Gelecek 25 yıl

Gelecek 25 yıl

Yeni başarı hikayeleri yazmamız gerekiyor
Geride bıraktığımız 25 yılın en karakteristik özelliklerinden biri iş dünyasının Anadolu’dan yükselen sesi oldu. ‘Anadolu Kaplanları’ tabirinin yapıldığı bu kesimin öncü gruplarının başında Kayseri merkezli Boydak Holding geliyor. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, Anadolu sermayesine dönük gelecek öngörülerini paylaştı.

Türkiye’de Anadolu sermaye hareketi, Rahmetli Turgut Özal’ın başbakan olmasıyla başlamıştır. Özal’ın 1987 yılında yeniden başbakan olmasıyla da gerçek anlamda Anadolu sermaye hareketi ve gelişimi hissedilmeye başlanmıştır.Özellikle 90’lı yılların yarısına gelindiğinde, sermayenin az da olsa Anadolu’da da hissedilmeye başlanmasının ardından, hepimizce malum olan süreçlerde bir miktar yavaşlama meydana geldi. Özellikle sermayenin kategorize edildiği dönemler halk nezdinde fazlaca rağbet görmedi. Bunun yanında büyüme ve gelişmeyi hazmedemeyen bazı kuruluşlarmaalesef bu dönemlerde konjonktürün de etkisiyle ya yok oldular veyamarjinal bir şekilde küçülmeyemaruz kaldılar. 2001 krizine geldiğimizde, varlıklarımızın neredeyse yarısını kaybetmiş ancak gelişmelerden ders alan bir özel sektör ve hanehalkı karşımızda idi.

gelecek-25-yil-9YENİ PENCERE AÇILDI
2001 yılından sonra Türkiye’de genel seçimlerin yapılmasıylamemleketin önünde yepyeni bir pencere açıldı.Gerçek manada Anadolu yükselişi 2002 yılından itibaren oluşmaya başladı. 2003- 2008 yılları arasında tarihi büyüme rekorlarından Anadolu şirketleri daha fazla pay almaya başladılar.Daha önceden sadece belli sektörlerde faaliyet gösteren Anadolu şirketleri, daha büyük iş alanlarına da girmeye başladılar. Sermaye piyasası araçlarını öğrenmeye başladılar. Bankacılık sektörü de risklerini dahamakul dağıtabilmek ve kalkınmaya destek amacıyla, Anadolu’nun farkına vardılar.Gelinen nokta gayet başarılıdır, ancak yeterli değildir. Sermayenin tabana daha fazla yayılması ve zenginliğin her bölgemizden hissedilmesi gerekiyor. Dolayısıyla yeni başarı hikayeleri yazmamız gerekiyor.

Boydak’tan Anadolu tespitleri
1- Anadolu’da yeni başarı öykülerine ihtiyaç var.
2- Tek başına Anadolu potansiyeli ile işleri yürütemeyiz.
3- Büyük şehirlerimizle işbirliği içerisinde olmalıyız.
4- Yıldız kentlerimizin sayısını artırmalıyız.

YILDIZ İLLER
Anadolu’daki yükseliş elbette devam edecek. Ancak sadece Anadolu potansiyeli ile bu işleri yürütemeyiz. İşbirliği anlayışı içerisinde büyük şehirlerimizle koordineli olarak gelirleri artırıp, Anadolu şirketlerini daha da büyüteceğiz. Özellikle üretim olanaklarının son derece cazip olabildiği kentlerimiz var. Kamunun kalkınma ve gelişme için sunduğu fırsatlar var. Bu fırsatları değerlendirdiğimizde, Anadolu’nun büyümesi ve milli hasıla içerisindeki payı artacaktır. Özellikle Anadolu kentlerinde rol modellik yapan gruplarımızın artmaya başladığını görmekteyiz. Bu örneklerin durağan kentlerimizi de harekete geçirmesiyle yükselişimiz devam edecektir. İç Anadolu, Ege, Akdeniz,Doğu veGüneydoğu, Karadeniz Bölgesi, Marmara’nın belli bölgeleri bu dönemde adres olabilir.Özellikle İzmir, Bursa, Kayseri, Konya, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır, Denizli, Aksaray, Samsun, Trabzon,Ordu, Manisa, Balıkesir, Eskişehir, Erzurum, Muğla, Çanakkale gibi kentlerimizin yükselişimizde rol alabilecekleri kanaatindeyim. Yıldız kentlerimizin sayısını da artırmak suretiyle Anadolu’nun yükselişini hızlandırmamız mümkün olabilecektir.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap