Mobil dating platformları yatırım alarak büyüyor

Mobil dating platformları yatırım alarak büyüyor

İnternet üzerinden tanışıp buluşmayı sağlayan online dating platformları tüm dünyada giderek büyürken, Türkiye’den de girişimler yaygınlaşıyor. Son dönemde özellikle sosyal tabanlı lokasyon bazlı mobil alandaki girişimler yatırım alarak büyümeye başladı. Şimdi hedeflerinde ise yurtdışına açılmak var.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

İnternet kullanımındaki artış, arkadaş bulma ve randevulaşma gibi aktiviteleri de farklılaştırdı. Bu gibi platformların online alandaki girişimlerinin artmasının yanı sıra son dönemdeki mobile olan eğilim, burada da kendini gösterdi. 2 milyar doları aştığı ifade edilen online dating (randevu) pazarı, geçen yıl ciro olarak dünya çapında yüzde 35 büyüdü.

100 MİLYON DOLARA ULAŞTI
Türkiye pazarının ise yıllık hacminin 100 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Pazarda 20 milyon kayıt var ancak bunların 1 milyon kadarı tekil üyeden oluşuyor. Bu sitelere aylık ödemeyi ise 300 bin kişi yapıyor. Bunun ücretleri de ayda 25-30 TL civarında bulunuyor.

Online dating pazarında sosyal ağlarla bağlantılı geliştirilen mobil uygulamalar tarafı ise giderek yaygınlaşıyor. En popüler mobil dating (randevu) uygulamalardan olan Tinder’ın yanı sıra Wechat gibi uygulamalar global çapta başarılı olunca, son dönemde bu alanda Türkiye’den de girişimciler çıkmaya başladı.

Mobil dating siteleri, büyümelerinin yanı sıra artık yatırım da almaya başladı. Yurt içinde istenen seviyeye gelenler ise yurtdışına açılma planları yapıyor.

YATIRIM ALDILAR
Örneğin Türk girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen mobil uygulama SupportGirls, yakın zamanda İngiltere merkezli Harlex Projects’ten 1,2 milyon dolarlık yatırım aldı. Sekiz ayda 100 bini aşkın kullanıcıya ulaşan mobil uygulama, yatırım sonrasında Avrupa’nın yanı sıra Türkiye, Ortadoğu ile Kuzey Afrika pazarlarında hızla büyümeyi hedefliyor. 2016 yılında 500 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen SupportGirls, şimdiden yedi ülkenin mobil pazarında ilk 10 uygulama arasına girdi.

2009 yılında online platform olarak kurulan eÇift de geçen yıl mobil uygulamasını devreye aldı. 2011’de 3TS Capital Partners’ın Cisco Büyüme Fonu’ndan 3 milyon Euro yatırım alan eÇift, 2012’de eCift.de’yi kurarak, hizmetlerini Almanca ve Türkçe dillerinde genişletti.

YURTDIŞINA AÇILIM
Site, 5 milyondan fazla kullanıcısına İstanbul ve Köln’de bulunan ekipleriyle hizmet veriyor. 2016 yılında kullanıcı sayısını yüzde 25 artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

Pembepanjur.com ise 2010 yılında Türkiye’de o dönemde evlilik sitesi olmayışından yola çıkarak kuruldu. Şu anda 3 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı olan Pembepanjur.com’un Kurucusu Haluk Akın, “Doğu Avrupa pazarına yönelik bazı çalışmalarımız var. 2016’daki öncelikli hedefimiz bu pazarda hem arkadaşlık hem de evlilik sitesi olarak yeni markalar çıkarmak olacak” diyor.

Hakan Hintoğlu ve Barış Polat tarafından kurulan bir başka mobil dating uygulaması Couplinked ise sadece yükseköğrenime sahip üyeleri bir araya getiriyor. Konum bazlı özelliği sayesinde, üyeler seçtikleri mesafelerde aradıkları özellikteki üyelerin fotoğraflarını, yaşlarını ve okullarını görebiliyor. Tüm üyeliklerin kontrolden geçerek onaylandığı bu mobil uygulama üzerinde 3 milyon beğenme işlemi, 1.75 milyon mesaj gönderimi, 60 bin eşleşme gerçekleşti.

SELFİE’YLE BULUŞMA SEÇENEĞİ
Son zamanlarda mobil dating’de öne çıkan trend lokasyon bazlı uygulamalar. OneHour da bunlardan biri ve android uygulaması şu anda devrede. Yine Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen bu uygulamayı, yatırımcı Harlex Projects 100 bin dolarlık bir erken aşama yatırımıyla destekledi. Yeni bir yatırım için de şu anda başka bir şirketle görüşmeler sürüyor.

OneHo-ur, tamamen ücretsiz, konum bazlı, anonim bir dating uygulaması. Uygulamayı açtığınızda sadece bir selfie çekiyorsunuz, önümüzdeki bir saat içinde ne yapmak istediğinizi yazıyorsunuz ve eğer isterseniz bulunduğunuz mekanın ismini ekliyorsunuz.
Selfie’niz yüklendikten sonra uygulama 5 kilometre çevrenizi tarayarak diğer selfie’leri buluyor ve size olan uzaklıklarına göre sıralıyor. OneHour’un 2016 sonu hedefi 1 milyon kullanıcıya ulaşmak ve yurt dışına açılmak.

HEDEF 100 BİN KULLANICI
BeCOOL ise Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Ma-nas’ın gençleri hedefleyen lokasyon bazlı uygulaması. 2014 yılı sonunda Alphan Manas’ın öncülüğünde beş melek yatırımcı ile hayata geçen Be-COOL, üç ay içinde 65 bin kullanıcıya ulaşmıştı. BeCOOL, 2015 sonu ortasında ise iş modelini değiştirdi.

Alp-han Manas, “Mobil ekranların özellikle 18-35 yaş grubunda ilk ekran tercihi haline gelmesi ve geotagging teknolojisinin her geçen gün artarak kullanılması ile birlikte ‘eşleş&buluş’ uygulamaları daha da önem kazanıyor. Bu gerçekten yola çıkarak, 18-35 yaş grubunda güçlü bir çözüm sağlayıcı olan Youth Holding ile ortaklığa gidildi” diyor.

ASTROLOJİK UYUM ÖNE ÇIKACAK
Gençler arasında yapılan araştırma sonucu BeCOOL isimli uygulama artık 1835 markası, Friends&Brands mottosu ile hem arkadaşlarla hem de markalarla arkadaşlık platformu olarak konumlandırıldı. Alphan Manas, Youth Holding, melek yatırımcı Kerem Bilgin ve EGIAD’ın Melek Yatırımcı Ağı olan EGG 14 Melek, 1835’in yeni ortaklık yapısını oluşturuyor.

1835 yeni uygulaması ve özellikleriyle Nisan ayı içinde tüm mobil mağazalarda yerini alacak ve üç ay içinde 100 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Alphan Manas, önümüzdeki dönemde ise astrolojik olarak kişileri birleştiren ve uyumu ölçen sistemlerin popüler bir trend haline geleceğini söylüyor. Bu nedenle astrolog Oğuzhan Ceyhan ile işbirliğine giden platform, kişilerin astrolojik haritalarını çıkararak birbirine uyumlu kişileri buluşturmayı hedefliyor.

484AYŞE GÖZDE EKMEKÇİ / SİBERALEM GENEL MÜDÜRÜ
“Payımızı genişleteceğiz”

“15’inci yılını geride bırakan Siberalem.com’dan yolu geçen toplam üye sayısı 18 milyonu aştı. Şu andaki aktif üye sayımız ise 1 milyondan fazla. Mobil platformların yaygınlaşması ile büyüyen pasta, pazardaki oyuncular için pozitif bir tablo ortaya çıkartıyor. Bizim başlıca hedefimiz de web üzerindeki büyümemizi korurken bir yandan bu pastadaki payımızı genişletmek. ~

Ayrıca 2016 içerisinde, yurtdışında yaşayan Türklere yönelik ürün geliştirmeleri ve pazarlama faaliyetlerine de hız vermeyi planlıyoruz. Üyelerin yüzde 68’i Türkiye’deki üç büyük şehirden; yüzde 4’ü ise yurtdışında yaşıyor. Yurtdışında özellikle Almanya, Hollanda ve Amerika’dan üyeler ağırlıkta. Avrupa ve Amerika’da yaşayan Türkler, Siberalem.com’a büyük ilgi gösteriyor, bu yüzdelik dilimi artırmak ilk hedeflerimiz arasında bulunuyor!’

485HAKAN HİNTLİOĞLU / COUPLİNKED KURUCUSU
“Bu yıl yurtdışına açılacağız”
“Türkiye’de arkadaşlık web siteleri yıllardır var ve milyonlarca üyeye ulaşabilmiş durumda. Türk kullanıcıların online arkadaş bulma konusuna uzak durmadığını söyleyebiliriz, önümüzdeki dönemde dünyadaki yıllık yüzde 15 büyüme trendine paralel olarak kullanım artmaya devam edecek. Ürünümüzü daha da zenginleştirmek, Türkiye’de her ilde yaygınlaşmak ve yurtdışına açılmak bu yılki temel hedeflerimiz.

Bu hedef için detaylı planlarımız yapılmış ve uygulamaya konmuş durumda. Couplinked baştan itibaren hem Türkiye’de hem de dünyada kendi alanında bilinen bir marka olma hedefini taşıyor, 2016’nın yaz aylarında yurtdışına açılmaya başlayacağız. Öncelikle belirlediğimiz 10 ülkeye gireceğiz, ardından daha da genişleyeceğiz”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap