Turizmin ‘kriz’ planı

Turizmin ‘kriz’ planı

Başta Rusya olmak üzere bir dizi sorun yaşayan Türk turizmindeki gelişmeler Antalya’da masaya yatırıldı. 5’inci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde Rusya krizi için üç aşamalı plan değerlendirmeye alındı. AKTOB Başkanı Yusuf Hacı süleymanoğlu, “2015 zordu, 2016’nın da zor olacağını görüyoruz. Soğukkanlı olmalıyız” dedi.

Almanya ile birlikte iki büyük pazarını oluşturan Rusya’daki kriz geçen yaz sezonunda Türk turizmini ciddi şekilde yaralamıştı. Rusya’nın yaşadığı krizin etkisi ile 2015 yaz sezonunda Rus turist sayısı yüzde 30 oranında düşmüştü. Bu soruna şimdilerde Rusya ile girilen siyasi kriz eklendi. Turizmin 2016 planları, bu kez düşürülen Rus savaş uçağının ortaya çıkardığı kriz ile birlikte yeniden çiziliyor.

Rusya krizinin de içinde olduğu Türk turizminin yakın dönemde yaşadığı sorunlar, ‘Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ teması ile organize edilen kongrede değerlendirildi. Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile Resort Dergisi’nin düzenlediği Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin 5’ncisi Antalya’da Aska Lara Resort’te yapıldı. Kongrede, Rusya pazarı için üç aşamalı ve değişen koşullara göre esnekliği olacak uzun soluklu bir stratejinin saptanmasına vurgu yapıldı. Rusya pazarının dinamik aktörleri olan özellikle Türkiye kökenli tur operatörleri ile bu ülkenin kendi tur operatörlerini ve hava yolları, ‘barış ve turizm’ temelli, özel sektör ve devlet teşvikleri ile desteklenmesi üzerinde duruldu.

Üç aşamanın ilk etabına ilişkin, politik gerginliği ortadan kaldırabilmek için iki ülkenin vatandaşlarından, sanatçılarından, medya mensuplarından ortak söylem ve etkinlikler düzenleyerek her iki kamuoyunda yumuşama sağlanmasına çalışılacak. İkinci aşamada, her sektörün partnerleri karşılıklı davetler düzenleyip yeniden dostlukları pekiştirerek, işbirliklerinin hazırlıklarını yürütecekler. Üçüncü aşamada ise Rusya’da yapılan bütün fuarlara her sektörün ortak katılması sağlanacak. Rusya pazarının dışındaki Kazakistan, Ukrayna, Azerbaycan gibi ülkelere özel önem verilecek.

OLGUN PAZARLARA DÖNÜŞ!
Kongrede yapılan sunumlarda Rusya dışındaki ülkeler de masaya yatırıldı. Üç gruba ayrılan bu pazarlara ilişkin de bir strateji oluşturulması yönünde çağrılar yapıldı. Olgun pazarlar olarak tanımlanan Orta Avrupa- İngiltere-İskandinavya pazarına ilişkin yeni pazarlama ve tanıtım programları devreye alınacak. Gelişmekte olan pazarlar olarak ifade edilen Balkan, eski Doğu Bloku ülkeleri, Uzak Doğu, İran, İsrail ve Arap Ülkeleri’ne yönelik ise paydaşlara destek verilmesi hükümet gündemine sokulacak. Yeni pazarlar olarak tanımlanan Hindistan ve Çin konusunda ise THY’nin daha fazla misyon yüklenmesi isteniyor. AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Turizm açısından olağanüstü bir yıl oldu. Zor geçeceğini biliyorduk. Olayların seyri öyle bir hızla gerçekleşti ki birini anlamaya çalışırken bir diğerine şahit olduk” dedi.

Hibrid turist geliyor
Kongrede sunumu yapılan ‘Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği’ başlıklı bir raporda 5 madde öne çıktı.

1. Geleceğin turistiHibrid olacak (tatil yaparken birden fazla turizm çeşidini birleştiren turist).
2. Turizmde yarınınmüşterisi kendi kendinin tur operatörü olacak.
3. Terör nedeniyle turizmde 3 S, 4 S oldu.‘Deniz-Kum-Güneş’in İngilizce baş harfleri Sea-Sand- Sun’a, yani ‘3 S’ye ‘Güvenlik’ yani ‘Security’nin S’si eklenecek.
4. Klasik ‘hepsi bir arada’ paket tatiller yerine kısa, şehirlere yönelik, kültür vemacera talepleri artacak.
5. Otel değerlendirme siteleri sayesinde tüketicinin gücü artacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap