Yüksek lisansta hangi bölümler ilgi görüyor? - Ekonomist

Yüksek lisansta hangi bölümler ilgi görüyor?

Yüksek lisansta hangi bölümler ilgi görüyor?

1060Üniversiteden mezun olan pek çok kişi kendilerini diğer adaylardan farklılaştırmak için yüksek lisans yapıyor. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, özellikle yeni mezun veya az deneyimli kişilerin işe alımlarında yüksek lisans, adayı öne çıkartan unsurların başında geliyor.

FATOŞ BOZKUŞ
[email protected]

Terfi kararlarında da etkili olan yüksek lisans artık profesyonel ve kişisel gelişime katkı sağlayacak bir yatırım olarak görülüyor. Bu nedenledir ki son üç yılda yüksek lisans yapan öğrenci sayısı ikiye katlanmış durumda.

Yüksek lisans genellikle kendi alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Çünkü lisansüstü eğitim öncelikle mezun olunan lisans eğitiminin üzerine yapılan bir üst eğitim olarak düşünülüyor. Multidisipliner özellik taşıyan programlarda farklı alanlardan mezun olan lisans mezunları da eğitim alabiliyor.

Akademisyen olma yolunda yüksek lisans yapanlar da çoğunlukta. Tabii bir de kariyerlerinde üst basamaklara tırmanmak için bu programlara gitmesi zorunlu olanlar var. Örneğin mühendisler ve eğitimciler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenlerin yüksek lisans programını bitirmiş olmaları gerekli görülüyor. Ya da ‘yüksek’ unvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebiliyor.

BAŞVURULAR BAŞLADI
Yılda iki defa yapılan yüksek lisans kayıtları için güz dönemi başvuruları başladı. İşletmeden psikolojiye, big data’dan fizyoterapiye kadar pek çok yüksek lisans programı arasından seçim yapmadan önce okula karar vermek gerekiyor. Yurtdışındaki bir okulda lisansüstü eğitimi almak isteyenler olduğu gibi, Türkiye’de hem çalışıp hem de yüksek lisans yapmak isteyenler de var. Bugün pek çok üniversitede yüksek lisans programları mevcut.

Uzmanlar yüksek lisans yapmaya karar vermiş öğrencilerin önce okul sonra bölüm seçmeleri gerektiğini ifade ediyor. Bu noktada lisansüstü eğitim alacakları programın ilgi alanları olmasından nitelikli akademisyenlerin istihdam edildiği üniversite ve enstitüler olmasına, üniversitenin araştırma altyapısının zenginliğinden yurtdışı ve iş dünyasıyla ilişkilerinin durumuna kadar pek çok kritere bakılması öneriliyor.

TEZLİ Mİ, TEZSİZ Mİ?
Yüksek lisans yapılacak üniversite ve bölüm seçiminin ardından tezli ve tezsiz programlar arasında da bir tercih yapmak gerekiyor. Tezli yüksek lisans programına katılanların amacı genellikle bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmak oluyor.

Kısacası tezli lisans programı akademisyenlik yolunda olanların ilk adımı oluyor. Amaç akademisyenlik değilse, öğrenciler, yapılan araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandıran ve bunun uygulamada nasıl kullanılacağının gösterildiği tezsiz yüksek lisans programlarına yöneliyor.

Bir yüksek lisans programına başvuru yapmak için öncelikle lisans diploması almış olmak şart. Üniversitelerin istedikleri belgeler bazı noktalarda farklılaşsa da temelde lisans diploması, transkript, özgeçmiş, ALES sonuç belgesi, yabancı dil yeterliliği, nüfus cüzdanı fotokopisi, askerlik durumu belgesi ve fotoğraf isteniyor.

FARKLI BÖLÜMLER GELİYOR
Yüksek lisans eğitiminin genel anlamda işe alım ve terfilere doğrudan değil dolaylı olarak etki ettiği kanaatinde olduğunu söyleyen MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, “Özellikle adayların sahip oldukları deneyimin üstüne yaptıkları yüksek lisans, temelde adayların güçlü yanları üzerine odaklanarak yapılıyorsa, adayın güçlü yanlarını keskinleştirerek yüksek lisans yaptığı konuda daha geniş bir vizyona sahip olup katma değer yaratabileceği algısını güçlendiriyor” diye konuşuyor.

Üniversiteler iş hayatının gerekliliklerini göz önüne alarak her yıl farklı yüksek lisans programları açıyorlar. Bu yıl da oyun tasarımından STK yönetimine, kentsel yenilemeden patlayıcı mühendisliğine kadar pek çok yeni bölüm adayları bekliyor.

Ancak program seçimlerinde adayların daha çok piyasa koşullarına baktığı, piyasada geçerliliği yüksek, kendilerine iş bulma ve yükselme gibi konularda bir getirisi olacak alanları ve konuları seçtikleri görülüyor.

Her üniversitede pek çok yüksek lisans programı seçeneği var. Ancak üniversitelerden aldığımız bilgiler gösteriyor ki, en çok başvuruyu alan yüksek lisans programı hala MBA. Onu uzaktan MBA takip ediyor. Pazarlama ve marka ile sağlık konusundaki yüksek lisans programlarının yanında farklı mühendislik alanlarına da ilgi gösteriliyor.

Yüksek lisans program ücretleri ise bölüm ve üniversitelere göre değişiklik gösteriyor. 10 bin TL olan program yanında 69 bin TL olan da bulunuyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap