Yüzde 72 büyümeyle 4 basamak yükseldi - Ekonomist

Yüzde 72 büyümeyle 4 basamak yükseldi

Yüzde 72 büyümeyle 4 basamak yükseldi

Kardemir, 2017 yılındaki 3 milyar 973 milyon TL’lik cirosuyla bu yılki Anadolu’nun 500 Büyük Şirketi araştırmamızda ikinci oldu. Geçen yılki listede 2 milyar 308 milyon TL cirosuyla altıncı sırada bulunan şirket, böylece dört basamak yukarıya sıçradı.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

Bulunduğu şehirlerle özdeşleşen şirketler vardır. Karabük Demir Çelik Fabrikaları (Kar-demir), bu şirketler arasında ilk sıralarda yer alır. Türkiye’nin ilk entegre demir-çelik fabrikası olan Kardemir, ‘fabrikalar kuran fabrika’ olarak Türkiye sanayiinde önemli bir yere sahip.

Bugün iştirakleriyle birlikte 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye’nin en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu arasında yer alan Kardemir’in hisseleri borsada işlem görüyor.

Ekonomist Dergisi olarak yaptığımız Anadolu’nun 500 Büyük Şirketi araştırmamızda, çok ortaklı Kardemir bu yıl ikinci sırada yer aldı. 2016 yılında 2 milyar 309 milyon TL olan cirosunu 2017 yılında 3 milyar 973 milyon TL’ye çıkaran şirket, yüzde 72,1’lik bu büyümeyle, geçen yıl altıncı sırada bulunduğu listede bu yıl dört basamak yukarıya sıçramayı başardı.

1995’TE ÖZELLEŞTİRİLDİ
Ancak şirketin geçmişine bakıldığında, çok zorlu yollardan bu noktalara geldiğini hatırlatmakta fayda var. 1994 krizi sırasında açıklanan ‘Ekonomik Önlemler Planı’ kapsamında ekonomik ve teknolojik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın kapatılmasına karar verilmişti.

Ancak Türkiye’ye sayısız hizmetleri olan bu varlığın kapatılması kararına karşı fabrikada örgütlü bulunan Çelik İş Sendikası ve bağlı çalışanlarıyla birlikte tüm yöre halkı büyük tepki göstermişti. Kamuoyunda oluşan bu tepkiler Karabük Demir Çelik Fabrikaları için yeni bir sürecin başlangıcı oldu ve bu süreçte şirket özelleştirildi.

RAY ÜRETİMİNDE TEK
Kardemir, bugün Türkiye’nin ve bulunduğumuz bölgenin tek ray üreticisi. Modern teknolojiyle donatılmış yıllık 400 bin ton kapasiteli ray profil haddehanesinde rayın yanı sıra 550 milimetre genişliğe kadar ağır profil üretimi de gerçekleştiriyor. Şirket, 300 milimetre genişliğin üzerindeki profillerde de Türkiye’nin tek üreticisi konumunda bulunuyor.

Kardemir, yıllık 600 bin ton kapasiteli kontinü haddehanesine de sahip. Çelikhanesinde kütük ve blum, kok fabrikasında ise kok ve yan ürünler üreten Kardemir’in diğer ürünleri ise pik, maden direği, köşebent ve platina olarak sıralanıyor.

ÇEVRECİ YATIRIMLARI VAR
Doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanarak temiz teknolojilerle üretim yapmayı yatırım planlarında öncelikli şart olarak gören Kardemir, atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri kazanım ve bertaraf tesislerine gönderilmesini titizlikle takip ediyor.

Son 10 yılda 100 milyon dolardan fazla çevre yatırımı yapan şirket, yeni çevre yatırımlarına da devam ediyor. Öte yandan Karabük’te eğitim, sağlık, spor, kültürel ve sosyal hayatın hizmetine sunulmuş onlarca tesiste de Kardemir’in imzası var.

Şirket, Kardemir Karabükspor ile başta futbol ve bedensel engelli basketbol takımları olmak üzere birçok branşta sporu da destekliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap