Beş girişime destek oluyor

Beş girişime destek oluyor

Girişimciliği desteklemek ve yeni iş fikirlerini gruba kazandırmak üzere geçen yıl Vestel Ventures şirketini kuran Zorlu Holding, kısa zamanda beş şirkete yatırım yaptı.

SİBEL ATİK
[email protected]

Nesnelerin interneti, eğitim, sağlık gibi alanlarda bir dizi girişimi yakın markaja alan grup, destek sunduğu projelerin yanı sıra yeni yatırımlar için girişimlerini sürdürüyor.

Son yıllarda iş dünyasının gündeminde kendine önemli bir yer açan girişimcilik ekosistemine Zorlu Holding de Vestel Ventures ile giriş yaptı. Girişimleri desteklemek üzere bünyesinde fon kuran Zorlu Holding, yeni iş fikirlerini gruba kazandırmak üzere şirket yapılanmasına gitme yolunu seçti.

Geçen yıl Vestel Ventures şirketini kuran grup, nesnelerin interneti, eğitim, sağlık gibi alanlarda destek sunmak üzere bir dizi girişimi yakın markaja aldı. Bu doğrultuda şu ana kadar beş girişime destek sunan şirket, yatırımlarını yeni iş fikirlerini destekleyen bir fon gibi değil, yolun başındaki girişimlerin iş ortağı olarak kurguladı.

Geçen yıl kurulan şirketin sorumluluğu Ahmet Nazif Zorlu’nun oğlu Emre Zorlu’da. Koç Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği eğitimi alan ve ardından İngiltere’de teknoloji üzerine master yapan Emre Zorlu, holdingde yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Vestel Ventures’in sorumluluğunu da aldı. Endeavor’da yeni yönetim kurulunda da üye olarak yer alan Emre Zorlu, girişimciliğe ilk adımı bir anlamda Vestel Ventures ile atmış oldu.

50 GİRİŞİMCİYLE GÖRÜŞTÜ
Yeni iş fikirlerini çok önemsediklerini anlatan Emre Zorlu, bu doğrultuda iki haftada bir gişimciyle buluştuğunu söylüyor. Şirket bünyesindeki ekiplerin ön görüşmeyi yapmalarının ardından kendisinin girişimcilerle bir araya geldiğini anlatan Zorlu, bu buluşmalarla yaklaşık 50 kadar girişimciyle birebir görüştüğünü söylüyor.

Kendisinin yanı sıra ekip olarak düşünüldüğünde 300’e yakın girişimciyle yapılan görüşmelerin ardından beş girişime destek sunduklarını anlatan Zorlu, kendisini en çok etkileyen iş fikrinin ise sağlık alanında olduğunu anlatıyor.

3D yazıcı ile alçıyı ortadan kaldıracak bir yazılım projesine destek sunduklarını ve bu işe çok inandığını kaydeden Emre Zorlu, şu ana kadar yeni iş fikirlerine sundukları destek tutarını ise paylaşmıyor.

Holding olarak Türkiye’de girişimcilik ekosistemindeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflediklerini söyleyen Emre Zorlu, “Şirketi kurduğumuzda Vestel odaklıyken şimdi Zorlu Holding’in ilgisini çeken firmalarla da ilgileniyoruz. Bunun için proje aşamasındaki girişimlerin yanı sıra satışa başlamış, büyüme parası isteyen şirketlerle de bir araya geliyoruz” diye konuşuyor.

BÜYÜTMEK İÇİN YATIRIM
Yatırım yaptıkları işlerde fon mantığı ile ilerlemediklerini de dile getiren Emre Zorlu, maddi desteği sunup bir süre sonra çıkmak yerine o işi büyütmek üzere yola çıktıklarını anlatıyor. Hatta girişimcilerin ekonomik bir değeri ortaya çıkardıktan sonra işten çıkmak istediklerini anlatan Zorlu, büyüyen işleri holding bünyesine katmak istediklerini ifade ediyor.

20087İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap