En zengin 100

En zengin 100

Türkiye’nin en zengin kişi ve ailelerini belirlediğimiz En Zengin 100 Araştırması’nın bu yıl 13’üncüsünü yaptık. Bu yıl da listeye girenler oldu, çıkanlar oldu.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Dolar kurunda yaşanan tarihi zirve seviyeleri, Rusya krizi, 15 Temmuz darbe girişimi gibi faktörler, listeyi etkileyen ana unsurlar olarak karşımıza çıktı.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
20074 20075 20076Özellikle yurtdışı iş hacmi yüksek, kur riskinden korunan kişi ve aileler, listede daha üst sıralarda yer buldu. Yıldız Holding ve Yıldırım Holding buna en iyi örnekler olarak gösterilebilir. Bunun yanında özelikle turizmin iş hacmindeki payı yüksek gruplar listede aşağılara geriledi.

Koza Grubu’ndan sonra Anadolu’nun süper güçlerinden Boydak Ailesi ile Nakipoğlu Ailesi ise FETÖ soruşturmasıyla birlikte mal varlıklarını”şimdilik” kaybetti. Sonuçta yıllardır olduğu gibi bu yıl da Koç Ailesi, Şahenk Ailesi ve Şevket Sabancı Ailesi ilk üçteki yerlerini korumaya devam etti.

“Zengin olmak istersen, yalnız para kazanmayı değil, en ziyade idare etmenin yollarını öğren” demiş ABD’li iş adamı ve siyasetçi Benjamin Franklin. Ekonomist Dergisi olarak 2004 yılından bu yana Türkiye’nin En Zengin 100 Kişi ve Ailesi Araştırması’nı yapıyoruz.

Bu yıl 13’üncüsünü düzenlediğimiz çalışmamız, ilginç bir dönemden geçtiğimizin de göstergesi olarak yorumlanmalı.

Çalışmamızda yalnızca para kazanan değil zor dönemlerde servetini korumayı başaran, sadece Türkiye’de çalışmayıp işini daha geniş coğrafyalara yayan iş insanlarının listede üst sıralara hareket ettiği bir dönem yaşadık.

Kur riski taşıyanlar, turizm, otelcilik gibi alanlarda yatırımları olanlar, konut satışlarındaki durgunluktan etkilenen inşaat şirketi sahipleri ve 15 Temmuz darbe süreci sonrasında mal varlıklarına el konulanlar ise listede geriledi veya liste dışı kaldı.

20077

KUR ETKİSİ
Servetlerin yönünü sadece iç faktörler değil dış faktörler ve jeopolitik gelişmeler de belirliyor. Geçen hafta ABD’de başkanlık seçimi yapıldı. Piyasalar açısından sürpriz olarak yorumlanan bir şekilde Donald Trump başkanlık koltuğuna oturdu.

Bu da dolar kurunda 3,26 seviyelerinin görülmesine neden oldu. Geçen yıl bu çalışmayı yaptığımızda dolar/TL kurunun 2,92 seviyesinde olduğu dikkate alındığında, TL’nin yüzde 11,3 oranında değer yitirdiğini görüyoruz. Yine bizim için önemli bir gösterge borsa endeksi ve şirket değerlemeleri.

Geçen yıl haber çalışmasını yaptığımızda BİST-100 79.500 seviyesindeyken son durumda endeks 75.000 seviyelerinde. Yani borsa değerlemelerinde de TL bazında yüzde 5’in üzerinde değer kaybı var. Sonuçta son yıllarda TL’de yaşanan değer kayıplarının ve borsadaki düşüşlerin de servetler üzerinde büyük etkiye sahip olduğu görülüyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap