THY ‘al’dan ‘tut’a döndü

THY ‘al’dan ‘tut’a döndü

Piyasalarda dikkatler, Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi kararındaydı. Banka, faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek yüzde 8,50’ye çekti. Böyle bir ortamda, Şeker Yatırım THY’deki ‘al’ önerisini bilanço sonuçları nedeniyle ‘tut’a indirdi. Şirketlerden gelen haberler de takip edildi.

THY ‘al’dan ‘tut’a döndü Geride bıraktığımız hafta piyasalar, TCMB’den gelen faiz kararına odaklandı. Banka faiz koridorunun alt limitini yüzde 7,25’te ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını yüzde 7,5’te sabit tutarken, koridorun üst limitini 25 baz puan daha indirdi ve 8,50’ye çekti.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
1096

Analistler, küresel koşulların destekleyici kalması halinde faiz indirimlerinin devam edebileceği görüşünü paylaşıyor.

BİST-30 Endeksi’ne dâhil olan şirketler için geçtiğimiz hafta da bilanço sonuçlarına paralel güncelleme geldi. Buna göre, Şeker Yatırım ‘al’ önerisi verdiği THY için tavsiyesini ‘tut’a indirdi. Analistler bu değişikliğin nedeni olarak; beklentilerden zayıf gelen sonuçları gösteriyor ve THY’nin 2016 hedef ve beklentilerini aşağı yönde revize etmesinin de bu kararda etkili olduğunu kaydediyor.

İkinci çeyrekte 656 milyon TL net zarar açıklayan THY’nin birim yolcu gelirleri dolar bazında yıllık yüzde 10 azaldı ve 346 milyon TL tutarında net finansal gider kaydedildi. Şirket, 2016’da toplam yolcu sayısının yıllık yüzde 3,5 artarak 63,4 milyona ulaşmasını bekliyor. Yolcu doluluk oranında ise yüzde 72-74 aralığını hedefliyor. Şirketin önceki beklentisi 72,4 milyon ve yüzde 78 doluluk oranıydı.

Geride bıraktığımız hafta Fitch, üç şirketin ve 18 bankanın ‘durağan’ olan görünümlerini negatife çevirdi. Bu üç şirket, BİST-30 Endeksi’ne dâhil olan Türk Telekom, Turkcell ve Coca Cola İçecek oldu. Aynı şekilde BİST-30’da yer alan Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası da Fitch’in bu kararında yer alıyor.

Bir diğer not haberi de Erdemir için geldi. Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri, Erdemir’in 10 üzerinden 8,83 puan olan kurumsal yönetim notunu 9,02’ye yükseltti. Raporda, “Ulaşılan bu not, Erdemir’in BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde bulunmayı üst düzeyde hak ettiğini ifade etmektedir” ifadeleri yer aldı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap