Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

DeFİ nedir? Neyin kısaltması? Ne anlama geliyor?

DeFİ nedir? Neyin kısaltması? Ne anlama geliyor?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde özellikle son yıllarda duyulmaya başlayan DeFi terimine ve DeFİ'nin anlamına bakıyoruz. Özellikle DeFİ nedir? Neyin kısaltması? Ne anlama geliyor? gibi sorular internette arama motorlarında son dönemde yapılan aramalar arasında. İşte DeFİ terimi hakkında bilgiler: (FOMO nedir başlıklı yazı da ilginizi çekebilir)

DeFİ NEDİR? NEYİN KISALTMASI

Son yıllarda popülerleşen kripto para birimleri ile yeni terimler de daha sık duyulur oldu. Bu terimlerden biri olan DeFi. Peki, DeFİ nedir, ne demek? DeFİ merkeziyetsiz borsa anlamına gelir ve İngilizce decentralized ve finance kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Merkeziyetsiz finans işlemlerinde herhangi bir merkez ve otorite bulunmaz. Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan DeFi, ağda bulunan finansal uygulamaların ve işlemlerin genel adıdır. Geleneksel borsanın aksine DeFi, Ethereum kullanan ve internet bağlantısı olan tüm kullanıcıların erişebileceği finansal içeriği bünyesinde bulundurur. DeFi piyasası merkeziyetsiz olduğu için piyasalar her an açıktır. Blok zincir üzerinden çalışan bu teknoloji, herhangi bir merkeze bağlı olan finansal hizmetlere internet bağlantısı olan her kullanıcının ulaşmasına olanak sağlar. DeFi için ideal örnekleri herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve merkeziyetsiz çalışan Bitcoin ve Ethereum oluştururken Bitcoin’in blok zincirinde ise DeFi örneğine çok rastlanmaz. DeFi oluşturulmasında kripto para piyasasının en büyük hacme sahip ikinci kripto parası Ethereum rol oynar ve DeFi Ethereum üzerine inşa edilerek kullanıcılara sunulur. DeFi işlemleri içerisinde sanılanın aksine sadece para transferi bulunmaz. Merkeziyetsiz borsa, kredi işlemleri, alışveriş ve sigorta gibi işlemler de DeFi’yi oluşturabilir. DeFi kullanıcılara birden fazla kullanım imkanı tanır ve bunlardan bir tanesi de borç alma ve borç verme protokolüdür.

DeFİ AMACI NEDİR?

Kripto para birimleri merkeziyetsiz çalışma prensibi vaadederken DeFi de özgür bir finansal ortam yaratma iddiasıyla geliştirilir. Geleneksel finans sistemlerine gerek teknik donanım gerekse maddi imkansızlıklar nedeniyle her kullanıcı ulaşamazken DeFi sistemine internet erişimi olan her kullanıcının ulaşması amaçlanır. Bankacılık gibi mevcut finans sistemlerine erişim sağlayamayan milyonlarca potansiyel kullanıcının DeFi aracılığıyla finans piyasasında işlem yapması hedeflenir. Fiziksel engelleri kırmayı hedefleyen bu sistem ile borsada işlem yapmak isteyen kullanıcılara çeşitli olanaklar sunulur.  Belirli kodlar üzerinden oluşturulan merkeziyetsiz borsada asıl işi formüller yapar ve DeFi sisteminde dikkat çeken detay ise neden sonuç ilişkisidir. Belirli bir şart yerine getirildiğinde gerçekleşecek işlem bellidir ve DeFi uygulamasının en net örneğini de Akıllı Kontratlar oluşturur. 

DeFi Coinleri ve DeFi Uygulamaları

Kripto para piyasasına bakıldığında DeFi coinleri, Akıllı Kontratlar sistemiyle çalışan Ethereum’un altyapısını oluşturur. DeFi coinleri çeşitli uygulamalar üzerinden farklı hizmetleri kullanıcılar ile buluşturur ve bu uygulamalar sayesinde kullanıcı kitlesinin artması hedeflenir.