İki termik santrale 2,6 milyar $ yatıracak

İki termik santrale 2,6 milyar $ yatıracak

Kolen Enerji, iki termik santral birden kuruyor. Şirket, 510 megavat kurulu güce sahip olacak ve 1,1 milyar dolara mal olacak ilk termik santralini 2018 yılında Manisa’da devreye alacak. Yatırım tutarı 1,5 milyar dolar olacak 800 megavatlık ikinci termik santral ise Çayırhan’da kurulacak. Böylece şirketin bugün 740 megavat olan kurulu gücü 2 bin megavata çıkacak.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Temelleri 1977 yılında Elazığ’da atılan Koloğlu Holding, daha çok Kolin İnşaat şirketiyle tanınıyor. Grubun enerji alanındaki şirketi Kolen Enerji, üretimden ticarete kadar enerjinin pek çok alanında faaliyet gösteriyor.

Gümüşhane ve Antalya’da hidroelektrik santralleri (HES) bulunan ve toplam 740 megavat kurulu güce sahip olan şirket, son olarak termik santral işine de girdi. Şirket, iki termik santral yatırımı birden yapıyor. Bunlardan biri Manisa’da diğeri ise Çayırhan’da olacak. Bu iki santral için 2,6 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

2 BİN MEGAVATA ÇIKACAK
255 megavatlık iki üniteden oluşacak ve toplam 510 megavat kurulu güce sahip olacak Manisa’daki termik santral 2018’in ilk yarısında devreye girecek. Bu santral için 1,1 milyar dolar harcanacak. Çayırhan’daki termik santral ise 800 megavat kurulu güce sahip olacak ve 1,5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek. Kolen Enerji Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, “Bu iki santralle birlikte yaklaşık 2 bin megavatlık kurulu güce ulaşacağız. Beş yılda ise 5 bin megavatlık kurulu güç hedefliyoruz” diyor.

Koloğlu Holding bünyesinde İzmir-gaz, Esgaz, Naturgaz, Etki Liman, Kolen, Akköy, Boğaziçi Elektrik, Çamlıbel Elektrik, Akdeniz Elektrik, Kuzey Enerji gibi enerji yatırımları bulunuyor. Şirketin üretim ayağında Gümüşhane’de hidrolik kaynaklı ve kurulu gücü 103.5 megavat olan Akköy-1, kurulu gücü 233,6 megavat olan Akköy-2, kurulu gücü 74.5 megavat olan Doğankent, kurulu gücü 85 megavat olan Kürtün ve kurulu gücü 103,2 megavat olan Torul santralleri var. Antalya’da ise yine hidrolik kaynaklı toplam kurulu gücü 43 megavat olan Yalnızardıç ve Yaprak santralleri bulunuyor.

ÇOK HIZLI BÜYÜYOR
Toptan enerji ticareti anlamında 2012 yılında düğmeye basan şirket, 2013’te serbest tüketicilere indirimli elektrik enerjisi satarak abone almaya başladı. Kolen’in son üç yılda her yıl yüzde 100’ün üzerinde büyüme yakaladığını belirten Kaya Uğur Karayurt, bu yılı da yüzde 100’lük büyümeyle kapatmayı planladıklarını söylüyor.

Karayurt, “2015’te 177 milyon kWh, 2016’da 376 milyon Kwh’lik enerji satış hacmine ulaştık. 2017’yi ise 750 milyon kWh ile kapatmayı planlıyoruz. Bunlar direkt tüketiciye satış rakamlarımız. Toptan elektrik satışında ise 2017’yi 1 milyar 190 milyon kWh ile kapatmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Kolen Enerji, kısa bir süre önce “faturaniyolla.com” isimli portalı da elektrik tüketicilerinin hizmetine sundu.

Cep telefonundan elektrik faturasının fotoğrafını çekip futaraniyolla. com’a gönderen aboneler, kendileri açısından avantajlı olabilecek her detayı öğrenebilecek. Bu platform ile tüketicilere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi hedeflediklerini belirten Kaya Uğur Karayurt, “Tüketici bizim abonemiz olsun olmasın her türlü sorusunu bize iletebiliyor. İndirim bilgilerini edinebiliyor, yüksek gelen faturasını sorgulatabiliyor” diyor.

“2018’E POZİTİF BAKIYORUZ”
2017 yılının kendileri açısından biraz sıkıntılı geçtiğini belirten Kaya Uğur Karayurt, şunları anlatıyor: “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) diye bir mekanizma var.

Bu aslında enerji birim fiyatı içindeki bir maliyet kalemi. Yani siz yenilenebilir enerji kaynakları tarafında büyümek istiyorsanız bu bedeli ödüyorsunuz. Fakat belki biraz da dövize bağlı olarak YEKDEM bu yıl bizi biraz üzdü.

Bir önceki yıl megavatı 24 TL iken bu yıl 35 TL’ye geldi. Maliyetler yükseldi ama satış rakamlarında değişiklik olmadı. Enerji şirketleri bu noktada sıkıntı yaşadı. 2018’de bunların toparlanmasını bekliyoruz. 2018’e daha pozitif bakıyoruz”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap