Baharla birlikte gelen sekiz teknolojik cihaz

Baharla birlikte gelen sekiz teknolojik cihaz

Yeni yılın bahar aylarına girdiğimiz bu dönemde, yeni teknolojik ürünlerin lansmanları da hız kazandı. Bu hafta yakında piyasaya çıkacak sekiz yeni cihazın özelliklerini sizler için derledik.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bu ürünler içinde birçok alandaki farklı uygulamalar öne çıkıyor. Burada sizin adınıza check-in yapan akıllı valizden mutluluk hormonu sağlayan kulaklıklara kadar birçok ürün bulunuyor.

1-Mutluluk getiren kulaklık
‘Teknolojişirketi Nervana, beyinde üretilen dopamin hormonunun üretimini artıracak bir kulaklık ürettiğini açıkladı. Bu kulaklıklarla müzik dinlenirken beyne elektrik sinyalleri gönderiliyor. Müzikle senkronize bir şekilde gönderilen bu sinyaller, beynin dopamin salgılamasını sağlıyor.

Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan dopaminin salgılanması kişinin mutlu olmasını sağlıyor. Dışarıdan sıradan bir kulaklık gibi görünse de, bu kulaklığın kullanılabilmesi için ek bir cihaza ihtiyaç duyuluyor. Zira söz konusu sinyallerin bu cihaz tarafından üretilmesi gerekiyor. 299 dolar fiyat etiketine sahip kulaklığın yıl içerisinde piyasadaki yerini alması bekleniyor.

2- ‘Cep’ten kahve makinenizi yönetin
Nespresso, yeni espresso makinesi Prodigio’yu satışa sundu. Bu makinenin farkı mobil cihazlarla iletişim kurabilmesi. Makine, bünyesinde barındırdığı bluetooth desteğiyle, akıllı telefon veya tablet üzerinden kontrol edilebiliyor.

iOS ve Android için geliştirilen uygulama, istediğiniz saati belirleyip espresso yapmaya olanak tanıyor. Uygulama aynı zamanda makine, kapsül ve su durumuyla ilgili bilgilendirmede de bulunuyor. Örneğin makinede herhangi bir sorun olduğunda, kapsül miktarı azaldığında veya temizlenmesi gerektiğinde, uygulama bu bilgileri kullanıcılara sunuyor.

Bluetooth bağlantısının olmadığı durumlarda manuel olarak da kontrol edilebilen makinede, espresso, ristretto ve lungo olmak üzere üç farklı kahve çeşidi yapılabiliyor. Kutu içeriğinde 16 farklı Nespresso kapsülüyle birlikte gelen makine, 249 dolardan satışa sunuldu.

3- Akıllı valiz
Rimowa Electronic Tag teknolojisini kullanan ve Bag2Go adını taşıyan akıllı valiz sistemi, havaalanında kuyruğa girmenize gerek kalmadan otomatik olarak check-in işleminizi yapıyor. Aynı zamanda görevlinin valizinize yapıştırması gereken kağıda bürünen ekranı ile de sizi zaman kaybından kurtarıyor.

Böylelikle havaalanına girdikten sonra direkt olarak öncelikli sıradan ya da otomatik check-in alanından geçerek hızlıca uçağın olduğu bölüme gidebiliyorsunuz. Alman Rimowa tarafından üretilen valizin üzerinde küçük bir ekran yer alıyor. Akıllı telefonla bağlantı kuran valiz, bluetooth üzerinden check-in bilgilerini valizin üzerindeki bu ekrana aktarabiliyor. Lufthansa Havayolları ile ortaklaşa geliştirilen valizin, 14 Mart tarihinde henüz belli olmayan bir fiyat etiketiyle satışa sürüleceği belirtiliyor.

4- Otomatik takip eden drone
DJl’ın yeni drone’u (insansız hava aracı) Phantom 4, nesneleri otomatik olarak sürekli takip edebiliyor. Nesne takibini optik sensörler, sonar ve GPS sayesinde gerçekleştiren drone, kullanıcılar kumandaya fazla müdahale etmeden uçabiliyor. Phantom 4, bünyesinde barındırdığı 5.350 mAh kapasiteli pille yaklaşık 28 dakika havada kalabiliyor. ‘

1.380 gram ağırlığındaki drone, yaklaşık 5 kilometreye varan maksimum kontrol menzili sunuyor. Spor modundayken saatte yaklaşık 70 kilometre uçuş hızına ulaşabilen drone’da yeni kameralar da bulunuyor. Drone’un önünde ve altında ikişer adet yardımcı kamera ve bir adet sekiz elementli lense sahip ana kamera olmak üzere toplamda beş kamera yer alıyor. Saniyede 120 kare hızında 1080p FUll HD video kaydına izin veren Phantom 4, 4K video çekimine de olanak tanıyor. DJI Phantom 4, 15 Mart’ta 1.399 dolar fiyatla satışa sunulacak.

5-Hafif ve suya dayanaklı kamera
Ricoh, ultra geniş açıya sahip yeni kompakt aksiyon kamerası WG-M2’yi piyasaya süreceğini duyurdu. Daha önce piyasaya sürülen modelden yüzde 40 daha küçük ve daha hafif olan WG-M2, 1,5 metre yükseklikten düşse dahi çalışmaya devam edebiliyor. -10 derece hava sıcaklığında bile sorunsuzca işlevini yerine getirebildiği iddiasında olan makine, aynı zamanda 20 metreye kadar suya karşı da dayanıklı.

Makine, 204 derecelik lensle ultra geniş açı çekimler yapılmasına olanak tanıyor. 8 mp çözünürlüğünde fotoğraf da çekebilen makinede, 1,5 inçlik renkli LCD ekran yer alıyor. Ricoh WG-M1’in güncellenmiş bir versiyonu olan WG-M2, nisan ayının sonunda 299,95 dolardan satışa sunulacak.

 

6- Bu cihaz her anınızı ölçüyor
Garmin’in piyasaya sunacağını açıkladığı yeni cihazlar, Vivofit 3 ve Vivoactive HR adını taşıyor. Vivofit 3, adım, kalori, uyku ve egzersiz ölçümü yapabilmeye olanak tanıyor. Tam dolu pille bir yıla yakın kullanım olanağı sunan cihazın en dikkat çeken tarafı ise bantlarının değiştirilebilmesi. Bu yılın ikinci çeyreğinde piyasadaki yerini alacak bilekliğin yurtdışındaki fiyatı 100-120 dolar arasında olacak.

Vivoactive HR ise şirketin akıllı saati olma özelliğini taşıyor. Bu cihaz, GPS, aktivite takibi, bildirim ve kalp ritmi ölçümü gibi yetenekleri kullanıcılara sunuyor. Vivoactive HR, uyku, koşu, yüzme, bisiklet ve golf takibi de yapabiliyor. Cihaz, aramaları, mesajları ve WhatsApp’tan gelen bildirimleri de gösterebiliyor. Bu yılın ilkbahar aylarında piyasada olacak Garmin Vivoactive HR, 250 dolardan satışa sunulacak.

7- Otomobillere şarj çözümü
Kablosuz şarj çözümleri üreten Plugless şirketi, Tesla Model S için bir kit geliştirdi. Otomobile entegre edilen bu kit, aracın kablosuz bir şekilde şarj olmasını sağlıyor. Fakat tabii ki kablosuz şarjın voltajı çok yüksek değil. 120 kW ile şarj eden Tesla’nın şarj istasyonlarına karşı, kablosuz şarj sadece 7,2 kW güç sağlayabiliyor.

Dolayısıyla arada neredeyse 17 kat güç farkı var. Tesla Model S sahiplerinin, bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen kablosuz şarj desteğini almak için 244 dolar depozito vermesi gerekiyor. Depozitoyu verenler, ürün tamamen satışa çıktığında 2.440 dolar karşılığında sahip olabilecek. Plugless, depozitoyu vermeyenler için ise 2.440 dolar fiyat garantisi vermiyor.

8- Çoklu video konferans sistemi
Logitech, yeni ürünü Logitech GROUP ile video konferans sistemlerine bir yenisini ekledi. 14 ile 20 kişilik gruplar için, isteğe bağlı olarak genişletilebilen mikrofonlarıyla iyi bir ses deneyimi vaat eden Logitech GROUP, yüksek çözünürlüklü HD video konferans özelliğine sahip. Herhangi bir toplantı alanını çoklu kullanıma olanak tanıyan bir video paylaşım alanına dönüştüren bu sistem, kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelebiliyor.

Bluetooth özelliğiyle mobil cihazlarla da kullanılabilen sistem, isteğe bağlı ekstra mikrofonlarla büyük salonlar için aralığı 8,5 metreye kadar genişletebiliyor. Konferansa katılanların ifadelerinin ve hareketlerinin açıkça görülmesini sağlanan sistemde, ayarlanabilir H.264 video kodlama sayesinde net bir görüntü elde ediliyor. Sistem nisan ayında Türkiye’de piyasaya sunulacak. Logitech GROUP’un Türkiye’deki satış fiyatı ise 1.399 dolar + KDV olacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap