Altın fiyatlarında yükseliş sürer mi? - Ekonomist

Altın fiyatlarında yükseliş sürer mi?

Altın fiyatlarında yükseliş sürer mi?

Yatırımcılar açısından 2018’in parlayan yıldızı olan altın 2019’un ilk ayında da yükseldi. Uzmanlar, ons bazında yukarı hareketin süreceği beklentisinde. Gram tarafında TL’nin güçlü duruşuyla birlikte 220-240 TL bandındaki hareketin devamı bekleniyor.

TALİP YILMAZ
[email protected]

Sarı maden, 2018 yılının en dikkat çeken yatırım araçlarının başında geldi. Külçe altının getirisi yüzde 37,5 olurken, BES fonları tarafında altın türü yüzde 37 ile en yüksek getiriyi elde etti. Yatırım fonlarında da katılım altın ve altın fonları yüzde 35,9 ve yüzde 35,3 getiriyle yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

2019 yılına bakıldığında altın tarafında yukarı yönlü trendin devam etmekte olduğu görülüyor. Ons altın 1.300 dolar sınırına dayanmış durumda. Geçen yıl 280 TL ile rekor kıran ve ardından doların gerilemesiyle 200 TL desteğine kadar gerileyen gram altın ise tekrar yönünü yukarı çevirdi.

Peki bundan sonra ne olacak? Altın 2019’un da parlayan yıldızı olmaya devam edecek mi? Yatırımcı ne yapmalı? Bu sorulara uzmanlara sorarak yanıt aradık.

NEDEN YÜKSELİYOR?
Altın fiyatlarında son zamanlarda yaşanan yükselişin en önemli nedenlerinin başında, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2019’da faiz artırımlarında daha yavaş hareket edeceğine dair güçlenen inanç var. FED’in son faiz artırım kararının ardından hem toplantı tutanaklarında hem de FED yetkililerinden gelen söylemlerde global ekonomik büyüme endişelerinin dikkate alındığı vurgulandı.

Enflasyonda belirgin bir yükseliş ivmesinin henüz yakalanamadığı ve yapılan dokuz faiz artırımından sonra piyasaların buna dair vereceği tepkilerin beklenmesi gerektiği ifade edildi.

ABD dolarında yaşanan geri çekilmeyle birlikte bu durum ons altına olumlu yansıdı. Fiyatlamalarda yukarı yönlü eğilimin korunmasında bir diğer etkili faktör de ABD-Çin arasındaki ticaret geriliminin yarattığı küresel ekonomik büyüme endişelerindeki artış.

Çin’de ticaret geriliminin yarattığı bir yavaşlama var. Bu yavaşlama Avrupa Birliği (AB) ekonomisinde de kendisini gösterdi. Ayrıca AB için Brexit belirsizliğinin etkisini de hesaba katmak gerekiyor.

DEVAM EDER Mİ?
Ahlatcı Yatırım Genel Müdürü Tuncay Karahan, “Tüm durumların yarattığı sonuç, güvenli varlık olarak kabul edilen altına olan ilginin bu yıl artarak devam edebileceğini gösteriyor” diye konuşuyor.

Yatırımcıların ABD-Çin gerginliği ve FED politikalarına bağlı olarak güvenli liman olarak görülen altına yöneldiğini ifade eden İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, bunun sonucu olarak ons altın fiyatının 1.275-1.300 dolar aralığına yöneldiğini ifade ediyor. Turşucu, “Genel olarak hareketin yukarıya doğru devam edebileceğini söylemek mümkün. Ancak 1.300 dolar seviyesindeki önemli direnci geçmesi gerekli” diyor.

GRAM ALTINDA NE OLUR?
Ons altın tarafında yükseliş beklentisi olmasına rağmen son zamanlarda TL üzerindeki güçlü duruşun etkisini sürdürmesi gram altın tarafında yukarı yönlü hareketin sınırlı kalmasına neden oldu. FED’in bu yıl faiz artırımlarında daha yavaş hareket etmesi, son gelen FED yetkililerinin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, yüksek olasılık olarak görünüyor.

Bunun yaratacağı etkiyle gelişmekte olan ülkelere yönelik girişlerin artabileceği yorumunu yapan Tuncay Karahan, “TCMB’nin enflasyonda belirgin bir düşüş görülene kadar faiz indirimine gitmeyeceği varsayımını da göz önünde bulundurunca, gram altında ilk üç aylık süreçte 220-240 TL aralığında hareketlerin gerçekleşebileceğini düşünmeye devam ediyoruz” diyor.

Ziraat Portföy Genel Müdürü Uğur Boğday, piyasalarda FED’in faiz artırımlarına yönelik beklentilerin zayıflaması ve global büyüme endişelerinin artması nedeniyle altın fiyatlarında dolar bazında bir miktar iyileşme gözlendiğini anlatıyor.

Boğday, “Dolar endeksinin de zayıflıyor olması bu iyileşmeye katkı sağladı. Önümüzdeki dönemde piyasalardaki oynaklığın azalmasıyla altın fiyatlarında 220-240 TL bandında daha durağan bir seyir bekliyoruz” ifadesini kullanıyor.

PORTFÖYLERDE OLSUN
Yatırımcıların üzerinde durduğu konu, altın portföylerde tutulmalı mı? Yeni pozisyon alınmalı mı? GCM Yatırım, TL bazlı altında geri çekilmeleri alım fırsatı olarak görüyor.

Dolar bazında ise yukarı çıkışları satış fırsatı olarak gören kurumun takip edilmesini tavsiye ettiği başlıkları, bölgesel FED başkanlarından gelecek yeni açıklamalar, Brexit temasına yönelik haber akışı ve tweetle-riyle gündemde hiç düşmeyen Başkan Trump’ın yeni paylaşımları oluşturuyor.

Ziraat Portföy, 2019 yılında hisse senedi ve tahvil tarafında getirilerin güçlü olacağı beklentisinde ama bunun daha çok yılın ikinci yarısında görüleceğini tahmin ediyor.

Uğur Boğday, “Bu nedenle yılın ilk çeyreğinde en cazip yatırım aracının yine mevduat olacağını düşünüyoruz.Hisse senedi pozisyonlarının yine daha düşük bir miktarda da olsa altın ile dengelenmesi sağlıklı olacaktır” diyor.

Integral Yatırım’dan Tuncay Turşucu da portföylerde ons bazında altın önerisinde bulunuyor. Yukarı harekette 1.350-1.400 dolar/ons seviyelerinin görülebileceğini söyleyen Turşucu, FED’in güvercin duruşunun altını destekleyeceği yorumunu yapıyor.

TEKNİK GÖSTERGELER NE DİYOR?
ONS ALTIN: 1.300 dolar geçilirse kısa vadede 1.309-1.318 dolar gibi seviyelere ek potansiyel yaratabilir. Ancak bu eşik geçilemediği sürece 1.265 dolar seviyelerine doğru gerileme olasılığı bulunuyor. Yılın geneli için ise bu eşiği 1.360 dolar olarak görüyoruz.

GRAM ALTIN: Kısa vadede 220 TL seviyesine bakalım. Bu seviye kırılmadığı sürece pozitif görünüm devam edebilir, 230-235 TL bölgesi hedeflenebilir. Yılın genelinde 200 TL’nin üzerinde 240-260 TL seviyelerine çıkış bekleyebiliriz. Yorum, GCM Yatırım Araştırma Uzmanı Enver Erkan tarafından yapılmıştır.

GOLDMAN SACHS YUKARI YÖNLE REVİZE ETTİ
Goldman Sachs, gelecek üç, altı ve 12 ay için altın fiyatı beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Aralık ayı için açıklanan zayıf makro ekonomik veriler sonrasında yatırımcıların risk algılarında keskin bir kötüleşme oldu ve büyümenin gelecekteki yönü konusunda endişeler yinelendi.

Goldman Sachs, bu faktörlerle güvenli liman olan altının yatırımcılar tarafından daha cazip bulunmaya başlandığını vurguladı. Goldman Sachs, gelecek üç, altı ve 12 ay için altın fiyatı tahminlerini ons başına 1.250, 1.300 ve 1.350 dolar seviyesinden 1.325, 1.375 ve 1.425 dolar seviyesine yükseltti.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap