Konuttaki durgunluğa kampanya çözümü - Ekonomist

Konuttaki durgunluğa kampanya çözümü

Konuttaki durgunluğa kampanya çözümü

Gayrimenkul sektöründe son dönemde zaten bir durgunluk vardı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ise satışlar bıçak gibi kesildi. Sektör temsilcileri şimdi buna çare bulmak için tarihi kampanyalara imza atıyor. TOKI, Emlak Konut GYO ve GYODER önderliğinde adeta konut seferberliği başlatıldı. Bu kampanyaların konut satışlarının geçen yılki düzeyine ulaşmasını sağlaması bekleniyor.

LEVENT GÖKMEN
[email protected]

Son dönemde zaten durgunluğun yaşandığı gayrimenkul sektöründe, 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra satışlar bıçak gibi kesildi. Sektör de buna çare bulmak için büyük kampanyalara girişti. Türkiye tarihinin en büyük gayrimenkul seferberliğinin başlatıldığını ifade etsek sanırız abartı yapmış olmayız.

786TOKİ, Emlak Konut GYO ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) üç koldan hayata geçirdiği kampanyalar cazip satın alma imkanları sunuyor. Kampanyaların değer bazındaki indirim miktarı yüzde 20’lere kadar ulaşıyor.

Konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 1,1’in üzerinde olduğu bir dönemde yüzde 0,70 faiz oranlarını içeren kampanyalarla tüketicilere cazip ödeme koşulları sunulurken, konut satışlarının en düşük olduğu dönemde bu kampanyaların bir ay ile sınırlı kalması planlanıyor.

Daha duyurulduğu andan itibaren ilgi gören kampanyaların verdiği rüzgarla geçtiğimiz yılın konut satış rakamı olan 1,3 milyonun yakalanması hedefleniyor. Ancak hedefin yakalanması için konut kredisi faizlerinin düşmesi ve ülkede istikrarın yeniden yakalanmasının gerekli olduğu da vurgulanıyor.

NELERİ İÇERİYOR?
Emlak Konut GYO’nun 1-31 Ağustos dönemini kapsayan kampanyasında, Türkiye genelindeki 30 projedeki evler 120 ay taksitle ve aylık yüzde 0,70 faizle veya tüketici enflasyonuna (TÜFE) endeksli satılacak, borcunu peşin ödeyene yüzde 20 indirim yapılacak. Emlak Konut GYO’nun kampanyasına destek veren, aralarında emlak konut projeleri dışında projelerin de bulunduğu GYODER kampanyası ise 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ağaoğlu’ndan Ege Yapı’ya, Nurol GYO’dan Torunlar GYO’ya kadar 39 firmanın toplam 86 projesindeki 56 binin üzerindeki konut ve 3 bin 200 ofis, yüzde 20 peşinat ve yüzde 0,70 faiz oranıyla satılacak. Kampanya kapsamındaki konutların değeri 50 milyar TL’yi buluyor.

Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKİ) ise 175 bin alıcının yararlanacağı indirim kampanyasını 22 Ağustos’ta başlatacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyerek tapusunu almak isteyen vatandaşlar için indirim kampanyası başlattıklarını, yüzde 20 indirim uygulanacak kampanyaya başvuruların 22 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

Kampanyadan satışları 2013 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2013 yılı sonuna kadar başlamış konut ve işyeri sahipleri yararlanacak. Vade sonuna 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmeyecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen alıcıların başvuru tarihi itibarıyla aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması da gerekiyor.

DARBEYE KARŞI DESTEK
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye genelindeki 30 konut projesinde başlattıkları kampanya ile darbeye karşı duran vatandaşa destek vermek istediklerini söylüyor. Kurum, birlikte çalıştıkları müteahhitlerin kendi kârlarından feragat edip cazip ödeme koşullarıyla konut edinme fırsatı sunduklarını ifade ediyor. İnşaat sektörünün 2 milyondan fazla kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Kurum, müteahhitleri bu zorlu süreçte işçi çıkarmamaları konusunda uyardıklarını da vurguluyor.

Dünyada kriz dönemlerinde gayrimenkul sektörüne destek vermek adına devletler tarafından da birtakım destekler uygulanıyor. Örneğin 2003 yılında Avustralya’da sektöre destek olmak üzere damga vergisi bir müddet alınmamıştı. İngiltere, gayrimenkul fiyatlarının çok şiştiği dönemlerde vergileri yükseltip fiyatların düştüğü dönemlerde de vergileri düşürerek piyasayı ve fiyatları dengeleyici çalışmalar yapıyor. Sektör temsilcileri, bu tür uygulamaların Türkiye’de de yapılabileceğine dikkat çekiyor.

GEÇİCİ OLACAK
GYODER Başkanı Aziz Torun, inşaat ve gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi için yapılan kampanyanın maliyetlerin giderek arttığı günümüzde üreticilerin özverileriyle yapıldığını söylüyor. Konut üreticilerinin kârdan vazgeçerek yaptıkları kampanyanın sürdürülebilir olmadığına işaret eden Torun, şirketleri zorlayan bu kampanyanın uzamasının zor olduğunu vurguluyor.

Yatırımcıya güven vermek, piyasaları canlandırmak için hazırlanan kampanyaların cazip fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Torun, yıl sonunda 1 milyon 300 bin konut satışına ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Yabancı yatırımların hareketlenmesi için de çalışmalar yaptıklarını belirten Aziz Torun, 6-8 Eylül tarihleri arasında Dubai’de düzenlenecek olan Cityscape Fuarı’nda GYODER’in 250 m2’lik standında fuara katılamayan Türk firmalarına bu yıl ilk defa yer vereceklerini söylüyor. Türkiye’yi ve projelerini tanıtmak üzere 10’ar m2’lik yerler vereceklerine, talebe göre GYODER’in alanını büyütebilecek-lerine de dikkat çeken Torun, toplantı ve konferanslarla Türkiye’yi tanıtacaklarına da vurgu yapıyor.

KENDİ KAMPANYASINI YAPTI
Kampanyaya katılmayıp kendi kampanyaları ile sürece destek veren irili ufaklı şirketler de var. Bunlardan birini de İnanlar İnşaat oluşturuyor. Düzenlenen kampanyalara katılmayıp kendi kampanyalarını uygulamaya devam ettiklerini söyleyen İnanlar inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, “60 ay sıfır faiz, peşinatsız, önce otur sonra öde gibi kampanyalarımız var. Biz de bu kampanyalarımıza devam ediyoruz” diyor.

787GARANTİ MORTGAGE GM MURATATAY
‘Cazip kampanyalarla destekliyoruz”
“Kampanyaların özellikle içinden geçtiğimiz dönemde sektöre büyük ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Sektörün en büyük oyuncularından biriyiz.

Konut sektörü ve konut sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat olan Emlak Konut GYO kampanyasında da aktif rol almayı hedefliyoruz. İlk etapta Emlak Konut GYO’ya borcu olup bu borcunu yüzde 20 peşin ödeme indiriminden yararlanarak kapatmak isteyen tüketiciler için yeni bir ürün sunuyoruz.

Dileyen tüketiciler peşin ödeme için Garanti Mortgage’dan 20 yıla kadar cazip oranlarla kredi kullanabilecek. Borcunu erken kapatmak isteyen müşterilerimize toplu ödeme için uygun faiz oranlarıyla mortgage kredisi sağlıyoruz.

Diğer taraftan GYODER üyelerinden projelerinde yer aldığımız firmalarla görüşmelere başladık ve banka olarak aynı kapsamda birlikte çalışmak üzere prensip kararı aldık. Bu kampanyalar, sunduğu avantajlı ödeme modeliyle, inşaat ve gayrimenkul sektörünün yeniden hareketlenmesinin önünü açacak. Bu sayede konut satışlarında yıl sonu itibarıyla daha önceden belirlenmiş hedeflere büyük oranda ulaşılacağına inanıyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap