Afrika’ya tekne satacak

Afrika’ya tekne satacak

Tekne üreticisi Consept Marine, Türkiye’nin bu alandaki önemli ihracatçılarından biri haline geldi. iki yıl önce Katar’a ihracata başlayan şirket, şimdi Afrika pazarına açılıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

946Nijerya ve Senegal’e teklif verdiklerini söyleyen Consept Marine’in kurucularından Moris Algazi, “2015’te 60 milyon TL olan ciroyu bu yıl 100 milyon TL’ye çıkaracağız. Cironun yüzde 80’i ihracattan geliyor” diyor.

Moris Algazi ve Haluk Gündoğdu tarafından 2004 yılında tekne alım satımına aracılık etmek amacıyla kurulan Consept Marine, bugün Türkiye’nin önemli üretici ve ihracatçı şirketlerinden biri haline geldi. 2005 yılında Azimut Benetti Group’un yelpazesinde yer alan Azimut Atlantis Collection’ın distribütörlüğünü alan şirket, ardından üretime yöneldi. 2013 yılında ise ihracatta önemli bir adım attı.

Katar’da yapılan yapay ada Banana Island’ın ihalesini kazanan şirket, tekne imalatına hız vererek 2014’te 10 hizmet teknesini Katar’a teslim etti. Bu çalışmanın ardından ikinci anlaşmayı imzalayan Consept Marine, bugüne kadar Katar’a 20’nin üzerinde tekne ihraç etti.

DÜNYA KUPASI ETKİSİ
Consept Marine’in kurucularından Moris Algazi, Ka-tar’da açtıkları ofisleriyle üretimini yaptıkları teknelerin personel ve yönetim işini de üstlendiklerini belirtiyor. Al-gazi, bugün 40 kişilik ekibin tüm süreçleri yürüttüğünü söylüyor.

Moris Algazi, Katar’a önümüzdeki dönemde de ihracat yapmaya devam etmeyi planladıklarını ifade ediyor. Algazi, “Katar 2022 yılında yapılacak Dünya Kupası’na hazırlanıyor. Bu etkinlik için yeni yapay adalar yapılması planlanıyor. Bu adalar arasında ulaşım için 120 tekneye ihtiyaçları var. Bunların tamamını biz üretmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.
Concept Marine, diğer taraftan yeni pazarlara da açılmayı planlıyor. Nijerya ve Senegal’e teklif verdiklerini söyleyen Algazi, “Afrika’ya da lojistik teknesi satmak istiyoruz. Heyet geldi, tersanemizi incelediler” diyor.

CİRONUN YÜZDE 80’İ İHRACAT
Toplamda 5 bin 500 metrekarelik tersanesinde üretim yapan Concept Marine’in 60 kişilik ekibi var. Yılda 72 adet tekne üretme kapasiteleri olduğunu söyleyen Moris Algazi, talep doğrultusunda bu rakamı üç katına kadar çıkarabileceklerini belirtiyor. Şirketin cirosunun yüzde 80’i ihracattan geliyor. 2015’te 60 milyon TL olan cironun bu yılın sonuna kadar 100 milyon TL’ye çıkarılması hedefleniyor.

DENİZ TAKSİ İŞİNE GİRDİ
Concept Marine, kısa bir süre önce deniz taksisi işine adım attı. Taxsea markasıyla İstanbul Boğazı ve Adalar hattında deniz taksi seferlerine başlayan şirket, bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişiye hizmet verdi. İki standart ve üç VIP teknesiyle Boğaz ve Adalar hattında hizmet verdiklerini söyleyen Moris Algazi, 2017’de tekne sayısını 10’a çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap