Türk Cumhuriyetleri’ne açılmayı planlıyor

Türk Cumhuriyetleri’ne açılmayı planlıyor

Araç kiralama şirketi Enterprise Türkiye, 2017’yi 485 milyon TL ciroyla kapattı. Türkiye’de büyümesini sürdüren şirket bir taraftan da Türk Cumhuriyetleri’ne göz dikti. İlk etapta Azerbaycan ve Özbekistan pazarlarına girmek için hazırlık yapıyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

22,5 milyar dolarlık cirosu ve 1,9 milyon adetlik filosuyla dünyanın en büyük kısa dönemli araç kiralama şirketi olan ABD’li Enterprise Rent-A-Car, 2014 yılında Gürbaşlar Otomotiv ile girdiği Türkiye pazarında hızlı büyümeye devam ediyor. Şirket, Türkiye’deki büyümesinin yanında Türk Cumhuriyetleri’ne de açılma planları yapıyor. Bu amaçla Azerbaycan ve Özbekistan’da görüşmelere başlanmış durumda.

Gürbaşlar Otomotiv’in iştiraki Yes Otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren Enterprise Türkiye, dört yılda 4 kat büyüme yakaladı. Şirketin dört yıl önce 35 olan Türkiye’deki ofis sayısı bugün 27 ilde 55’e ulaşmış durumda.

Bu dönemde araç parkı da 800’den 6 bine çıktı. Enterprise Türkiye Yönetici Ortağı Özarslan Tangün, 2017 yılında kiralamadan 85 milyon TL ve ikinci el araç satışından da 400 milyon TL olmak üzere 485 milyon TL ciro yaptıklarını söylüyor. 2018 yılında sektörün yüzde 15 büyümesi beklenirken Enterprise Türkiye’nin büyüme hedefi ise yüzde 35-40 bandında.

AZERBAYCAN VE ÖZBEKİSTAN
Yes Oto, Enterprise markasının Türk Cumhuriyetleri ve Irak pazarındaki master franchi-se’ına da sahip. Özarslan Tangün, hedeflerinin bu pazarlarda da büyümek olduğunu söylüyor. Türkiye operasyonunu belli bir seviyeye getiren şirket, ilk olarak Azerbaycan ve Özbekistan’da görüşmelere başladı.

Yakın zamanda bu pazarlarda faaliyete başlanacak. Tangün, “Azerbaycan’da 500-1.000 araç filoluk bir büyüklüğe ulaşmak istiyoruz. Özbekistan’da da iki yatırımcı ile görüşme halindeyiz” diyor.

Yes Oto, Enterprise markasının yanında, Alamo markasını da Türkiye’de farklı bir marka olarak dijital pazarda konumlandırma kararı aldı. Bu marka ile rezervasyonlar sadece dijital kanallar üzerinden yapılabilecek. Alamo markası daha genç kesime hitap edecek, daha ekonomik paketler sunacak.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de de ofis ve franchise vermeye devam ettiklerini anlatan Özarslan Tangün, üç yıl içinde bu sayıyı 100’e çıkarmak istediklerini aktarıyor.

KURUMSAL ANLAŞMALAR
Enterprise, ofis açmanın yanında Türkiye’de THY, Türk Telekom ve AnadoluJet gibi kurumlarla işbirliklerine de imza attı. Son olarak pilot olarak uygulamaya sokulan projeye göre, AnadoluJet yolcularının havalimanından evlerine ve otellerine transferleri Enterprise Türkiye tarafından yapılacak.

Özarslan Tangün, “Aynı bölgede en fazla dört rezervasyon alıp, paylaşım sağlayarak transferleri yapacağız. Böylece çok daha ekonomik bir yapı ile transfer yapılabilecek” diyor.

GİRİŞİMCİLERE FIRSAT
Enterprise Türkiye, franchise almak isteyen girişimcilerde, bu işi daha önceden yapmış olmaları, sektör bilgisine sahip olmaları, 25-30 araçlık bir filoya sahip olmaları gibi özellikler arıyor.

Enterprise franchise modelinde, tek sefere mahsus olarak 10 bin Euro + KDV talep ediliyor. Her ay yapılan kiralamalardan da yüzde 10 + KDV komisyon bedeli alınıyor. Şirketin franchise ofisleri, Enterprise global rezervasyon ağına entegre ediliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap