Bist 100
10643,58
3,14%
Bist 100
Dolar/TL
32,2684
0,1966%
Dolar/TL
Euro/TL
35,0025
-0,4115%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0873
0,0327%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2508,62
0,36%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Trabzon'a 'Yatırım Adası' kuracağız

09 Kasım 2016
Trabzon'a 'Yatırım Adası' kuracağız
Trabzon’da önümüzdeki iki yıl içerisinde büyük yatırım projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor. 300 milyon Euro yatırımla Uzungöl’de kayak merkezi kurulacak. Açılacak kongre merkeziyle önemli fuarlara ev sahipliği yapılacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Bir de ‘Yatırım Adası’ projemiz var. Bu endüstri bölgesine bilişim ağırlıklı uluslararası şirketleri çekmeyi hedefliyoruz” diyor. Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden Trabzon, önemli yatırım projelerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Toplam 8 bin şirketin faaliyet gösterdiği Trabzon, 2015 yılında 1,5 milyar dolarlık ihracat ve 100 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Son yıllarda gerek Arap ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış, gerek kentin turizm ve sanayi potansiyeli gibi nedenlerle birçok yatırım projesi kentte başlamak üzere.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, kentin kış aylarındaki turizm potansiyelini artırmak hedefiyle 10 bin m2’lik fuar alanına sahip bir kongre merkezi kurulacağını söylüyor.

Hacısalihoğlu, 300 milyon Euro yatırımla Uzungöl’de bir kayak merkezi kurulması için de yabancı yatırım gruplarıyla görüşmelere başladıklarını belirtiyor. Hacısalihoğlu, “Ayrıca bir de ‘Yatırım Adası’ projemiz var. Bu endüstri bölgesini 2 bin dönümlük arazide kuracağız. Uluslararası yatırımcıları bu bölgeye çekeceğiz” diyor.

Suat Hacısalihoğlu, sorularımızı şöyle yanıtladı:

Trabzon son yıllarda özellikle Arap turistlerin oldukça ilgisini çekmeye başladı. Bu kapsamda turizme yönelik ne gibi projeleriniz bulunuyor?
Trabzon ile ilgili ekonominin gelişmesi doğrultusunda sürekli projeler üretiyoruz. Bu projelerin geliştirilmesinde özellikle turizm, sanayi yatırımları doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bölgede artan turizm talebi doğrultusunda otel yatırımları ön plana çıktı. Trabzon’da toplamda 440 civarında tesis, 20 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Bunlar yeterli olmadığı için geleceğe dönük turizm için alternatifler yaratmaya çalışıyoruz.

Ne gibi alternatifler var?
Özellikle kongre turizminin gelişmesi doğrultusunda stratejik planımız var. 2 bin kişi kapasiteli, 10 bin metrekarelik fuar alanı bulunan bir kongre merkezi inşa etmeye hazırlanıyoruz. Bunun yanında kongre merkezinin çevresinde 2 bin yatak kapasitesine ulaşan oteller bölgesi de oluşturacağız. Bunun temelini bu ayiçerisinde atacağız. Yazın çok canlı olan turizmi kışın da aynı şekilde dinamik tutmayı hedefliyoruz.

Projenin ne zaman tamamlanması planlanıyor?
Yaklaşık 1,5 yıl içerisinde tamamlanacak. Projenin yapımını Dubaili Armada Group üstlendi. Bunun yanında başka projelerimiz de olacak. Ayrıca kış turizmini canlandırmak için Uzungöl’de bir kayak merkezi projesini hayata geçireceğiz.

20010


Trabzon’u bir kayak merkezi mi yapmaya hazırlanıyorsunuz?
Evet. Burada yatak kapasitesi oldukça yüksek. Uzungöl’de yaklaşık 8 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Burası yazın dört ayı dolu, hedefimiz bunu yılın tamamına yayabilmek. Tamamlandığında 300 milyon Euro’luk bir proje olacak. Bunun için yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz. Ayrıca kırsal kesimde yaylalarda turizm tesisleri kurulması konusunda odamıza talepler gelmeye başladı. Kruvaziyer turizmi konusunda da çalışmalarımız tamamlanmak üzere.

Kruvaziyer turizmini canlandırmak için neler yapılması düşünülüyor?
Geçmişte Trabzon kruvaziyer turizmi konusunda oldukça aktifti. Kruvaziyer turizmiyle tarihi yerleri gezen turistler geliyordu. Bu da şehrimize büyük bir katkı sağlıyordu. Türkiye’nin tüm sahillerinde kendi kruvaziyer gemilerimizle turizmi geliştirmek hedefiyle birçok farklı şehirden oda başkanıyla görüşmeler yaptık. Türkiye’nin sahillerindeki turizmi ancak kendi gemilerimizle geliştirebiliriz önermesinden yola çıkarak çalışmalara başlayacağız. Türkiye’de son yıllarda kruvaziyer turizminde bir durgunluk yaşanıyor. Bunun nedeni artık her ülkenin kendi ekonomisini güçlendirmek adına, turistleri kendi kıyılarında tutmaya çalışmasından kaynaklanıyor.

Çözüm önerileriniz neler?
Karadeniz Kruvaziyer Platformu adıyla bir oluşuma gittik. ‘Yedi ülke yedi kültür’ projesiyle gemilerimizle yerli ve yabancı turistlere önce Karadeniz sahillerini gezdireceğiz. Ardından da Karadeniz Havzası’nda yer alan başka ülkelerin sahillerinde yine kendi gemilerimizle kruvaziyer turizmi başlatacağız.

Türkiye son yıllarda sağlık turizmiyle ön plana çıkıyor. Bu konuda sizin çalışmalarınız bulunuyor mu?
Evet. Bu konuda devlet destekleri de var. Özelikle yurtdışından gelen yabancı turistlere yönelik olarak çevre ülkelerde tanıtım faaliyetlerine başladık. Ayrıca spor turizmi konusunda çalışmalarımız var. Ağırlıklı olarak futbol olmak üzere sporcuların Trabzon’da kamp yapmaları için Karadeniz’de yer alan ülkelerle gö-
rüşmelere başladık. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte spor turizmini de tüm bölgeye yaymayı hedefliyoruz.

Peki sanayi anlamında yatırımlar planlanıyor mu?
Trabzon’da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısı üçe ulaştı. Bunlar tamamen dolu. Dördüncü OSB’nin çalışmaları sürüyor. OSB’ye gelmek için 100’ün üzerinde sanayiciden talep var. Bunun dışında sanayi bölgesi olarak ‘Yatırım Adası’ projemiz var. Bu endüstri bölgesini deniz dolgusu üzerine 2 bin dönümlük arazide kuracağız. Uluslararası yatırımcıları bu bölgeye çekeceğiz. Trabzon’a 15 kilometre mesafede olacak. Özellikle yeşil sanayi dediğimiz yatırımların gelmesini hedefliyoruz. Bilişim ağırlıklı şirketler olacak. Burada Ar-Ge ve inovasyon merkezi de kuracağız. İki yıl içerisinde bu bölgeyi hayata geçireceğiz.
0


  • ALTIN GRAM - TL 2508,62 0,36%
  • ALTIN ONS 2418,33 0,15%
  • BIST 100 10643,58 3,14%
  • DOLAR/JAPON YENI 155,76 0,067%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36094 -0,01763%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 91 0,0443%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,2684 0,1966%
  • EURO/DOLAR 1,0873 0,0327%
  • EURO/TURK LIRASI 35,0025 -0,4115%
  • STERLIN/DOLAR 1,27049 0,02992%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL