Yapay deriye NASA ilgisi

Yapay deriye NASA ilgisi

Koç Holding’in iştiraki Inventram’ın yanı sıra Yıldız Teknopark ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen ‘Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri’ projesi, toplam 1 milyon TL’ye yakın destek aldı.

ÖZLEM BAY YILMAZ
[email protected]

3074Akademisyen Utku Büyükşahin’in geliştirdiği proje NASA’nın da ilgisini çekti. Utku Büyükşahin, “Şu anda ürünün ABD’de geliştirilmesi ve üretilmesi için büyük ölçekli bir yatırımın eşiğindeyiz” diyor.

‘Dokunma hissine sahip yapay deri’ geliştiren Yüksek Teknoloji Mekatronik Sistemler Mühendislik Yazılım Araştırma Geliştirme (HTMSS) şirketi, faaliyet yürüttüğü bu farklı teknoloji sayesinde yatırımcıların gözdesi oldu.

Şirket, Koç Holding’in yatırım şirketi Inventram’ın yanı sıra Yıldız Teknopark ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) toplam 1 milyon TL’ye yakın destek aldı. Yurtiçinde gördüğü bu ilginin yanı sıra yurtdışından yatırımcıların da radarına giren şirket, şu anda NASA ile görüşüyor. HTMSS, NASA ile görüşmesi kapsamında ürünün ABD’de geliştirilmesi ve üretilmesi için büyük ölçekli bir yatırımın eşiğinde bulunuyor.

ABD’DE ÜRETİM OLABİLİR
Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Utku Büyükşahin’in yatırımcıların ilgisini çeken projesi, ‘Cihaz ve Robotlara Çok Noktalı, Yüksek Hassasiyetli Dokunma Hissi Sağlayan Modül’ olarak tanımlanıyor.

Bu kapsamda, ‘dokunma hissine sahip yapay deri’ geliştiriliyor. NASA’nın proje ile ilgilendiğini belirten Utku Büyükşahin, “Şu anda ürünün ABD’de geliştirilmesi ve üretilmesi için büyük ölçekli bir yatırımın eşiğindeyiz” diyor.

NASA’nın projeden haberdar olmasında, HTMSS’nin teknoloji ticarileştirme işbirliği sözleşmesi olan In-ventram yetkililerinin payı büyük oldu. Inventram ekibi katıldıkları bir teknoloji seminerinde NASA yöneticilerine projeden bahsetti.

Proje ile ilgilenen NASA bazı test sonuçları talep etti. Bunun ardından da NASA’dan, Mars’a giden ‘Mars Rovers’ uzay araçlarının robotik kolunda, robot astronotların elinde ve astronot eldivenlerinin parmak ucunda bu teknolojinin kullanılabileceği açıklaması geldi. NA-SA’dan teknolojinin hassas dokunma duyusu alanında önemli bir ilerleme olduğuna yönelik rapor aldıklarını belirten Utku Büyükşahin, “ABD’de sistemin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda gerekli yatırımların yapılması için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuşuyor.

KULLANIM ALANLARI
Utku Büyükşahin, buluşun kullanımında öne çıkması beklenen alanların insansı robotlar, medikal uygulamalar, mayın tarama, bomba imha ve ameliyat robotları olarak sıralandığını dile getiriyor. Büyükşahin, şunları ekliyor: “Sistem, yapay insan uzuvlarında yani protezlerde, insandakine eş nitelik ve nicelikte algılayıcılar uygulanmasına olanak veriyor. ABD ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu uluslararası birçok ülkeden de patent aldım. Geçen mayıs ayında bu konu ile ilgili dört yeni başvuruda daha bulundum.”

10’DAN FAZLA BULUŞA İMZA ATTI
Doç. Dr. Utku Büyükşahin, akademisyenlik öncesinde bağımsız, daha sonra da danışmanlık olarak yürüttüğü çalışmalara ‘HTMSS Yüksek Teknoloji Mekatronik Sistemler Mühendislik Yazılım Araştırma Geliştirme’ isimli kendi şirketinde devam ediyor. Bugüne kadar10D sinemalar için 6 serbestlik dereceli ‘stewart platformu’ndan 11 serbestlik dereceli dünyada sayılı örneği olan‘HEPA Filtre Test Robotu’na kadar pek çok proje geliştiren Büyükşahin, 70’ten fazla projenin mekanik ve elektronik tasarımını, imalatını ve yazılımlarını da yaptı. Ayrıca 10’dan fazla patentlenmiş ve patent bekleyen buluşa imza attı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap