Bist 100
9347,17
0%
Bist 100
Dolar/TL
31,0777
0,2889%
Dolar/TL
Euro/TL
33,6472
0,0206%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0827
0,0453%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2023,78
0,33%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Turizmin başkenti eski günlere dönüyor

03 Temmuz 2019
Turizmin başkenti eski günlere dönüyor

Antalya turizmde en parlak günlerini yaşıyor. Antalya'da bazı bölgelerde otellerin doluluk oranları yüzde 95'e ulaştı. Antalya'da otellerdeki konaklama fiyatları da TL bazında yükselişte. Ancak döviz cinsinden fiyatların eski günlerine 2020'de dönmesi bekleniyor.

LEVENT GÖKMEN
[email protected]

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde turizm sektörü de en hareketli dönemini yaşıyor. Özellikle de Türk turizminin başkenti olarak anılan Antalya otelleri yüzde 95 doluluklara ulaşmış durumda. Yüksek dolulukların yaşandığı bu yıl turizmciler krizli yılların aksine başarılı bir sezon geçiriyor.

Ekonomist dergisi olarak kıyı turizminin en yüksek sezonu olarak anılan Haziran-Ağustos döneminde Antalya'nın bölgelerinde geçen yıl ile bu yıl arasındaki ortalama doluluk ve fiyat değişimlerini araştırdık.

BÖLGELERDE DURUM
Araştırmamızda ilk sırada Belek yer alıyor. Belek'te 5 yıldızlı bir otelde standart bir odada her şey dahil geçen yıl 750 TL olan günlük kişi başı oda fiyatı bu yıl 950 TL'ye ulaştı. Geçen yıl yüzde 93 olan doluluk oranı da bu yıl yüzde 95'e çıkmış bulunuyor.

İkinci sırada yer alan Lara'da geçen yıl günlük 650 TL olan oda fiyatı bu yıl 800 TL oldu. Geçtiğimiz yıl yüzde 91 olan doluluk oranı da bu yıl yüzde 98'e ulaştı.

Üçüncü sırada yer alan Kundu'da ise geçtiğimiz yıl 650 TL olan kişi başı günlük oda fiyatı bu yıl 750 TL. Geçtiğimiz yıl yüzde 90 olan doluluk oranının da yüksek sezon boyunca yüzde 95 dolayında seyretmesi bekleniyor.

FİYATLAR TOPARLANMA EĞİLİMİNDE
Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yakın coğrafyamızdaki savaş ortamı nedeniyle 2015 yılından itibaren Türkiye'ye gelen turist sayısında azalma yaşanmış ve otel fiyatlarında da yüzde 40'lara ulaşan düşüşler olmuştu.

2017 yılından itibaren yaşanan toparlanma ise geçtiğimiz yıl hızlanmış ve yüzde 20'lere varan fiyat artışları görülmüştü. Bu yıl doluluklar turizmin en parlak yılı olan 2014 rakamlarına yaklaşırken fiyatların aynı seviyelere yükselmesinin ise 2020 yılını bulacağına dikkat çekiliyor.

Bu yıl 50 milyon turist ile 33-35 milyar dolar turizm geliri elde edilmesi hedefleniyor.

İKİ HANELİ BÜYÜME
2019 yılı turizm sektörü için iki haneli büyüme beklentileriyle açılmıştı. Yüksek sezonun yaşandığı şu günlerde bu beklentileri destekleyen nitelikte bir büyüme görülüyor.

Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Concorde Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, 15 Haziran'dan itibaren Antalya turizminde hedeflendiği gibi yüzde 15'lik büyüme yaşandığını, bu trendin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söylüyor.

Yüksek sezon olan Temmuz-Ağustos aylarında da gelirler ve turist sayısı bakımından büyümenin devam etmesinin beklendiğini belirten Yağcı, özellikle Almanya ve Rusya pazarlarında gelen turist sayısında artış yaşanmasını beklediklerini vurguluyor.

Turist sayısının artmasına karşın turizm gelirlerinin aynı oranda arttı-rılamamasından yakınan Yağcı, turist sayısıyla birlikte turizm gelirinin artırılmasının gerektiğine de dikkat çekiyor.

İstanbul'da yerel seçimin yenilenmiş olması nedeniyle iç pazarın sakin geçtiğine ancak önümüzdeki dönemde iç pazarın da canlanmasının beklendiğine işaret ediliyor. Antalya otellerinde yerli turist oranının yüzde 15-20 civarında olduğunu belirten Erkan Yağcı, turizmde artan maliyetlerin bu yıl oda fiyatlarına yansıdığını da vurguluyor.

PAZARLAR ÇEŞİTLENİYOR
Turizmde hareketliliği belirleyen en önemli unsurlardan biri de ulaşım. Özellikle havayolu ulaşımının kolay olması turizm bölgelerinin turistler için tercih edilirliğini artırıyor.

Bu sezonda Antalya'ya direkt uçuş konulan Ürdün, Katar, Kuveyt ve Cezayir'den turizmin başkentine turistler geliyor. Bu turistlerin son dönemde sayıları giderek azalan İsrailli müşterilerin yerlerini doldurduklarına dikkat çekiliyor.

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Başkanı Bekir Akkaş, "Bu turistler Antalya kent merkezine geliyor ve bol bol alışveriş yapıp kentin ekonomisini canlandırıyor.

Konyaaltı ve Lara bandı bu turist profili tarafından dolduruluyor" diye konuşuyor. Geçtiğimiz haftalarda Rusya'da Rus polislerin seyahat engelinin kaldırılması Antalya için

2,5 milyon alternatif turist anlamını taşıyor. Rusların son dakika geldiklerine dikkat çeken Bekir Akkaş, önümüzdeki günlerde Rusya'dan turist akını beklediklerini söylüyor.

Avrupa pazarında sezon başında yaşanan durgunluğun da hareketliliğe döndüğüne işaret ediliyor. İngiltere pazarından önümüzdeki günlerde hatırı sayılır bir hareketlilik beklendiği de vurgulanıyor.

AZ KONAKLIYORLAR
Yeni kuşakların yetişmesiyle birlikte insanların tatil eğilimleri de değişmeye başlamış durumda. Günümüzde insanlar tatillerini planlarken daha az konaklayıp daha sık seyahat etmek istiyorlar.

Yeni kuşaklar ise bir önceki kuşağa göre farklı tatil eğilimlerine sahip. Örneğin yeni nesil gittiği ülkede ya da bölgede o kültüre ait yemekleri tatmak, oranın en iyi eğlence mekanlarında eğlenmek, doğayı görmek istiyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, insanların tatil eğilimlerini gözlemleyip ona göre ürün geliştirmek gerektiğini söylüyor. Son dönemde turizmde öne çıkan Kars'ın bunun en güzel örneği olduğuna da dikkat çekiyor.

Ayık, "İnsanlar ellerindeki ürünün turizm ürünü olarak değerlendirilebileceğini fark etti ve bunun geliştirilmesi için çalışmalar yapıyorlar. Bu da yeni turizm bölgelerinin doğmasını sağlıyor. Önümüzdeki dönemde bu eğilimin daha da artmasını bekliyoruz" diye konuşuyor.

OSMAN AYIK TÜRKİYE OTELCİLER FEDERASYONU (TÜROFED) BAŞKANI
“50 MİLYON TURİSTE ULAŞIRIZ”

"Avrupa'da havaların iyi gitmesi ve İstanbul seçimlerinin etkisiyle bir yavaşlama oldu ama temmuz ayının daha iyi geçmesi bekleniyor.

Bu yıl 50 milyon turist sayısı ile 33-35 milyar dolar arası turizm gelirini bulabiliriz. Bu yıl turist sayısı bakımından zirve yılı olacak. 2020'den sonraki yıllarda da gelirde zirve yılı olan 2014'ün rakamlarını yakalarız."


0


  • ALTIN GRAM - TL 2023,78 0,33%
  • ALTIN ONS 2025,46 0,04%
  • BIST 100 9347,17 0%
  • DOLAR/JAPON YENI 150,441 -0,043%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,34809 -0,0241%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 93,35 0,1609%
  • DOLAR/TURK LIRASI 31,0777 0,2889%
  • EURO/DOLAR 1,0827 0,0453%
  • EURO/TURK LIRASI 33,6472 0,0206%
  • STERLIN/DOLAR 1,2665 0,02962%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL