Seyahat girişimleri çok hızlı büyüyor

Seyahat girişimleri çok hızlı büyüyor

.

Pek çok araştırma Türkiye’de seyahat sektöründeki start up’ların hızlı bir büyüme eğilimi yakaladığını gösteriyor. DijitaMeşmenin bir getirisi olan mobilleşmenin de etkisiyle bu kategoride faaliyet gösteren girişimciler artık yurtdışında da büyüme planları yapıyor.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Seyahat, tüm dünyada yükselen bir trend. Özellikle dijitalleşmeyle beraber her kategoride olduğu gibi online seyahate de ilgi artmaya başladı. Artık herkes, zaman ve mekan farkı olmaksızın ihtiyacı olan her şeye online olarak ulaşabildiği gibi seyahat planını da online yöntemlerle yaparak zamandan ve paradan tasarruf ediyor.

Online seyahat, bu ilginin bir sonucu olarak, beş yıl içerisinde hem dünyada hem de Türkiye’de çok gelişim gösterdi. TÜBİSAD’ın açıkladığı 2018 yılı raporunda da ülkemizde online seyahat yüzde 54 yıllık büyümeyle e-ticarette en çok büyüyen alan oldu.

Dijitalleşmenin bir getirisi olan mobilleşmenin de online seyahat kategorisinin gelişiminde katkısı büyük. We Are Social 2019 raporuna göre, bugün Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 77 si akıllı telefon kullanıyor.

Bu kapsamda sektör için çözüm geliştiren yeni girişimlerin sayısı arttı ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de online seyahat, taksi, motosiklet, uçak bileti fiyatı kıyaslama gibi pek çok farklı alanda girişim bulunuyor. Biz de bu girişimlerin büyüme hedeflerini araştırdık.

VERİMİ ARTIRACAK
BiTaksi, yolcu arayan taksici ile taksi arayan yolcuyu gerçek zamanlı buluşturan bir uygulama. Altı yıl önce faaliyete başlayan BiTaksi, her ay on binlerce taksiciye 1 milyonun üzerinde yolculuk imkânı sağlıyor. BiTaksi’de kullanıcılar yolculuklarının yaklaşık tutarını hesaplayabiliyor ve çeşitli kampanyalarla avantajlı yolculuklar yapabiliyor.

BiTaksi, kurucusu Nazım Salur’un kişisel sermayesiyle faaliyete başladı. Daha sonra Serkan Borançılı ile Hasan Aslanoba’nın yatırımlarıyla büyümeye devam etti. Bu yıl BiTaksi’nin üç haneli büyüme hedefi olduğunu söyleyen BiTaksi CEO’su Kaan Sancaklı, “Teknoloji ekibimizi iki katına çıkarıyoruz.

Önümüzdeki aylarda yenilenmiş uygulamamızla ve yeni özelliklerle büyüme hedeflerine daha hazır hale geleceğiz. Verimi arttıracak projelerle İstanbul’daki taksi hizmetine önemli katkılar sağlayacağız” diyor.

tatilsepeti.com, yerli ve yabancı otel ve tur seçeneklerini, uçak bileti ve araç kiralama hizmetleri gibi farklı seyahat ve ulaşım alternatiflerini tek bir platformda sunan turizm platformlarından biri tatilsepeti.com, 21 milyonu tekil olmak üzere toplamda 56 milyondan fazla yıllık ziyaretçi sayısına sahip.

tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, 2018 yılını yüzde 40 civarı bir büyümeyle kapattıklarını, bu yıl da fiyatlardaki önemli artış nedeniyle cirolarında büyüme olacağını düşündüklerini söylüyor.

Küçükyılmaz, “Bu yıl iki yeni TÜBİTAK projesine başladık. Toplam teknoloji yatırımlarımızda 2019 yılı için yüzde 80 oranında bir artış bütçeledik” diye konuşuyor.

YURTDIŞINDA DA BÜYÜYECEK
2008 yılında girişimci Çağlar Erol tarafından hayata geçirilen Enuygun.com, seyahat ve finansal hizmetlerde önce karşılaştırma sitesi olarak kuruldu. Bugün 170’den fazla kişinin çalıştığı bir uçak bileti sitesi konumuna yükseldi.

Erol, global markaları Wingie’yi geçtiğimiz yıllarda Almanya, İngiltere ve İspan-ya’da hayata geçirdiklerini söylüyor. Bu yıl Arap ülkeleri ve Rusya pazarlarına da giriş yaptıklarını ifade eden Erol, seyahat sektöründeki farklı alanlara da girerek 2028’e kadar dünyanın en büyük beş seyahat sitesinden biri olmayı hedeflediklerini vurguluyor.

Uygun fiyatlarla otobüs bileti satın almayı sağlayan NeredenNereye.com, kullanıcıların belirledikleri güzergahta sefer düzenleyen firmaların tümüne karşılaştırmalı olarak ulaşmasına olanak veriyor.

2014-2018 yılları arasında yaklaşık yüzde 500 büyüme yakaladıklarını belirten Neredennereye.com Kurucusu Erol Demirtaş, 2018’de toplam 25 milyon ziyaretçiye hizmet verdiklerini kaydediyor.

Demirtaş, “Busbud ile gerçekleştirdiğimiz birleşmeyle hedeflerimizi daha da büyüktük. Gelecek yıl 35 milyon ziyaretçiye, 100 milyon liranın üzerinde de ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

ANADOLU’NUN İLK TEKNOLOJİ YATIRIMI
Biletall, seyahat edecek müşterilerin online başta olmak üzere diğer satış kanallarından da otobüs, uçak, deniz otobüsü ve çağrı merkezi üzerinden demiryolları biletlerini satın alabilmelerini sağlayacak bir hizmet sunuyor.

2 binden fazla seyahat acentesine hizmet veren platform, 2018 yılında 7,5 milyon işlem gerçekleştirdi. Biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, ‘Deloitte Technology Fast 50’de Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinden biri olduklarını söylüyor.

Çelik, “Anadolu’nun ilk teknoloji yatırımı Abraaj Group tarafından biletall.com’a yapıldı. 2019 yılını en az yüzde 35 büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz” diyor. Şirket, iş ortakları üzerinden yurtdışı faaliyetlerini artırmaya da devam etmeyi planlıyor.

Motosikletle seyahat imkanı sunan Scotty, tek bir uygulama içinde yolculuk, yemek siparişi ve kurye hizmetini barındırıyor. Yolculuk uygulamasında sisteme kayıtlı bir motosiklet kullanıcısıyla eşleşerek yolculuğunuzu paylaşabiliyorsunuz. Şu anda Scotty’e üye 1 milyona yakın kullanıcı ve kayıtlı 12 bin motosiklet sürücüsü bulunuyor.

Scotty’nin Kurucusu ve CEO’su Tarkan Anlar, 2019 yılının kendileri için büyüme yılı olacağını, tüm servislerinde toplam 10 milyon işlem gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Şirketin en büyük hedefi ise motosiklet şehirleri yaratmak.

Anlar, “Bu çerçevede bu yıl büyükşehirler başta olmak üzere 20’ye yakın şehri Scotty çözümleriyle tanıştırarak hayatları kolaylaştırmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

DÜNYADAKİ ETKİNLİKLERE ULAŞTIRIYOR
Bir yıl önce Ilgaz Bağlıkaya tarafından kurulan Tripoki, kullanıcıların uçak bileti, otel, araç kiralama, tur ve transfer gibi tüm seyahat ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra dünyanın dört bir ucundan farklı etkinliklere bilet ve etkinlik paketi alma imkanı sunan bir deneyim seyahati platformu olma özelliğini taşıyor.

Şirket, EuroLeague Final Four, Tomorrowland gibi etkinliklerin yanı sıra dünyadaki birçok festival ve spor müsabakasına da seyahat paketleri sunuyor. Ilgaz Bağlıkaya, “Sayfamızı ayda ortalama 150 bin kişi ziyaret ediyor. Bu sayıyı artırmayı ve yıl sonunda 10 milyon TL’lik ciro yapmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Seyahatim.com, çeşitli web siteleri, uygulama ve havayolu şirketlerine ait uçak bileti, paket tur, otel ve kiralık araç seçeneklerini aynı çatı altında kıyaslayan bir fiyat karşılaştırma platformu olarak geçtiğimiz yıl kuruldu. Yerli ve global olmak üzere 20’den fazla firma ile birlikte çalışıyor.

Aylık ortalama 55 bin tekil ziyaretçilerinin olduğunu ifade eden Seyahatim.com Pazarlama & İş Geliştirme Yöneticisi Anıl Alpay, bir yıl içinde bu sayıyı 10 katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap