Bist 100
8026,27
0,98%
Bist 100
Dolar/TL
28,8979
0,097%
Dolar/TL
Euro/TL
31,4684
-0,0543%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0881
-0,0262%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1924,61
1,83%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kemerburgaz-Göktürk’te proje yarışı hızlandı

10 Ocak 2017
Kemerburgaz-Göktürk’te proje yarışı hızlandı
İstanbul’un eski köylerinden biri olan Göktürk’teki araziler, 1990’lı yılların sonunda yakınındaki Kemerburgaz’da Kemer Country’nin yapılmasıyla yerleşime açıldı. Orman arazisi ve bostanlarıyla ünlü Göktürk bölgesinde zaman içinde villa ve lüks konut projeleri hayat buldu.

LEVENT GÖKMEN
lgokmen@ekonomist.com.tr

Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı’na yakınlığıyla önemi daha da artan bölgede proje yarışı hız kazanmış durumda. Mega kent İstanbul’da son yıllarda birbiri ardına yeni yerleşim yerleri doğuyor. Geçmişte İstanbul’un bostan sahası olan Göktürk-Kemerburgaz bölgesi de 2000’li yılların başında yerleşim merkezi kimliğine bürünmeye başladı.

Haritayı görmek için görsele tıklayın.
Kemer Country’nin bölgede hayat bulmasıyla beyaz yakalı kesimin yeni yerleşim alanı olan Kemerburgaz’ın ardından hemen yanındaki Göktürk Köyü de imara açıldı. Lüks villa ve konutların yükseldiği bölgede bundan beş yıl önce 2 bin dolar seviyelerinde olan metrekare fiyatları, günümüzde 3 bin dolar seviyelerine yükselmiş durumda.

Üçüncü Havali-manı’nın faaliyete geçmesi ve bu yıl tamamlanması planlanan Gayrettepe-Kemerburgaz-Göktürk metro hattının açılmasıyla, bölgenin ulaşımının daha rahat hale gelmesi bekleniyor. Bunun da bölgeye olan talebi ve dolayısıyla fiyatları daha da yükselteceği tahmin ediliyor.

21 PROJE VAR
Kent merkezine yakınlığı, ulaşımının kolay olması ve orman alanının yakınında konumlanması nedeniyle temiz havasıyla tercih edilen Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde, şu anda yapımı ve satışı devam eden 21 proje bulunuyor. Aralarında Ant Yapı, Özak GYO ve Demir İnşaat’ın da bulunduğu birçok marka da bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Okay, Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Köprü’nün etkisiyle öne çıkan Göktürk-Kemerbur-gaz bölgesinde proje geliştirmek üze-
re yer arayışında olduklarını söylüyor.

Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin İstanbul’un yıldızı parlayan bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Okay, “Önümüzdeki dönemde bölge daha da değerlenecek. Biz de burada bir proje geliştirmeyi istiyoruz. Butik projelerin geliştirildiği bölgede yer arayışlarımız sürüyor” diyor.

A GRUBUNUN TERCİHİ
Villa ve lüks konut projeleriyle şekillenen bölge alım gücü yüksek beyaz yakalılara hitap ediyor. Yeni geliştirilen projeler de bu kesime hitap eden projelerden oluşuyor.

Bölgenin A ve A+ gruba hitap ettiğine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Bölgede birbiri ardına butik projeler geliştiriliyor. Buradan konut alan yatırımcı ne istediğini bilen bir kesim ancak aynı kitleye hitap edilen konutlar üretilmesi büyük risk oluşturuyor.

Bunedenle insanlar için ilgi çekici, ek tatlandırıcılar içeren projeler üretilmesi gerekiyor” diyor. Birçok büyük şirketin bölgede projeler geliştirmek için yer arayışında olduğuna işaret eden Maya, bölgenin metro hattının devreye alınması ve Üçüncü Havalimanı’nın açılmasıyla daha da değerlenmesinin beklendiğini de vurguluyor.

Bölgede proje geliştirmeye hazırlanan Özak GYO’nun genel müdürü Fatih Keresteci, Göktürk’te yer alan 17 dönümlük arazilerinde 150 üniteli bir konut projesi geliştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Eyüp Belediyesi’ne bağlı olan bölgede 2B arazilerinin imara açılmaya başladığına işaret eden Keresteci, “Eyüp Belediyesi 2B arazilerinin imara açılması için çalışmalara başladı. Bölgedeki 2B arazilerinin 2018 başı gibi imara açılması bekleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte biz de projemize başlayacağız” diye konuşuyor.

BUTİK PROJELER
Bölgede geliştirilen projeler villalardan ve lüks konutlardan oluşuyor. Nişantaşı, Etiler gibi lüks semtlerden kaçıp daha sakin bir hayat yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bölge, ormana yakınlığı ve temiz havasıyla öne çıkıyor.

Gelir grubu yüksek kesimin banliyösü de olarak anılan bölgenin önümüzdeki yıllarda geliştirilecek yeni projelerle daha da kalabalık bir bölge haline gelmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Gün İnşaat Genel Müdürü Yüksel Günver, Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin yıllardır İstanbullular için kent merkezinin kaosundan bir kaçış olarak görülen, orman içinde ama şehre çok yakın bir yerleşim bölgesi olduğunu söylüyor.

Günver, “Bölgede 2006 yılından bu yana yaptığımız tüm projelerde ölçek açısından butik bir yaklaşımı benimsedik. Bundan sonra da öyle devam edeceğiz” diyor. Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin geleceğin Levent'i olarak anıldığına işaret eden Günver, havalimanı ve metro ile birlikte bölgenin değerinin yüzde 70 oranında değerlenmesini beklediklerini söylüyor.

Bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yürüttüklerine de dikkat çeken Günver, “Kemerburgaz'da 4 bin 200 metrekare alanda kat karşılığı anlaştığımız bir yer var. Bu yılın sonunda bu projeye başlayabiliriz. 20 konutluk butik bir proje olacak” diye konuşuyor.
0


  • ALTIN GRAM - TL 1924,61 1,83%
  • ALTIN ONS 2071,51 1,73%
  • BIST 100 8026,27 0,98%
  • DOLAR/TURK LIRASI 28,8979 0,097%
  • EURO/TURK LIRASI 31,4684 -0,0543%
  • EURO/USD 1,0881 -0,0262%
  • INGILIZ STERLINI 1,27092 0,67809%
  • JAPON YENI 146,868 -0,93%
  • KANADA DOLARI 1,34968 -0,52806%
  • RUS RUBLESI 91,225 1,3893%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL