Armut Avrupa’da 7 ülkeye açılıyor

Armut Avrupa’da 7 ülkeye açılıyor

Hizmet ihtiyacı olanlarla, alanında uzman çalışanları buluşturan online pazar yeri Armut.com, Avrupa’ya açılıyor. Hizmet veren sayısını 100 bine, aylık trafiğini ise 2 milyona ulaştırdıklarını söyleyen Armut.com’un kurucusu Başak Taşpınar Değim, “Bu başarımızı Türkiye dışına da taşımayı hedefliyoruz.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Avrupa’da yedi ülkeye açılacağız. Ardından ABD ve Ortadoğu pazarına gireceğiz” diyor. Şu an bünyesinde nakliyat, temizlik, tadilat gibi başta evle ilgili kategoriler olmak üzere 2 binden fazla hizmet alanını barındıran online pazar yeri Ar-mut.com, sınırları aşarak yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. İlk etapta Avrupa’da yedi ülkede hizmet vermeye başlayacak olan yüzde 100 Türk girişimi Armut.com, ardından Ortadoğu’ya açılacak.

Ekonomist’in Garanti Bankası ve Kagider’le birlikte düzenlediği ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ yarışmasında ‘Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci’ seçilen Başak Taşpınar Değim, Armut.com’u 2011 yılında kurdu. Hızlı bir büyüme grafiği yakalayan Armut.com’un sağladığı önemli katma değer, skorlar yardımıyla kullanıcıların çalışmak istediği profesyoneli seçebilmesi.

Armut’un çıkış amacı hizmet ihtiyacı olan kişileri hizmet verenlerle kolayca buluşturmak… Sloganı da ‘hizmet piş, ağzıma düş’. Bir boyacıya ya da çocuğunuzun doğum gününde fotoğraf çekecek bir fotoğrafçıya ulaşmak için tanıdıklara sormak, internetten araştırmak ile geçen zahmetli süreci ortadan kaldırmaya yönelik olan bu girişim, geçtiğimiz ay 100 bin talep topladı ve aynı zamanda hizmet veren sayısını da 100 bine ulaştırdı.

DÜNYADA İLK BEŞTE
Aylık 2 milyonu aşan trafikle şu anda kendi sektörlerinde dünyadaki ilk beş oyuncu arasında olduklarını ifade eden Armut.com kurucu ortağı Başak Taşpınar Değim, geçtiğimiz yıla göre iki katı büyüdüklerinin altını çiziyor. Trafiğin yüzde 80’i ise mobil üzerinden geliyor.

Birkaç hafta içerisinde Avrupa’ya açılacaklarını söyleyen Değim, yeni ya-tınmlanyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Bu başarımızı yurtdışına da taşımak istiyoruz. Ödeme sistemimizi yurtdışına entegre edebilmek amacıyla, ödeme sistemleri üzerine yurtdı-şında bir şirket kurduk. Avrupa’da yedi ülkeye açılma planımız var. Birkaç Avrupa ülkesine pazar lideri, birkaçına da 2’nci oyuncu olarak gireceğiz. Ancak henüz ülke isimlerini açıklayamı-yoruz. Ardından ABD ve Ortadoğu pazarına adım atacağız. Teknoloji ihracatı yapan bir şirkete dönüştük.”

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ
İstanbul’un ardından Ankara’ya da hizmet vermeye başladıklarını belirten Değim, yakında İzmir’e de açılacaklarını söylüyor. Değim, hedeflerinin İstanbul’un tüm ev ve ofislerini temizlemek olduğunu vurguluyor.

Bugün 70 kişilik bir ekibe ulaştıklarını ifade eden Değim, tersine beyin göçü başlatan bir şirkete dönüştüklerini belirtiyor. Değim, “İrlanda, İspanya ve İngiltere’de önemli şirketlerde çalışan Türkler’i de artık şirketimizin bir çalışanı haline getirmeye başladık” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap