Haberler

Engelli bireyler için ‘dijital erişilebilirlik’ çağrısı

İnternet sitelerine entegre olup işitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan Engelsiz Çeviri girişiminin kurucusu Özer Çelik, dijital deneyimleri engelli bireyler için erişilebilir hale getirmek gerektiğini vurguladı. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açıklama yapan Engelsiz Çeviri Kurucusu Özer Çelik, pandemiyle birlikte artan dijital uygulama kullanımının, fiziksel ve duyusal engelli bireyler için birtakım sorunlar oluşturduğuna işaret ederek, bu durumu değiştirmenin ve dijital deneyimleri engelli bireyler için erişilebilir hale getirmenin tam zamanı olduğunu söyledi.

İşitme engelli okuma yazma oranının düşük olduğunu söyleyen Çelik, “Okuma yazması olanlar ise Türk İşaret Dili dil bilgisinin farklı olması ve dar kelime dağarcığından dolayı okuduklarını anlamada zorluk yaşıyor. İşaret dilinden metne, metinden işaret diline, videoların işaret diline, işaret dilinin metne veya sese çeviri işlemleri derin öğrenme metotları sayesinde yerli ve milli yazılımlarla artık mümkün” dedi.

Dijital erişilebilirlik nedir?

Bir web sitesinin, mobil uygulamanın veya elektronik belgenin; görsel, işitsel, motor veya bilişsel engelli kullanıcılar ve yaşlı bireyler de dahil olmak üzere herkes tarafından kolayca gezinip anlaşılabilmesine ‘dijital erişilebilirlik’ deniyor. Erişilebilir siteler; özellikle görme engelli veya görme kaybı yaşayan kullanıcılar için ses sentezleyici veya ekran okuyucuyla sayfalarda gezinebilme, yazı boyutunu büyütme, renkleri değiştirme gibi sitenin görünümünü ihtiyaca göre kişiselleştirebilme; fare olmaksızın, yalnızca klavye veya dokunmatik ekranla sayfalarda gezinebilme imkanını sağlıyor.

2050 yılında işitme engelli bireylerin sayısı 46 milyon olacak

Dünya sağlık örgütünün raporlarına göre 2018 yılında Avrupa’da 34 milyon işitme engelli bulunuyor. Bu sayının 2050 yılına kadar 46 milyon olması bekleniyor. Dünyada 124’ten fazla işaret dilinin bulunduğu ve bunların birbirine benzer taraflarının olmasına rağmen yine iletişim kurmada problemler yaşadıkları belirtiliyor.

 

Songül Bilgili

Recent Posts

BOTAŞ petrol boru hattında akış yeniden başladı

Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı'nın 511. kilometresinde yaşanan patlama ve yangın nedeniyle kesilen akış yeniden…

22 dakika ago

Rekabet soruşturmasında 5 otomobil firması sözlü savunma yaptı

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve "Beşli Grup" üyeleri olarak anılan Audi AG, Bayerische Motoren Werke…

34 dakika ago

TCMB’nin swap anlaşmaları 28 milyar dolara ulaştı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankaları arasında imzalanan 5 milyar dolarlık ikili para…

38 dakika ago

TOGG’dan yeni video

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından sosyal medyada, Gemlik Tesisindeki çalışmaların yer aldığı son görüntüler…

1 saat ago

IEA, küresel petrol talebindeki artış öngörüsünü yükseltti

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Kovid-19 salgınında ülkelerin daha yumuşak tedbirler alması nedeniyle 2021 ve 2022…

2 saat ago

TKBB’den yeni karar: Asgari ücretlinin maaşı haczedilemeyecek

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üye bankalarının kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri…

3 saat ago