40 yıllık Odakule tadilata alınıyor

40 yıllık Odakule tadilata alınıyor

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan İstanbul Sanayi Odası’na ait Odakule, İstanbul’un ilk gökdelenleri arasında yer alıyor. Temeli 1968’de atılan ve 1976’da hizmete açılan bina, bölgenin sembolik binalarından biri. Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan Odakule’de geçtiğimiz hafta talihsiz bir olay yaşandı.

7’nci katta kabloların tutuşması nedeniyle yangın çıktı. Aldığımız duyumlara göre uzun zamandır binayı yenilemeyi planlayan İSO, bu olayın üzerine harekete geçerek Odakule’nin alt yapısını yenileme kararı aldı. 23 katlı kule, 14 bin 600 metrekare kapalı alana sahip. Odakule’nin üç katı İSO tarafından kullanılırken, girişteki iki kat mağaza olarak hizmet veriyor.

Diğer 17 katında ise çeşitli ofislerin bulunduğu Odakule’nin tamamen tahliye edilmesine karar verilmiş. Kısa sürede boşaltılması planlanan bina, alt yapısı yenilendikten sonra yeniden açılacak. Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen çalışmaların ardından İSO’nun yine Beyoğlu’nda öğretmen evinin bulunduğu ana merkezinin de Odakule’ye taşınması planlanıyor. Yaklaşık 1.5 yıl önce İSO meclisi binanın yenilenmesi ve değerlendirilmesi için ihaleye çıkmıştı. 33 yıllığına ihale edilmesi planlanan bina, ihaleye teklif veren firma sayısı yeterli olmadığı iptal edilmişti.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap