Yüzde 0,70 faizle konut satacağız

Yüzde 0,70 faizle konut satacağız

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) önemli bir kampanyaya hazırlanıyor. Bu kampanya, yaşanan zorlu süreçte düşen gayrimenkul satışlarını yükseltmek üzere yatırımcılara önemli fırsatlar sunacak. GYODER Başkanı Aziz Torun, dernek çatısı altındaki yaklaşık 50 markalı üreticinin 120 ay vade ve yüzde 0,70 faiz ile konutlarını satışa çıkaracaklarını söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist. com. tr

Torunlar GYO ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, dernek olarak bu zorlu süreçte önemli bir kampanyaya imza atacaklarını söylüyor.

GYODER’e üye ve konut projesi olan yaklaşık 50 kadar markalı konut üreten şirketin satışları canlandırmak üzere vade ve faiz konusunda ortak bir adım atacağını ifade eden Torun, bu kampanyanın gayrimenkul yatırımcılarına önemli bir fırsat sunacağını ifade ediyor.

Torun, bir ay sürecek bu kampanya ile 120 ay vade ve yüzde 0,70 faizle konut satışı yapacaklarını belirtiyor. Rusya krizi, terör olayları ve darbe girişimiyle zor günler yaşandığını ve böyle bir ortamda gelecekle ilgili çok bonkör konuşmanın mümkün olmadığını aktaran Torun, sorularımızı yanıtladı.

Son dönemde ülkenin nabzı yükseldi. Siz ekonomik anlamda nasıl bir ortam görüyorsunuz?
Tabii yeni başbakan, değişen kabine ve yeni kararlar gündemin birinci maddesinde iken terör ve bomba olaylarını düşünüyorduk. Gözler yeni teşvik çalışmalarındaydı. Malum kalkışmanın akabinde halk müthiş bir destek sundu.

Ekonomik bakımdan da müthiş bir tavır gösterdi. Türkiye iş dünyası çok cüzi bir kur artışıyla bu süreci atlattı. Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcımızın söylediğine göre bu süreçte 9 milyar dolarlık döviz satışı yaşanmış. Borsa da olayın ardından yükseliyor. Burada önemli olan şey iş dünyasının bu durumları dışarı anlatması. Olumsuzlukları artık olumluya çevirmemiz gerekir.

Aynı zamanda GYODER başkanısınız. Dernek olarak ne tür girişimlerde bulundunuz?
Biz öncelikle yurtdışındaki yatırımcılarımıza ve Türkiye’de neler oluyor diye soranlara demokrasiden taviz verilmediğini ifade ediyoruz.

“Türk insanı demokrasiye sahip çıktı, telaşa kapılacak bir durum yok” diye bilgilendirme yapıyoruz. Türkiye’ye yatırımların devam etmesi için proaktif olmak durumundayız. Bu anlamda biz de gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri olarak toplandık ve yurtdışında birtakım yatırımcılarla bir araya gelmeyi de gündemimize aldık.

Nasıl bir süreç olacak?
Şu anda Avrupa’da tatil sezonu, eylül ayı itibariyle başlayacağız. Eylül ayında Dubai’de bir gayrimenkul fuarı olacak, burada bunun bir parçası olarak ilk buluşmayı yapacağız. Türkiye’nin önde gelen bütün STK’larının ekonomiye dönük mesajlar vermesi gerekiyor.

Peki 2016 yılını nasıl kapatmayı umuyorsunuz? 2016 kayıp yıl mıdır?
Açıkçası kayıp yıl olarak görüp öyle kolay pes etmek yok. Yılın ilk altı ayına baktığımız zaman çok olumsuz geçen bir süreç yok ama ikinci yarı beklentilerimiz özellikle turizm ve gayrimenkul sektörü açısından belli oranda düşüşlerin de telafi edileceğini görüyoruz.

Gayrimenkul satışlarında sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Emlak Konut önemli bir kampanya başlattı. Sizin de böyle bir çalışmanız olacak mı?
Gayrimenkul satışlarında ciddi bir düşüş oldu. Bu kalkışmanın öncesine göre yüzde 50’nin üzerinde düşüşler var. Fakat bunun kısa sürede atlatılacağını düşünüyoruz. Onun için biz de GYODER olarak bir kampanya yapacağız.

Şirket olarak ilk adımı attık ve derneğimize üye diğer şirketlere de mektupla bildirdik. Belirsizliğin giderilmesi için olumlu bir mesaj vermek istedik. Gayrimenkul yatırımcıları için yapacağımız kampanya ile teşvik kararı aldık.

Kampanyanın detayı nedir?
Kampanyamız faiz ve vade sürelerini kapsayan bir aylık bir uygulama. Ağustos ayını kapsayacak bu kampanya konut yatırımcısına önemli fırsatlar sunacak. Şirket olarak kendi projelerimizde biz 60 ayda yüzde 0,80 faiz uyguluyorduk. Bu kampanya ile vadeyi 120 aya çıkardık ve faizi yüzde 0,70’e indirdik.

Bu kampanya kaç şirketi ve ne kadar konutu kapsıyor?
GYODER çatısı altında 280 şirket var ama markalı konut üreten 50 kadar şirket bulunuyor. Tabii kaç konu- bizim Bursa’daki projemizi, 5. Levent’teki binin üzerinde konutu ve Levent Center projemizi kapsıyor. Baktığınızda GYODER Başkanı olarak iki yıldır satışlar çok iyi gibi bir söylemim yok.

Sektör son 10 yılda çok iyi bir noktaya geldi. Ama sat-yap modeli bir yerde tıkanacak. Daha evvel proje bitmeden satış bitiyordu. Bu çıkışı hep yukarı gidecek diye beklemek yanlış olur. Talebin önünde bir arz söz konusu, o nedenle modelin değişmesi gerekiyor. Dolayısıyla şirketler daha farklı bir finansman modeli yaratmalı.

Nasıl bir model öneriyorsunuz?
Öncelikle şirketlerin mali anlamda güçlenmeleri gerekir. Bu halka açılma, ortak alma veya fonla işbirliği olabilir. Ya da yorganına göre ayağını uzatma olabilir. Sektörün artık daha ihtiyatlı olması gerekiyor.

Torunlar Şirketler Grubu olarak önemli projeleriniz yürüyor. Grubun ulaştığı portföy büyüklüğünden söz eder misiniz? Süreçte izlediğiniz strateji ne olacak?
Bizim yapıp bitirdiğimiz ve bir yandan da yapımı tamamlanmış ve kirada olan işlerimiz var. Bizim diğer GYO’lardan ayrışan farkımız portföyümüzde çok değerli varlıkları bulundurmamız. Şu an 400 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir garimenkü-lümüz var. Önümüzdeki yıl bu 500 bin metrekareye ulaşacak. Ofis ve AVM’le-ri kapsayan bu portföyümüzün kira gelirleri önemli bir tutarı buluyor.

Grubun kira geliri nedir? 2016 yılı nasıl kapanır?
Geçen yıl 373 milyon TL kira geliri elde ettik. 2016 sonu itibariyle 400 milyon TL olarak hedefliyoruz. Kiralamanın yanı sıra satış gelirleri de var. Torun Center ve 5. Levent projelerimiz bu yıl satışta olan işler.

Grubun yatırım planlarında bir değişiklik oldu mu?
Enerji, gıda, gayrimenkul, alışveriş yönetim şirketimiz bulunuyor. Grubumuzun toplam cirosu 4,5 milyar TL. Sadece gayrimenkulde yaptığımız projelerin portföy değeri ise 8,7 milyar TL’yi buldu. 2018 sonuna kadar 2 milyar TL yatırım hedefimiz var. Bunda da bir değişiklik yok.

Yeni bir arazi alımı veya proje gündemi var mı?
Halka açık bir şirket olarak yatırımcılarımıza karşı belli sorumluluklarımız var. Yatırım hedeflerimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Biz yatırımcımıza ne söylediysek bunu yapıyoruz. Yaptığımız iş zor. Bir projeyi geliştirmek ve tamamlamak, satmak ve kiralamak zor bir iş.

Sürekli olumsuzluklar yaşanıyor, riskler artıyor. Dolayısıyla böyle bir ortamda gelecekle ilgili çok bonkör konuşmak mümkün değil. O nedenle ihtiyatlı konuşmakta fayda var. Dediğim gibi 2 milyar TL’lik hedeflediğimiz işlerimiz devam ediyor. Torun Center’da iskan alındı ve teslimler yapılmaya başlandı. 5. Levent keza öyle hızla ilerliyor.

İZMİR’DE İLK ADIMI ATIYORUZ
Aziz Torun grubun bu yılın sonunda başlamayı planladığı İzmir projesinden de söz ediyor. Torun, bu konuda şunları söylüyor: “Bu proje şu an planlama aşamasında. Yıl sonunda inşaat çalışmaları başlarsa 2019 yılında tamamlanır diye düşünüyorum. İzmir Bayraklı’da yer alan bu proje Torunlar, Sur Yapı ve Hayat Kimya ortaklığında yapılacak. Karma projede otel, AVM ve rezi-dans olacak. Deniz kenarında güzel bir proje. Yatırım tutarı ise 350 milyon TL olacak.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap