Bist 100
8057,42
-0,37%
Bist 100
Dolar/TL
28,9008
-0,0567%
Dolar/TL
Euro/TL
31,1685
-0,5742%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0785
-0,4527%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1874,98
-0,48%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Altında kısa vadede düşüş beklenmiyor

29 Mayıs 2016
Altında kısa vadede düşüş beklenmiyor
Altın son dönemde en çok konuşulan yatırım araçlarının başında geliyor. Gram/TL fiyatının 123 TL ile rekor kırması sonrasında bir düzeltme yaşandı. Ancak 10 finansçı CEO düşüşlerin sınırlı olacağı kanaatinde. Gram/altın fiyatı için 125-130 TL aralığı veriliyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist. com. tr

FED’in faiz artırma ihtimali ons altında baskı yaratsa da gram fiyatı doların güçlü seyri ile güvenli liman algısını artırıyor. Dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olan George Soros’un altın şirketlerine olan yatırımı, ons/dolar bazında fiyatlarda gerileme yaşanırken gram/TL bazında gün içinde 123 TL ile tarihi zirve seviyelerinin test edilmesi, son dönemde altını gündemde tutuyor. 115 gram/TL fiyatlarına çekilmesine ve FED’in faiz artıracağı yönündeki söylemlere rağmen, altın güvenli liman algısını koruyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb139
Türkiye’de yastık altı ağırlıklı olmak üzere yatırımcının en çok ilgi gösterdiği yatırım araçlarından biri olan altında beklentileri araştırdık. Tahminlere göre yastık altında 5 bin ton civarında, maddi değeri 200 milyar doları bulan altın var. Altın bankacılığında ise 50 ton civarında altın bulunuyor. Yaz dönemine girerken düğün sezonuyla birlikte talebin yüksek olması, yatırımcının bu dönemde altına olan ilgisini daha da artırıyor.

TL FİYAT NE OLUR?
Türkiye’de yatırımcı gram/TL bazında fiyatlara bakıyor. Ons/dolar fiyatı ikinci planda. Bu nedenle finans sektöründeki 10 CEO’dan gram/TL bazında yaz dönemine ilişkin altın tahminlerini aldık. Haberimizin tablolarından da görüleceği üzere, yaz dönemi için güçlü dolar eğiliminin korunacağına yönelik beklentilerle, ons/dolar bazında düşüş eğilimi olsa da altının gram fiyatında 115 TL’nin altı çok fazla öngörülmüyor. Yukarıda ise 130 TL seviyeleri direnç konumunda görülüyor.

FED ETKİSİ
Hem FED tutanaklarındaki şahin tutum hem de şahin gibi konuşan FED bölge başkanları doların kuvvetlenmesine neden olduğu için, küresel borsalar, değerli metaller ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri satış baskısıyla değer kaybetmeye devam ediyor. Altın da bundan nasibini alıyor.

Aralık ayında ilk faiz artırımını yapan, sonrasında 2016 yılı için dört faiz artırımı ile 100 baz puanlık artış öngören FED, piyasalardaki belirsizlikler nedeniyle bu kararından geri adım atmıştı. Beklenti sonbaharda bir faiz artırımı olabileceği yönündeydi. Ancak son dönemde FED’den faiz artırım hamlelerinin daha erken ve iki kez olarak gelebileceğine yönelik beklentiler artıyor.

FED’in yaz döneminde faiz artırmasının ons altın için iyi haber olmayacağını söyleyen Ekspres Yatırım Genel Müdürü Murat Ergin, “Negatif faiz dünyası altın fiyatını yükselişte desteklerken, FED’in faiz artırımına gideceği algısının güçlenmesi yükselişi sınırlar” diyor. Bu senaryo gram altın için parite tarafından destek, ons altın tarafından baskı anlamına gelebilir. Ergin, 115-120 TL aralığında kalan gram altın fiyatlamasını, uluslararası risklerin artmadığı, riskten kaçışın yaşanmadığı senaryoda makul sınırlar olarak değerlendiriyor.

KUR VE ONS ANALİZİ
Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz, “Gram altın fiyatındaki hareketlilik hem altının dolar/ons fiyatındaki oynamaya hem de dolar/TL’nin aşağı ve yukarı gidişine bağlı” hatırlatmasını yapıyor. Tuna Yılmaz, bu değerlendirmelerden sonra şunları söylüyor: “FED faiz artışının yaz aylarında gerçekleşmesi halinde, dolar/TL yukarı giderken, altın dolar/ons bazında aşağı gidebilir.

Altının değeri bin 185 dolar/ons ve dolar/TL 2,90 olursa, gram altın 111 TL olabilir. Diğer taraftan FED faiz artışını erteler de altın bin 300 dolar/ons ve dolar/TL 3 olursa, gram altın fiyatı 125 TL olur.”

Destek Menkul'ün ana senaryoda beklentisi 115-120 TL bandında bulunuyor. Kurum, FED politikası gereği TL varlıklarının zayıflama ihtimalinin gram/TL tarafında düşüşleri sınırlandıracağı görüşünde olduğundan, yatırımcılara bir miktar altın tutulabileceği tavsiyesinde bulunuyor.

GÜVENLİ LİMAN
Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, geçtiğimiz günlerde altına dayalı varlık fonlarına girişlerin artmasına ve dolar endeksinde yaşanan hafif aşağı yönlü hareketlere rağmen, altının dolar/ons fiyatının bin 249 seviyesinin altına geldiğini söylüyor.

Doğaner, “Haziran-temmuz döneminde faiz artışı beklentimizin bulunmaması ve bin 230 seviyesinin kırılmasını beklemememiz doğrultusunda, altın fiyatlarındaki geri çekilmeler iyi değerlendirilmeli. Gram altının ise ons altın ve dolar/TL beklentilerimiz doğrultusunda 115-120 bandında hareket etmesini bekliyoruz” diye konuşuyor.

Çin, Japonya ve Euro Bölgesi’ne yönelik endişeler henüz bitmedi. Ayrıca yatırımcı psikolojisi açısından bakıldığında altın daha güvenilir bir yatırım aracı. Alan Yatırım Genel Müdürü Metin Ay-tekin, hem küresel riskler hem de do-lar/TL’de hafif yükseliş beklentisi nedeniyle altında portföyün yüzde 20’si oranında pozisyon tutu labileceği değerlendirmesini yapıyor.

ONS/DOLAR SIKIŞIYOR
Gram altında ana belirleyici, yukarıda da ifade edildiği üzere ons/dolar fiyatı ve dolar kuru. Ons altında ABD dolarının güçlü seyrini koruyor olması baskı yaratan en etkili faktör. FED’e yönelik faiz artırım beklentileri ABD dolarını güçlü kılarken, ons altında zayıflık yaratıyor. FED faiz artırımı hikayesi sürdüğü sürece ons altındaki zayıf görünüm devam edecek.

Altında fiyatı etkileyen tek faktör güçlü dolar değil. Global likidite, küresel enflasyon, güvenlik korkusu ve küresel faiz seviyeleri de altın fiyatları üzerinde etkili olan faktörler. Tüm bunların altın fiyatlarını yukarı yönde etkileyecek düzeyde olmadığı görüşünde olan Integral Menkul Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “Hatta likiditenin azalıyor olması, korku faktörünün düşük olması, küresel faizlerin halen rekor düşük düzeylerde olması, altında zayıflığa neden oluyor” diyor.

Ons/dolar olarak bin 190 ile bin 200 aralığını güçlü destek bölgesi olarak değerlendiren Turşucu, bu bölgenin altına gerilemeyi kısa vadede beklemiyor. Ancak burası kırılırsa da bin 130 dolara kadar düşüş olacağı yorumunu yapan Turşucu, yukarıda ise direncin bin 280’de olduğunu sözlerine ekliyor.
0


  • ALTIN GRAM - TL 1874,98 -0,48%
  • ALTIN ONS 2017,89 -0,42%
  • BIST 100 8057,42 -0,37%
  • DOLAR/TURK LIRASI 28,9008 -0,0567%
  • EURO/TURK LIRASI 31,1685 -0,5742%
  • EURO/USD 1,0785 -0,4527%
  • INGILIZ STERLINI 1,25848 -0,37326%
  • JAPON YENI 147,299 0,01%
  • KANADA DOLARI 1,35778 0,27991%
  • RUS RUBLESI 90,2125 -1,4071%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL