedeniyle, özellikle Çin ve Uzakdoğu'dan gelen turistlerin hareketlendirdiği Kapadokya ile toplantıların iptal edildiği İstanbul gibi destinasyonlarda düşüş söz konusu.

Kapadokya'da faaliyet gösteren Museum Hotel'in yatırımcısı İndigo Group Genel Müdürü Tolga Tosun, koronavirüsün tüm dünyaya olduğu gibi Kapadokya'yı da yüzde 30'luk düşüş olarak etkilediğini söylüyor. Tosun, tüm sektörün koronavirüs vakalarının bir an evvel son bulmasını, insanların yeniden seyahat etmeye başlamasını beklediğine de vurgu yapıyor.

Koronavirüs salgınından en çok yara alan kent ise İstanbul oldu. Kente gelen turist sayısında azalma yaşanırken, Suriye operasyonu esnasında gelen şehit haberlerinin etkisiyle yurtiçi toplantıların ileriki tarihlere ötelenmesi de turizme darbe vurdu.

Elite World Hotels Zincir CEO'su Ünsal Şınık, koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul'un olumsuz etkilendiğini, geçen yıla oranla kentte minimum yüzde 30'luk düşüş yaşandığını söylüyor. İstanbul'daki düşüşün sadece yılın ilk iki ayı ile sınırlı kalmadığına, mart ve nisan ayları için de iptaller olduğuna da dikkat çekiyor.

Şınık, geçmiş yıllarda yaşadıkları tecrübelerden, virüs vakaları bahar aylarıyla birlikte ortadan kalktığında iptal edilen toplantı ve gezilerin geri geldiğini, bu sefer de öyle olmasını beklediklerini söylüyor. Ünsal Şınık, 2020 yılının 2019 yılı rakamlarının yakalandığı bir yıl olabileceğini de öngörüyor. İstanbul 2019 yılında 15,5 milyon turist ağırlamıştı.
TÜRKİYE GÜVENLİ ÜLKE LİSTESİNDE
Koronavirüs tehdidi dünyada artarken, İngiliz Daily Express, virüs açısından en güvenli altı tatil ülkesini açıkladı. Ülkelerin risk durumu ve virüsün görülme sayısına göre oluşturulan haritada güvenilir ülkeler yeşil renkle işaretlendi. Yeşil hatta yer alan ülkeler, Türkiye, Polonya, Macaristan, Meksika, Barbados ve Jamaika. En riskli ülkeler ise, Çin, Singapur, Japonya, Hong Kong, Tayland, Güney Kore, Tayvan ve Malezya olarak sıralandı.

ÖZEL SEZON UYARISI
Turizmin çok özel bir sezona doğru ilerlediğine dikkat çeken duayen turizmci Hüseyin Baraner, temizlik ve hijyen kavramlarının turizmin top listesinin ilk sırasına oturduğunu, insanların hijyen talebinin giderek arttığını vurguluyor.

Baraner, 2020'nin müşterisinin alışılmışın çok daha ötesinde, tüm seyahat ve konaklama hizmet noktalarının aşırı temiz ve dezenfekte olmasını istediğini söylüyor.

Belediyelere bu yıl çok iş düştüğüne işaret eden Baraner, "Tatilde güvende olduğu hissini artıracak tertemiz ortamı sunmak sizin göreviniz. Destinasyonlarımızı pırıl pırıl yapın" uyarısında bulunuyor.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2519,93 0,82%
  • ALTIN ONS 2434,58 0,83%
  • BIST 100 10739,57 0,9%
  • DOLAR/JAPON YENI 156,176 0,334%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36221 0,07604%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 90,561 -0,4302%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,1956 -0,0297%
  • EURO/DOLAR 1,0864 -0,0506%
  • EURO/TURK LIRASI 34,977 -0,073%
  • STERLIN/DOLAR 1,27104 0,07362%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL