Riskli coğrafyalarda e-ticaretle büyüyecek - Ekonomist

Riskli coğrafyalarda e-ticaretle büyüyecek

Riskli coğrafyalarda e-ticaretle büyüyecek

Azure Grup, Suriye, Afganistan, Afrika gibi dünyanın riskli coğrafyalarında lojistik ve yapı market alanlarında büyüyor. Şirket, kurduğu e-ticaret platformu ‘Tijaramall’ ile 27 ülkeye açıldı. Azure Grup, 2019 yılında Afrika ülkelerinde büyümeyi hedefliyor.

ARAM EKİN DURAN
[email protected]

Suriye, Afganistan, Afrika gibi dünyanın riskli coğrafyalarında lojistik ve yapı market alanlarında büyüyen yüzde 100 yerli sermayeli Azure Grup, kurduğu e-ticaret platformu ‘Tijaramall’ ile 27 ülkeye açıldı. 2018’de dünya genelinde 100 milyon Euro ciroya yaklaşan Azure Grup, 2019’da Kenya’ya da ulaşarak yeni yapı marketleri açmak, Afrika içerisinde büyümek istiyor.

HATAY’DAN YOLA ÇIKTI
Azure Grup’un temelleri 1976 yılında Süreyya Gül tarafından Hatay’da kurulan Sürat Uluslararası Taşımacılık ile atıldı. Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Erkan Gül, üniversite eğitimi için gittiği ABD’den döndükten sonra kendi şirketi Azure’yi 2008 yılında kurdu.

Aradan geçen 10 yılda lojistik, dış ticaret, enerji ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren bir grup haline gelen Azure, toplamda 240 kişiyi istihdam ediyor. Hedef ise bu sayıyı orta vadede bin kişiye çıkarmak.

Azure, Türkiye dışında, Irak, Katar, Suriye, Afganistan, Umman, Kenya, Sudan, Cezayir ve Libya’da da faaliyet gösteriyor. Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, “Bir anlamda Asya, Ortadoğu ve Afrika’nın en zor bölgelerinde çalışıyoruz” diye konuşuyor.

Azure Grup, faaliyet gösterdiği ülkelerde Türk imalat sanayiine destek olabilmek için yapı marketlerini genişletme kararı aldı. Şirket, ayrıca yeni dönemde kurduğu e-ticaret platformu ‘Tijaramall’ ile online satışlarını da artırmayı planlıyor.

IRAK’TA KAPIDAN KAPIYA KARGO
Erkan Gül, Irak içerisinde kapıdan kapıya kargo teslimatı yaptıklarını ve bu yıl özellikle e-ticaret yapan firmalara kapıda ödeme sistemiyle entegre destek vereceklerini dile getiriyor.

Gül, “Bu sayede artan ticaret hacimleriyle birlikte Irak, Afganistan, İran gibi ülkelerdeki operasyonumuza yatırım yapmayı planlıyoruz” diyor. Şu an bir çok online satış firmasının bu coğrafyada ürünlerini satmak istediğine dikkat çeken Gül, bu şirketlere e-ihracat, ithalat, dağıtım, tahsilat, gümrükleme ve depolama gibi konularda çözüm ortağı olduklarını sözlerine ekliyor.

2022 DÜNYA KUPASI’NA HAZIRLANIYOR
Azure Grup, 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da da önemli işlere imza atıyor. Grup, Katar’ın ünlü ailelerinden Al-Khayarin ile Doha’da ZAD Gulf Trading adlı bir şirket kurdu.

Bu şirket, birçok yerli ve yabancı firmaya, başta malzeme tedariki, içinde yatakhane, yemekhane gibi alanların da olduğu işçi yaşam alanları, çalışanların lojistik transferi, depolama hizmetleri gibi alanlarda hizmet veriyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap