Bist 100
9530,47
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,5259
0,4394%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7507
0,5416%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0683
0,0932%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2489,45
1,07%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Başkentin ofis piyasası yeni projelerle büyüyor

17 Ocak 2016
Başkentin ofis piyasası yeni projelerle büyüyor
245
Ekonomideki büyümeye ve iş hayatındaki gelişime paralel olarak nitelikli ofislere olan talep her geçen yıl artıyor. Bu talep sadece İstanbul ile de sınırlı değil. Başkent Ankara'nın ofis sektörü de her yıl yeni projelerle büyümeye devam ediyor.

Ankara'da Ulus ve Gaziosmanpaşa merkezi iş alanları olurken, son yıllarda Çukurambar, Eskişehir yolu ve Konya ofis projelerinin yeni üssü haline gelmiş bulunuyor.

LEVENT GÖKMEN

Igokmen @ekonomist.com.tr

Başkent Ankara, kamu kurumlarının ağırlığının yanı sıra son yıllarda iş dünyasının da çekim merkezi haline gelmeye başladı. Bu durum da kentteki nitelikli ofis talebini artırıyor. Kentteki gelişmeleri gören gayrimenkul üreticileri de birbirinden özel projeler üretmeye başladı.

Ege Grup Yapı’nın Maidan projesi, Türkerler înşaat’ın Mahall Ankara projesi, Moment Yapı’nın Moment Beştepe projesi, Ankara’nın son dönemde öne çıkan projeleri arasında yer alıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Ankara Şubesi Değerleme Uzmanı Gizem Var, Türkiye’nin en büyük ikinci büyük ofis pazarı olan Ankara’da fiyatların İstanbul ile yarışır hale geldiğini belirtiyor.

Var, ‘Yaklaşık 300 bin metrekarelik A sınıfı ofis arzı sunulmasına rağmen, kentte pek çoğu konuttan çevrilmiş ofisler piyasada ağırlıklı payı oluşturuyor. Öyle ki Eskişehir Yolu ve yakın çevresindeki plazaların yalnızca dördünün doluluk oranı yüzde 100’e ulaşıyor” diyor.

Ankara ofis piyasasının başlıca kullanıcıları kamu kurum ve kuruluşları olurken, kamu ihalelerine giren farklı sektörlerden firmalar da bu bölgede yer seçiyor. Bunların dışında prestije önem veren yerli ve yabancı şirketler de piyasanın ana oyuncuları oluyor.

NERELER ÖNE ÇIKIYOR?

Ankara’da ofis projelerinde Sö-ğütözü, Çukurambar, Eskişehir Yolu ve Konya Yolu öne çıkan bölgeleri oluşturuyor. Söğütözü’nde ortalama metrekare satış fiyatları 7 bin lira olurken, aylık metrekare kira ortalaması ise 37 lira seviyesinde.

Çukurambar’da ortalama metrekare satış fiyat 6 bin 700 lira, aylık ortalama metrekare kirası 38 lira. Eskişehir Yolu’nda ortalama metrekare satış fiyatı 6 bin 200 lira, aylık ortalama metrekare kira bedeli ise 36 lira düzeyinde. Konya Yolu’nda ortalama metrekare satış fiyatları 4 bin 700 lira olurken, aylıkortalama metrekare kiraları ise 35 lira seviyesinde bulunuyor.

Ankara ofis piyasasında son beş yılda gerçekleşen yatırımlar göz önüne alındığında genellikle 1 + 1, 50 ila 75 metrekare kapalı alana sahip Shell&Core ofislerin tercih edildiği görülüyor.


Gizem Var, kullanıcı tercihlerinden yola çıkarak, ofislerin erişilebilirliği ve bağlantı yollarına olan mesafesinin büyük önem arz ettiğine dikkat çekiyor. Var, “Piyasa analiz edildiğinde, A sınıfı ofislerin ortalama birim satış fiyatlarının 6 bin TL, ortalama metrekare kira fiyatlarının aylık 35 TL olduğu görülüyor. Tamamlanmış projelerde ortalama doluluk oranı yüzde 55 seviyelerinde. Dolulukları ofis yapılarının niteliği etkiliyor” diye konuşuyor.

AKILLI OFİS TALEBİ

Atalian Global Services Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Eflatun Mutlu, Ankara’da hızla artan nüfus ile beraber akıllı ofislere duyulan ihtiyacın arttığını belirtiyor. Mutlu, “Gelişen tüm sektörlerle beraber, eskinin pasaj kimliğinden sıyrılan akıllı ofisler özellikle Eskişehir-Konya yolu kesişme bandı olan Sö-ğütözü’nde ve hızla diğer alanlarda cazibe merkezi yaratarak yatırımcıyı ve kullanıcıyı buluşturuyor. Yeni ofis alanları günün büyük bir vaktini ofiste geçirenler için sosyal unsurları barındırıyor” diyor.

Eflatun Mutlu, iş hayatını kolaylaştıracak imkanların bulunmasının, çalışanlar için kolay ulaşılabilir olmasının, otopark kullanım imkanının ve sosyal imkanların aranan özellikler arasına girdiğine dikkat çekiyor. Mutlu, yüksek getiri sağlayan ofis yatırımlarının kısa sürede ve hızlıca Ankaralıların hayatına girmesinin kentin bu yatırımlara hazırlıksız yakalanmasına neden olduğunu söylüyor.

Atalian Global Services Türkiye olarak müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak, butik hizmet vererek süreçleri yönettiklerini belirten Eflatun Mutlu, şöyle devam ediyor: “1944 yılında Fransa'da kurulan Atalian, çoklu global hizmetlerde Avrupa lideri konumunda.

Kurumların ihtiyaç duyduğu hizmetlerin büyük kısmının dışarıdan temin edilmesine imkan veren, entegre hizmetler olarak yapılandırılmış sekiz iş kolunda; tesis yönetimi, teknik bakım, temizlik, güvenlik, resepsiyon, enerji yönetimi, peyzaj, inşaat ve renovasyon hizmetleri veriyoruz.”

Atalian Türkiye’ye 2013 yılında Ankara merkezli tesis yönetimi alanında deneyimli firması Artem Tesis Yönetimi ile girdi. Daha sonra Etkin Servis ile teknik alanda, Ekol Teknik Temizlik ile endüstriyel temizlik alanında güçlenerek Atalian Global Services Türkiye'yi oluşturdu.ANKARA’NIN KARMASI

Ege Grup tarafından inşa edilen Maidan projesi, iş ve sosyal hayatı meydan konseptiyle bir araya getirerek yepyeni bir yaşam alanı sunuyor. Eskişehir Yolu’nda hayata geçirilen proje, mimari konsepti, teknik altyapısı, çevreye duyarlılığı, konumu ile Ankara’nın A+ projelerinden biri.

Ege Grup Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Doğan, Ankara’nın iş ve yaşam alanlarının yanı sıra kamu kurumlarına yakın konumda 22 bin 435 metrekare alanda yükselen Maidan’ın karma bir proje olarak hayata geçirildiğini söylüyor.

6 bin metrekarelik meydanın etrafında konumlanan ofis, home ofis ve mağazaların yer aldığı dört blokta iş ve sosyal yaşamı bir araya getiren Mai-dan, toplam 598 bağımsız bölümden oluşuyor. Çalışma hayatının tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan projede beş farklı tipte ofis alanı bulunduğunu belirten Doğan, “Maidan’ın Fleksi Ofis kon-septi, ihtiyaç ve tercihlere göre şekillendirilebilen tamamen esnek bir sistem sunuyor.

68-223 metrekare aralığındaki ofis tiplerinin yanı sıra tam katta bin 725 metrekareye kadar ulaşan alanlarda bağımsız bölümler birleştirilip büyük metreka-reli alanlar elde edilebiliyor. İhtiyaçlara göre bölünüp küçük met-rekareli daha kompakt alanlar olarak da değerlendirilebiliyor” diyor.

Ege Grup olarak 2015 yılının ikinci yarısında “İş ve Yaşamın Yeni Meydanı” sloganıyla tanıttıkları Maidan projelerinin inşaatına ve satışına başladıklarını belirten Ertan Doğan, başta Ankaralı yatırımcılar olmak üzere ülke genelinden talep aldıklarını ve almaya devam ettiklerini vurguluyor. Doğan, “598 bağımsız bölümden oluşan ofis, home-ofis ve mağaza alanlarımızla, iş ve yaşamın bir araya geldiği, şehrin en özel meydanını Ankara’ya kazandırmayı hedefliyoruz” diyor.

MAHALLE KONSEPTİ

Türkerler İnşaat’ın mahalle konsepti üzerine kurgulanan Mahall Ankara projesinde, 315 ofis, 246 konut, 191 home ofis, 78 şehir süiti (city suite), otel ve 64 mağaza bulunuyor. Mahall Ankara, üç bin metrekarelik açık ve kapalı spor tesisleri, 2 bin 739 araç kapasiteli kapalı otoparkı, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, mağazalar, cafe ve restoranları ile birlikte ev ve ofis yaşamının yanı sıra canlı bir sosyal yaşam sunuyor.

16 farklı daire tipi ile 2 + 1’den 4,5 + 1’e kadar değişen büyüklükteki konutlar, 80 metrekareden başlayan ofisler, 1+1 home ofisler ve efektif kullanım alanları ile her zevke uygun diğer seçenekler Mahall Ankara’da yer alıyor.

Mahal Ankara Satış ve Pazarlama Koordinatörü Caner Sayan, Eskişehir Yolu aksındaki Mahall Ankara’nın yeni ulaşım alternatifi olan Sakıp Sabancı ve Anadolu Bulvarı’na da yakın bir noktada, altı üniversitenin ortasında metro ile ulaşılabilen bir yerde konumlandığına işaret ediyor.

Sayan, projede ofislerin ortalama 5 bin 500 lira, konutların ortalama 4 bin 500 lira metrekare fiyatlarından satıldığını söylüyor. Ankara’nın bürokratik kuruluşlar, elçilikler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ve hastaneleriyle prestijli bir bölge haline geldiğine dikkat çeken Sayan, şöyle devam ediyor: “Kent mimarisiyle uyumlu, değişen ihtiyaçlara cevap verebilen, güçlü teknolojik altyapısı, sosyal alanları, otoparkı, ulaşım olanakları gibi detaylarla ve yaşamı kolaylaştıran çözümlerle fark yaratan projeler Ankara’da tercih ediliyor.

İstanbul merkezli şirketlerin ofis alımlarında Ankara’yı tercih etmeleriyle yatırım ve kullanım amaçlı alternatifler çoğaldı. Genç jenerasyonun üniversite eğitimi sonrası iş hayatına başlangıç planlarında Ankara fazlasıyla cazip geliyor.”

UYKU ODALI OFİS

Moment Yapı, 25 yıllık deneyimini, Moment Beştepe projesi ile ofis sektörüne taşıdı. Moment Beş-tepe, 15 katlı iki blokta 330 ofis ve 22 adet ticari üniteden oluşuyor. Ofis büyüklükleri 83 metrekare ile 198 metrekare arasında değişen proje, mutlu çalışanlar yaratmak için ev konforunu ofise taşıyor.

Yaklaşık 10 bin 300 metrekarelik bir arazide yükselen Moment Beştepe, sahip olduğu iç ve dış mekanları en etkin şekilde değerlendiriyor. Toplam 330 ofisin yer aldığı komplekste, standart ofis tipleri 83 metrekare ile 198 metrekare arasında değişiyor. Metrekare satış fiyatları 7 bin liradan başlayan projede, ‘birleştirilebilir ofis’ konsepti ile ihtiyaca göre ofisleri şekillendirmek mümkün.

Moment Beştepe Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar, 80 milyon dolarlık yatırım yapacakları projelerini yaşam odaklı, insana önem veren, dünya standartları özlemi çeken profesyoneller için uygulamaya koyduklarını söylüyor.

Projelerinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, bakanlıklara, üniversitelere, resmi ve ticari kuruluşlara komşu konumda yer aldığını belirten Uyar, “Moment Beştepe’de ofisi bulunanlar, seyahatten döndüklerinde, uzun toplantıların ardından uyku odasında yatak konforu sunan rahat koltuklarda dinlenme imkanı bulacak, günün stresini yoga odasında atabilecekler.

İç düzenlemesi tamamlanmış olarak teslim edilecek olan ofislerde çalışanlar, Mola Sokağı’ndaki kafelerde hem arkadaşlarıyla sohbet etme imkanı bulacak hem de sıcacık kahvelerini yudumlayabilecek” diyor.

Günümüz ofislerinin en büyük sorununa yanıt vererek projelerinde tamamen açılabilir pencereler kullandıklarını ve böylece ofislere temiz havanın girebildiğine dikkat çeken Turgut Uyar, iç dış mekanların tamamen bitmiş halde teslim edileceği ofislerin Aralık 2017’de tamamlanacağını söylüyor.


242EGE GRUP YAPI END. YKÜ ERTAN DOĞAN
Yaşamı öne alan ofisler öne çıkıyor"

“Bütün dünyadaki gelişmeleri ve araştırmaları incelediğinizde, bir ofisi verimli kılan en önemli unsurun insanı merkeze alan, ulaşım imkanları fazla olan, teknolojik altyapısı güçlü, sosyal imkanlarıyla fark yaratan güvenli ofis alanları olduğu gerçeğine ulaşırsınız.

Tüm bu noktalar göz önüne alındığında Ankara'da da son dönemde yaşamı ön plana alan ve altyapısı ile bunu destekleyen projelerin ön plana çıktığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz."

243MOMENT BESTEPE YKB TURGUT UYAR

“Ofiste mutluluğun kapısını aralıyoruz"

"Çalışma ofislerinde verimliliği en yüksek düzeye çıkarmak günümüz dünyasının temel hedeflerinin başında geliyor. Verimliliği artırmanın yolunun ofiste mutluluğun yakalanmasından geçtiği de bilim adamlarınca kanıtlandı.

Ofiste mutluluk, stresin hız kesmeden yükseldiği ülkemizde imkansız gibi görünse de Moment Yapı olarak Beştepe Ofis projemizle ofiste mutluluğun kapılarını aralıyoruz. Yeni nesil ofis olarak tanımlanan bu projemizde çalışanların bir araya gelip rahatlayacakları özel bir sokağın yanı sıra 'uyku odası' uygulamalarını hayata geçiriyoruz."

244ATALIAN GLOBAL SERVİCES TÜRKİYE YKÜ EFLATUN MUTLU

“Butik hizmet için kadrolarımız hazır"
“Yüksek getiri sağlayan ofis yatırımları kısa sürede, hızlı bir şekilde hayatımıza girdi, kentimiz bu yatırıma hazırlıksız yakalandı. Ani büyümeyle, çevre yollarından uzak, şehir merkezine yakın dar alanlarda, benzer ve yakın alanlarda büyüme, farklı kiralama talepleri, trafik gibi sorunlar ortaya çıktı.

Ankara'da önümüzdeki dönemde bu problemler yatırımcının bizim gibi firmalara rol vermesiyle giderilecek. Atalian Global Services Türkiye olarak müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak, butik hizmet verecek kadrolar ile bu sürece hazırız."
0

Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL