Sosyal medyanın en popüler 50 iş insanı

Sosyal medyanın en popüler 50 iş insanı

Öncekini Ekim 2016’da yaptığımız Twitter’ı en etkin kullanan 50 tepe yöneticisi listemizde 1,5 yılda pek çok değişim oldu. Her ne kadar birinci değişmese de, listede hızla yükselenler, düşenler, takipçi kaybedenler, tweet silenler olduğunu gördük.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Türkiye’de bugün 54,3 milyon internet kullanıcısı var. Aktif olarak sosyal medya kullanan kişi sayısı ise 51 milyona ulaşmış durumda. İnternette günde ortalama 7 saat 9 dakika zaman geçiriyoruz.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Bu zamanın çoğunu da tahmin edileceği üzere sosyal medyada harcıyoruz. Bugün 51 milyon kullanıcı sayısıyla dünyada en çok Facebook kullanan ülkeler arasında dokuzuncu sıradayız.

Instagram kullanımı yaygınlığı konusunda ise tüm dünyada beşinci sırada yer alıyoruz. Twitter kullanan kişi sayısı ise 30 milyona dayanmış durumda. Artık günceli takip ettiğimiz, içeriği biz kullanıcıların ürettiği bu mecrayı iş dünyası da etkin olarak kullanıyor. Peki, sosyal medyayı özellikle de Twitter’ı en etkin kullanan iş insanları kimler?

BİRİNCİ DEĞİŞMEDİ
Ekonomist olarak bu yıl dördüncüsünü yatığımız araştırmayla iş dünyasının Twitter kullanım alışkanlıklarını mercek altına aldık. Gördük ki, pek çok iş insanının bu ağda hesabı olsa da pek de aktif değiller. Dolayısıyla biz mecrayı en aktif kullanan kişileri belirleyip onları takipçi sayısına göre sıraladık.

Yaptığımız araştırma sonucunda oluşturduğumuz Twitter’ı en etkin kullanan 50 tepe yönetici listemizde ilk sırada daha önceki yıllarda da olduğu gibi Altur Yönetim Kurulu Başkanı Abdürrahim Albayrak yer aldı. Geçmiş yıllara göre attığı tweet sayısında bir azalma görülen Albayrak’ın geçen süre içinde takipçi sayısına neredeyse 300 bine yakın kişi eklediğini fark ettik. Albayrak, daha önce 69 kişi takip ederken bugün 986 kişiyi takibe almış durumda.

DÜŞEN DE VAR ÇIKAN DA
Listenin birincisi değişmese de geri kalan isimlerde büyük değişim oldu. Örneğin son olarak Ekim 2016’da yaptığımız listede beşinci sırada yer alan Nevzat Aydın, takipçi sayısına 600 bin kişi ekleyerek bu yıl listeye ikinci sıradan girdi. Girişimcilik Vakfı Başkanı Sina Afra da listede altıncı sıradan üçüncü sıraya yükseldi. Bu süre zarfında 320 bine yakın takipçi kazanan Sina Afra’yı takip eden isim ise geçen sefer üçüncü olan Ümit Nazlı Boyner oldu.

Listeye beşinci sıradan giren Demet Sabancı Çetindoğan’ın ise 2016’ya göre takipçi kaybettiği görüldü. Cefi Kamhi, Zeynel Abidin Erdem, Cihan Kamer, Erkan Güral’ın da Ekim 2016’dan bu yana geçen 1,5 yılda binlerce takipçi kaybettiğini gördük.Bu yıl, Abdürrahim Albayrak gibi, tweet sayısında 1,5 yıl önceye göre azalma olan iş insanlarının yanı sıra takip ettikleri kişi sayısını azaltan yöneticiler de oldu. Cem Boyner, Cihan Kamer, Kaan Terzioğlu, Davut Doğan bu isimlerden bazılarıydı.

YENİ İSİMLER
Bu yıl listeye üst sıralarda yeni giren isimler ise Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, Filli Boya Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar ve MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan oldu. Kosifler Oto Yönetim Kurulu Üyesi Selim Kosif, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türk Telekom CEOsu Paul Doany, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman ise listemize bu yıl ilk defa giren iş insanları oldular.

EN ÇOK NE PAYLAŞIYORLAR?
Listemizin ilk üç sırasındaki isimler genellikle spor takımlarıyla ilgili paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Listemizin birincisi olan Abdurrahim Albayrak daha çok Galatasaray ile ilgili görseller atıyor. Bazı tweetleri 20 binin üzerinde kişi tarafından beğenilen Albayrak, işiyle ilgili de zaman zaman paylaşımda bulunuyor.

Listemizin ikinci sırasında yer alan Nevzat Aydın ise genellikle Trabzonspor ile ilgili paylaşımlar yapıyor. Hatta Aydın’ın sayfasında Robert De Niro ve Al Pacino ile onların Trabzonspor formalarını ellerinde tuttukları ve kendisinin de yer aldığı bir fotoğrafı da yer alıyor.

Aynı zamanda Fenerbahçe E-spor Takım Başkanı olan Sina Afra da tahmin edileceği üzere takımıyla ilgili paylaşımlarıyla dikkati çekiyor. Afra, başkanı olduğu Girişimcilik Vakfı’yla ilgili de sık sık paylaşımda bulunuyor.

Ümit Nazlı Boyner, hem kurumu hem de kadınlar ve kadın girişimcilerle ilgili tweetler atıyor. Demet Sabancı Çetindo-ğan ise genellikle instagram’da yaptığı paylaşımlarını tweet olarak atıyor.

LİSTEDEN ÇIKAN İSİMLER
Ekim 2016’da listede olup da bu yıl listede yer almayan isimler de var. Örneğin Murat Ülker, hesabını askıya aldığı için bu yıl listede yer almadı. Geçen yıl listede yer alan isimlerden biri olan Tarkan Kadooğlu da hesabı artık görünür olmadığı için listede kendine yer bulamadı. Bir de geçen yıl hayatını kaybeden İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar bu yıl listede yer almayan diğer bir isim oldu. Serdar İnan ve Ahmet Sait Kavurmacı da listeye giremeyen isimler arasında yer aldı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap