Gayrimenkul Sektörünün Ardından Konut Sigortası Yükseliyor - Ekonomist

Gayrimenkul Sektörünün Ardından Konut Sigortası Yükseliyor

Gayrimenkul Sektörünün Ardından Konut Sigortası Yükseliyor

Konut sahibi olmak isteyen binlerce insan bulunurken inşaat firmaları konut stoklarını eritmek için bankalar ile anlaşma yapıyor. Sağlanan uygun faiz oranları ile artık herkese ev sahibi olmanın yolu açılıyor. Satın aldığı konutu güvence altına almak isteyenler ise konut sigortası yaptırıyor. Konutunuzu doğal afetlere, hırsızlık, yangın gibi olumsuz vakalara karşı korumak için siz de bu sigortayı kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Evinizden uzaklaştığınızda aklınıza “ocağı kapattım mı, ütüyü fişten çektim mi, camları kapattım mı, kapıyı kilitledim mi” şeklinde pek çok soru gelir. İşte bu sigorta aklınıza gelen tüm bu sorulara karşı konutunuzu teminat altında tutar ve kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olur. Konut sigortası fiyatları firmalar bazında değişkenlik göstermektedir. Sigorta yaptırmadan evvel fiyat noktasında firmalardan bilgi almanız önemlidir. Hatta DASK sigortası yaptırdığınız firmadan konut için sigorta hizmeti alımı da yapabilirsiniz.

Konut sigortası nedir sorusuna cevap verdikten sonra sizlere tavsiyemiz konutunuzu sigorta etmenin yanında eşya sigortası da yaptırmanız. Konutunuzda herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen zararlar, eşyalarınızın da zarar görmesine sebep olacaktır. Bu şekilde kombine bir sigorta hizmeti satın alabilirsiniz. Firmalar bu anlamda sizlere çeşitli indirimler ve uygun fiyat seçenekleri de sunacaktır.

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Konut sigortası sorgulama işlemini hizmet alımı yaptığınız firma aracılığı ile yapabilirsiniz. Konutunuz için yaptırmış olduğunuz sigorta için primleriniz hakkında bilgi aldıktan sonra ödemelerinizi aylık taksitler halinde düzenli olarak hizmet alımı yaptığınız firmaya ödeyebilirsiniz. Konutlarını sigorta altına almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ‘’Konut sigortası zorunlu mu?’’ sorusudur.

Bu sigorta çeşidi isteğe bağlı olarak yapılmakta olup, herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından konut sahipleri sigorta yapmaya zorlanamaz. Bu kapsamda şayet bankalar aracılığı ile sigorta hizmeti sağlanacaksa kişilerin bankaya kredi borçlarının olmaması gerekir. Evinizin başına gelen olumsuz durumlarda bu sigorta sayesinde masraflar sigorta şirketlerince ya da bankalarca belirtilen teminatlar karşılığında ödenmektedir.

Konut sigortası hasar ödemesi için öncelikle zarar tespitinin yapılması gerekir. Bu zarar tespiti ve tespit sonrası hasarın karşılanması ise şirket ile konut sahibi şahıs arasında imzalanan sözleşmeye bağlıdır. Zarar miktarının belirlenmesi noktasında konuta bilirkişi gönderilir. Bilirkişi hazırladığı tutanaklar ile birlikte zarar miktarını tespit eder.

Konut Sigortası Hangi Zararları Karşılıyor?

Yaptırmış olduğunuz sigorta ve kapsama alanı, anlaşma sağladığınız sigorta şirketi ile imzalamış olduğunuz sözleşmeye bağlıdır. ‘’Konut sigortası neleri kapsar?’’ sorusunun cevapları net olmakla birlikte, firmalar ile anlaşma sağlamanız durumunda ek teminatlardan da yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda yangın teminatı, sel ve su basması teminatı, hırsızlık teminatı, su taşması teminatı, deprem teminatı, araç çarpması teminatı, yer kayması teminatı, fırtına teminatı, su taşması teminatı, grev ve halk hareketleri teminatı gibi noktalarda meydana gelen hasarlar firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Konut sigortası genel şartlar Türkiye Sigorta Birliği kapsamında teminat türlerine göre ayrı ayrı ele alınmaktadır. Bu şartların taşınması durumunda şirketler hasarları karşıladığı gibi, savaş, kamu otoritesi, yangın olmadan meydana gelen hasarlar vb. durumlar sigorta kapsamı dışında tutulmaktadır. Konut sigortası kapsamı dışında tutulan alanların bilirkişi tarafından tespiti halinde, bu sigortadan yararlanmak ve maddi talepte bulunmak mümkün değildir.

sigortaladim.comadresi üzerinden siz de dilediğiniz firmaya ulaşarak hemen sahibi olduğunuz konutu sigortalatabilir ve olası hasarlar durumunda konutunuzu güvence altına alabilirsiniz. T.C. kimlik numarası, cep telefonu ve e-posta adresi ile birlikte hemen başvur linki üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu içerik sigortaladım sponsorluğunda oluşturulmuştur.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap