Sosyal medyada en çok izlenen 50 iş insanı

Sosyal medyada en çok izlenen 50 iş insanı

Pek çoğumuzun haberleşme aracı olarak kullandığı Twitter’ı en aktif kullanan iş insanlarını bu yıl da takipçi sayısına göre sıraladık. Listede ilk dört isim değişmezken, bazı isimlerin takipçi sayısını hızla artırdığı, bazılarının ise takipçi kaybettiği görülüyor.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Listeden çıkanlar yanında listeye yeni girenler de var. En dikkat çekici olan ise bazı iş insanlarının hesaplarını kapatması. Türkiye’de aktif internet kullanıcısı sayısı 46,3 milyon. Yani nüfusun yüzde 60’a yakını internete bağlı. Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 42 milyon civarında.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
1021Bu yılın ilk yarısında tüm dünyada 313 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter ise en çok kullandığımız sosyal ağlardan biri. 10 yıldır hayatımızda olan Twitter, bugün pek çok kişi tarafından haberleşme aracı olarak kullanılıyor.

Türkiye’deki iş dünyasının liderleri de sosyal ağları kullanmada oldukça hevesli. Hatta bu konuda gençlerden eğitim alanlar bile var. Facebook, Linkedin, Instagram oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

Ancak patronlar ve CEO’lar en çok Twitter’da aktif. Onların en çok kullandığı, dahası en çok zaman geçirdiği sosyal ağlarından biri Twitter. Kimi iş dünyasıyla, kimi tuttuğu takımla ilgili paylaşımda bulunuyor.

Şirketiyle ilgili yapacağı yatırımı Twitter’da duyuran da var, bu mecrada anket yapan da…

Ekonomist olarak bu yıl üçüncüsünü yaptığımız araştırmayla iş dünyasının Twitter kullanım alışkanlıklarını mercek altına aldık. Pek çok iş insanının bu ağda hesabı olsa da pek çoğunun da aktif olmadığını gördüğümüz bu araştırmayla mecrayı en aktif kullanan kişileri ise takipçi sayılarına göre sıraladık.

1022

İLK DÖRT DEĞİŞMEDİ
Twitter’ı en etkin kullanan 50 tepe yöneticiye baktığımızda ilk dört sıradaki iş insanının yerini koruduğunu görüyoruz. Son iki yıldır olduğu gibi Abdurrahim Albayrak yine ilk sırada yer alıyor. Albayrak’ın geçen yıldan bu yana tweet sayısı azalsa da hem takip ettiği insan sayısı hem de takipçi sayısı artmış durumda.

İkinci sırada yer alan Demsa Group kurucularından Demet Sabancı Çetindoğan, son bir yıldır Twitter’ı etkin şekilde kullanıyor. Bunu yıl içinde attığı binden fazla tweet’ten anlıyoruz. Ancak Çetindoğan geçen yıldan bu yana ciddi bir takipçi kaybı yaşamış bulunuyor. Geçen yıl 495 binin üzerinde takipçisi olan Çetindoğan’ın takipçi sayısı bu yıl 415 bin 667 olarak görünüyor.

Benzer bir kaybı listeye üçüncü sıradan giren Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner’de de görüyoruz. Bir yılda sadece 150 tweet atan Boyner’in takip ettiği kişi sayısı da takipçi sayısı da düşmüş durumda. Boyner, 8 binin üzerinde takipçi kaybetmiş bulunuyor.

Dördüncü sırada yer alan Aydın Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise son bir yılda Twitter’ı her anlamda aktif kullanmış görünüyor. Aydın, bu süre zarfında 300’e yakın kişiyi takip etmeye başlarken, 5 bine yakın tweet attı. Ama asıl gelişme takipçi sayısında oldu. Aydın, geçen yıl 150 bine yakın olan takipçi sayısını 250 binin üzerine çıkardı.

YÜKSELİŞTE OLANLAR
Ancak takipçi sayısını en çok arttıran kişi Mustafa Aydın değil. Çünkü geçen yıl 21’inci sıradan listeye giren Yemek-sepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın, takipçi sayısını hızla arttırarak bu yıl beşinci sıraya yükseldi. Nevzat Aydın, yıl içinde 145 binin üzerinde yeni takipçi elde etti.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Aslanoba Capital Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba, BKM Genel Müdürü Soner Canko, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar da takipçi sayılarını artırarak listede üst basamaklara çıkan isimler arasında yerlerini aldılar.

Bir yıl içinde en çok paylaşımda bulunan isimler ise Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel ve İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi oldu. Bu iki isim son bir yılda attıkları 5 binin üzerinde tweet ile öne çıktılar.

Geçen yıldan bu yana en çok tweet silen iş insanı ise Aydınlı Group CEO’su Ahmet Sait Kavurmacı oldu. Ceffi Kamhi, Abdurrahim Al-bayrak ve Zeynel Abidin Erdem’in de tweet sayısı geçen yıla göre azalmış görünüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap