Bist 100
9730,69
0,89%
Bist 100
Dolar/TL
32,53
-0,0516%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7636
-0,1994%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0687
-0,1476%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2439,23
0,39%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kruvaziyer turizmi yarı yarıya azaldı

01 Mayıs 2016
Kruvaziyer turizmi yarı yarıya azaldı
Türkiye turizmi terör yüzünden zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreç kruvaziyer turizmini de vurmaya başladı. İstanbul, kruvaziyer turizmde geçen yıl Roma, Venedik, Pire gibi bir başlangıç limanı olmuştu. Ancak bombalar patlayınca gemi işletmecileri rotalarında Türk limanlarını en aza indirdi. Kruvaziyer turist sayısı ilk çeyrekte yüzde 52,2 düştü. Yıl genelinde de yüzde 50 düşüş bekleniyor.

LEVENT GÖKMEN
lgokmen@ekonomist.com.tr

Türkiye, 60 milyar dolarlık dünya kruvaziyer turizm pastasından son yıllarda gerçekleştirdiği atılımla yılda 500 milyon dolara yakın pay alıyor. İstanbul, geçtiğimiz yıl Roma, Venedik, Pire gibi bir başlangıç limanı haline gelmişti.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb259
Ancak bu başarı uzun sürmedi. Sultanahmet ve Beyoğlu’nda patlayan bombaların ardından, Celebrity, Royal Caribbean, Seabourn gibi büyükler dışında tüm kruvaziyer şirketleri rotalarını Türkiye’den Batı Akdeniz’e ve Yunanistan’a kaydırdıklarını açıkladı.

MSC, Costa başta olmak üzere Türkiye’ye gelen irili ufaklı neredeyse tüm kruvaziyer gemi şirketlerinin çekilmesiyle Türkiye’ye gelen kruvaziyer turist sayısının en az yüzde 50 azalacağına dikkat çekiliyor.

Yılın ilk aylarına ilişkin veriler de bu beklentiyi destekliyor. Turizmdatabank tarafından hazırlanan kruvaziyer turizmi mart ayı raporuna göre, Arap Baharı ve Suriye iç savaşı ile yakın bölgemizdeki denizlerde devam eden istikrarsızlık, kruvaziyer pazarını daraltmaya devam ediyor.

Yılın ilk iki ayında kurvaziyerle gelen turist olmazken, mart ayında bir toparlanma yaşandı. Ancak yine de ilk çeyrekte kruvaziyerle gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 52,2 azaldı. 2015’in il çeyrek döneminde kruvaziyerle gelen yolcu sayısı 43 bin iken, bu yıl aynı dönemde bu sayı 21 bine geriledi.

TERÖR EYLEMLERİ VURDU
Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Tolgar Bıyıklı, Nisan-Kasım döneminde Türkiye’ye gelecek olan büyük gemilerin rotalarını başka limanlara çevirmeleri nedeniyle kruvaziyerde yüzde 50’yi aşacak bir daralma yaşanacağını vurguluyor.

Gemi şirketlerinin rota planlarını iki yıl öncesinden tayin edip satışlara başladıklarını hatırlatan Bıyıklı, “Türkiye MSC, Costa başta olmak üzere birçok gemi şirketinin rotasından da çıkmış durumda. Terör olayları durmazsa diğer yıllar da kaybedilebilir. Otellerden rehberlere ve lokantalara kadar herkesi etkileyecek olan bu iş ciddiye alınmalı” diyor.

İzmir’de ilk gemi seferinin 8 Mayıs’ta başlayacağını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İstanbul’a sadece iki gemi, Kuşadası’na bir, Mersin’e bir gemi geldi. Normal şartlarda bu sezonda İzmir, İstanbul, Kuşadası’nda her gün bir gemi olması gerekirdi” diyor.

Demirtaş, 2015’te İzmir’e 116 sefer ile 242 bin yolcu, İstanbul’a 345 sefer ile 596 bin yolcu, Kuşadası’na 506 sefer ile 567 bin 315 yolcu, Mersin limanına ise iki sefer ile bin 597 yolcu geldiğini söylüyor. Gemi şirketlerinin her ay durum değerlendirmesi yapıp gemilerini limanlarımıza koyma ya da çekme kararı aldıklarını belirten Demirtaş, İzmir’in yıl sonuna kadar 35, İstanbul’un 61, Kuşa-dası’nın 157 seferi var gözüktüğünü ancak buna eklemeler olabileceğini vurguluyor.

LİBYA VE MISIR ÖRNEĞİ
Kruvaziyer turizmde yaşanan eksen kaymasının etkilerinin terör olaylarının durması halinde ancak iki yıl sonra eski haline gelebileceğine dikkat çekiliyor. Tolgar Bıyıklı, bu konunun ciddiye alınıp ülke imajının bir an evvel düzeltilmesinin zorunluluğuna vurgu yapıyor. Geçmişte Libya ve Mısır’ın da benzer sorunlar yaşadığını hatırlatan Bıyıklı, yaşanan terör olayları nedeniyle gemilerin bu ülkelerin limanlarından çekildiklerini ve hala da o limanlara uğramadıklarını söylüyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizmde sıkıntılı günler yaşayan Türkiye’nin kruvaziyer turizmde de kayıplarla karşılaştığını bunun telafi edilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyor.

NİTELİKLİ TURİST GETİRİYOR
Kruvaziyer turizm, zengin bir kitle tarafından tercih edilmesi nedeniyle turizm çeşitleri arasında en çok kazandıran dallardan biri. Türkiye'de sıradan bir turist konaklama ve ulaştırma hariç günde ortalama 50 dolar harcarken, kruvaziyer turist 120150 dolar harcıyor. İstanbul’un başlangıç ve bitiş limanı olması halinde en az üç gün konaklama yapan turistlerin harcama rakamı bin dolara çıkıyor.

Kruvaziyerde dünya devi İtalyan Costa, MSC firmaları ile ABD’li Royal Carrabian, Celebrity gibi turist gemileri İstanbul’u başlangıç limanı haline getirmiş ve geçtiğimiz yıl Karaköy Limanı’ndan seferlerine başlamıştı. Karayipler-Bahamalar arasında gezinen turistlerin Doğu Akdeniz ve buradan Karadeniz’i keşfetmek istekleri bunda etkili olmuştu. İstanbul’un başarılı olması halinde İstanbul çıkışlı Sinop, Samsun, Trabzon ve Rus limanlarını içine alan yeni rotalar planlanıyordu.

YERLİ TALEBİ DE AZALABİLİR
2015 yılında Türkiye'deki 23 limana bin 296 kruvaziyer gemi ve 159 yolcu gemisi demirlerken 255 bin kişi geldi. 2014 yılında ise bin 96 gemi ile 232 bin 156 turist gelmişti. Geçen yıl kruvaziyer gemilerle giden yolcu sayısı yüzde 12,65 artarak 272 bin 284 oldu.

Türkiye’ye gelen gemi sayısının düşecek olması Türkiye’den kruvaziyer gemilere binip yurtdışına çıkan yaklaşık 65 bin yerli turist sayısının da azalmasına neden olabilir. İstanbul çıkışlı seferlerin güvenlik gerekçesiyle Atina ve Venedik çıkışlı hale geldiğine dikkat çeken Tolgar Bıyıklı, “Türkiye’den kruvaziyer turizmle seyahate gidecek olan turistler 300 Euro uçak fiyatı ödeyerek Atina ya da Venedik’ten kruvaziyer gemilere binecekler. Bu da Türkiye’den kruvaziyer gemilere olan talebi azaltır” diyor.

20 BİN TURİST HEDEFİ
Etstur Gemisi ile vizesiz Yunan Adaları Turları'nın yanı sıra Costa Cruise, Norwegian Cruise Lines, Carnival Cruise, Silver Seas, Uniworld gibi dünyanın dev gemi firmalarının da Türkiye temsilciliğini yaptıklarını belirten Etstur Cruise Turlar Müdürü Ahmet Yazıcı, bu yıl yaklaşık 20 bin turisti kruvazi-yer turizmle seyahat ettirmeyi planladıklarını vurguluyor.

MSC, Celestyal Cruises, Costa Cruises, Royal Caribbean International gibi gemi firmalarıyla çalıştıklarını belirten Jolly Tur Yurtdışı Turizm Direktörü Tolga Tekin, “Güvenlik gerekçesiyle Türkiye limanlarını rotadan çıkaran turlar oldu. Ancak bu durum bu yılki satışları ciddi oranda etkilemeyecektir” diyor. Türkiye başlangıçlı Ege & Adriyatik ve Akdeniz rotaları için uçaklı paket şeklinde ürünler sağladıklarını belirten Tekin, Yunan Adaları programları için bu yıl da gemilerinin Türkiye çıkışlı olarak rotalarına devam ettiklerini vurguluyor.
İPTALLERİ TETİKLEYEN 4 FAKTÖR
1. Sultanahmet ve İstiklal Caddesi'nde yaşanan terör olaylarının etkisi.

2. Özellikle Avrupalı turistlerin Türkiye'yi güvenlik endişesiyle istememesi.

3. Bulunduğumuz coğrafyadaki gelişmelerin olumsuz etkisi.

4. Çin piyasasındaki hareketlenmeler, yolcuların Uzakdoğu'ya yönelmesi.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2439,23 0,39%
  • ALTIN ONS 2332,36 0,45%
  • BIST 100 9730,69 0,89%
  • DOLAR/JAPON YENI 155,015 0,137%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,37249 0,45158%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 92,288 -0,9451%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,53 -0,0516%
  • EURO/DOLAR 1,0687 -0,1476%
  • EURO/TURK LIRASI 34,7636 -0,1994%
  • STERLIN/DOLAR 1,2435 -0,12289%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL