Ödül getiren haberlerimiz

Ödül getiren haberlerimiz

Ekonomist’in 25 yıllık tarihinde sayfalarımızda yer alan pek çok haberimiz ödüllerle de taçlandı. Muhabir arkadaşlarımızın kaleminden çıkan özel röportajlar, başarı öyküleri ve istihbarat haberleri Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında farklı kategorilerde ödüller aldı. Bu haberlerden son yıllarda yayınlananlar aşağıda yer alıyor.

Özlem Bay / obay@ekonomist.com.tr

odul-getiren-haberlerimiz-1Hüsnü Özyeğin Bitlis’e uzandı
Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin, Ekonomist’in 8 Ocak 2012 tarihli sayısında adına ‘sosyal girişimcilik’ dediği bir alanda da fark yaratacağını anlatmıştı. Konu ile ilgili ilk kez dergimize konuşan Özyeğin, sesiz sedasız yürüttüğü ve beş yıl sürecek olan bu projenin detaylarını muhabirimiz Sibel Atik’e verdiği röportajda ayrıntılarıyla paylaşmıştı. “Bitlis’in boşaltılmış altı köyüne hayat veriyor” başlığıyla yayınlanan bu röportaj, arkadaşımıza, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında ‘söyleşi’ kategorisinde birincilik getirdi.

odul-getiren-haberlerimiz-2Almanya’dan başarı öyküsü geldi
Tunceli’nin Turna Köyü’nden 19 yaşında Berlin’e göç eden kadın girişimci Aynur Özdemir Boldaz’ın Berlin’e uzanan hikayesi sayfalarımızda yer aldı. Muhabirimiz Burcu Tuvay, kurduğu temizlik şirketi ‘Forever Clean’ ile Berlin’de bankalardan kiliselere kadar pek çok kuruma hizmet veren Boldaz’ın yükseliş öyküsünü kaleme aldı. Arkadaşımız, 9 Ekim 2011 tarihli sayımızda yayınlanan bu haberiyle, EGD’nin düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında ‘yazılı basın başarı öyküsü’ dalında birinci oldu.

odul-getiren-haberlerimiz-3Baba Şarık Tara da şaşırdı
Bilindiği üzere inşaatın yanı sıra enerji ve sanayi işleri de olan Enka, Rusya’da faaliyet gösteren en eski Türk şirketlerinden biri. Şirkete 21 yıldır kurucu Şarık Tara’nın oğlu Sinan Tara başkanlık ediyor. Sinan Tara, medyadan uzak durma yaklaşımını Ekonomist için bozdu.Muhabirimiz Sibel Atik’e grupla ilgili bilgiler verdi. Arkadaşımız, 11 Ocak 2015 tarihli sayımızda yer alan “Rusya’da 500 milyon dolarlık yıllık kira gelirimiz var” başlıklı bu haberiyle, EGD’nin düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında ‘jüri özel ödülü’ne layık görüldü. Ödüle ilişkin konuşan Onursal Başkan Şarık Tara dahi, “Sinan’ı röportaja ikna etmek büyük başarı” dedi.

odul-getiren-haberlerimiz-4Girişimi için Tarkan’dan esinlendi
14Mart 2010 tarihli sayımızda yer alan, üniversite yıllarında genç pazarı keşfeden girişimci Emrah Kaya’nın öyküsü de dikkat çekti. Tarkan konserinde zil satıp sermaye yaparak keşfettiği bu pazarda bugün pek çok büyük şirketin ‘360 derece gençlik pazarlaması’ işini üstlenen Kaya’nın hikayesini yazan muhabirimiz Levent Gökmen, bu haberiyle, EGD’nin düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında ‘yazılı basın başarı öyküsü’ kategorisinde ödül aldı.

odul-getiren-haberlerimiz-5

 

İki kurum mahkemelik oldu
Hükümetin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu (DEİK) Ekonomi Bakanlığı’na bağlamasının mahkemelik olduğu konusunda bir istihbarat haberi yapan muhabirimiz Aram Ekin Duran da ödüle layık görüldü. Arkadaşımız, 15Mart 2015 tarihli sayımızda yayınlanan “TÜSİAD yeni DEİK’i mahkemeye verdi” başlıklı haberiyle EGD’nin düzenlediği ‘Ekonomi Basını Başarı Ödülleri’ yarışmasında ‘yazılı basında ekonomi haberi’ dalında ödül aldı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap