Altının cazibesi devam eder mi?

Altının cazibesi devam eder mi?

Altı yılın zirvesine ulaşan altının onsu 1.500 doları geçti. Gram altın da 266 TL civarına geldi. Global piyasalarda risklerin artması altının yükselişini tetikliyor. Uzmanlar, risklerin devam etmesi halinde altın fiyatları için 1.700-1.800 arasına işaret ediyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Altın fiyatları geçen hafta sert bir çıkış yaparak Nisan 2013’ten bu yana gördüğü en yüksek seviyesine geldi. Bu yükselişe, dünyada jeopolitik risklerin artması, ABD ile Çin arasındaki gerginlik, Avrupa’daki Brexit endişeleri, resesyon kaygıları, merkez bankalarının altın rezervlerini artırması ve düşük faiz ortamı neden oldu.

Tüm bu gelişmelerle geçen hafta üç günde yüzde 5 artan altının ons fiyatı 1.500 doları geçti. Türkiye’de dolar kuru son dönemin en düşüğünde olduğu halde gram altın fiyatı da 266 TL ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

RİSK İŞTAHI TETİKLİYOR
Altının ons fiyatında 1.500 dolar seviyesinin yukarı yönlü kırılması halinde 1.700-1.800 dolar seviyeleri telaffuz ediliyor. Gram altın fiyatının da 260-262 TL’nin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketinin sürmesi bekleniyor. Kur tarafında gelebilecek tepki yükselişleri de yukarı yönü tetikleyebilir.

QInvest Portföy Portföy Yöneticisi ve Müdürü Maruf Ceylan, ABD Merkez Bankası FED’in faiz indiriminin ve bilanço küçültme operasyonunu sonlandırmasının ve Avrupa Merkez Bankası ECB’nin T-LTRO uygulamalarını bir kez daha başlatmasının altın fiyatlarını tetikleyen en önemli unsurlar olduğunu söylüyor.

Bunlara dünya genelinde pek çok merkez bankasının parasal gevşeme eğilimine girmesini de ekliyor. Maruf Ceylan, paranın fiyatı ve dolayısıyla alternatif maliyetler düştükçe, likidite bollaştıkça, altının değer kazanımının devam etmesini bekliyor.

Ceylan, “1.500 dolar seviyesinin üzerinde ilk direnç 1.530 ve ikinci direnç 1.590 dolar civarında olacak. Bu noktaları aşabildiği takdirde orta vadede önce 1.700 ve sonra yine kademeli olarak 1.800 dolar seviyesine kadar gidebileceğini düşünüyoruz” diyor.

NEREYE KADAR GİDER?
Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün de ons altın fiyatlarının 1.500 doların üzerini de görmesiyle 1.600 dolar seviyelerine yükselmesinin olası göründüğünü söylüyor. Barış Ürkün, “Yakın vadede 1.515-1.540 dirençleri takibimizde olacak. 1.455-1.445 ise düzeltme seviyeleri olarak izlenmeli” diyor.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan’a göre, küresel ekonomideki belirsizlik ve merkez bankalarından beklenen güvercin politika hamlelerine ek olarak jeopolitik riskler de canlı olmayı sürdürüyor. Erkan, “Altını destekleyecek çok faktör var ve bu problemlerde düzelme olmazsa yükseliş devam edebilir.

Ana bantlara göre, 1.500 üzerinde 1.600 dolar, daha uzun vade için 1.700-1.800 dolara hareket olabilir. Bu bantlara gelinmesi gram altın fiyatlarını da yükseltebilir” diyor.

ALTIN FONLARINA İLGİ
Altın fonları da yılbaşından bu yana en yüksek getiri sağlayan fonlar arasında. Bu gelişmede en büyük etken altının ons fiyatında yılbaşından bu yana görülen yaklaşık yüzde 18’lik yükseliş.

İkinci etken olarak ise dolar/TL kurunun yılbaşından bu yana yüzde 4 civarında yükselmiş olması gösteriliyor. Uzmanlar, yatırım fonları ve emeklilik fonlarında yatırımcı sayılarında artış görülmezken, altın fonlarına 2018 yılının sonlarından itibaren taze para girişi olduğunu ifade ediyor.

YATIRIMCILAR NE YAPMALI?
Peki tüm bu beklentiler ışığında yatırımcılar nasıl hareket etmeli? Küresel risklerin arttığı bu dönemde, riskten kaçış eğilimi yatırımcılar açısından açıkken, yurtdışı piyasalar önemli belirsizlik ve volatilite unsuru oluyor. Yatırımcılar da bu süreçte güvenli varlıklara ağırlık verdiler.

Uzmanlara göre, yatırımcılar, faizlerin gerilemesinin ve likidite koşullarının gevşemesinin beklendiği bugünkü gibi ortamlarda portföylerinin belli bir kısmını altın olarak değerlendirebilir. Buna göre, yeni alımlar için 1.484 dolar etrafında fırsat oluşabilir.

Ahlatcı Yatırım’dan Barış Ürkün, yatırımcıların hızlı yükseliş gösteren altın fiyatları nedeniyle oluşabilecek tepki satışlarını takip etmeleri gerektiğini söylüyor. Ürkün, “Genel görünüm itibariyle güvenli varlıklara olan talep devam edecek. Fakat zaman zaman yaşanacak geri çekilmelerde oluşacak destek noktalarından altın yatırımını gerçekleştirmek daha mantıklı bir yöntem olabilir” diyor.

GCM Yatırım’dan Enver Erkan da gelişmiş ülke dünyasında faizlerin birkaç yılın dip seviyelerinde olduğuna dikkat çekerek altında ciddi artış ve risk fiyatlaması olduğunu belirtiyor. Erkan, “Ons bazında Trump riskleri ve düşük faizlerle gevşeme beklentileri potansiyeli yüksek kılıyor ancak içeride dolar/TL’nin düşüş trendinde olması TL bazlı altında hareketi sınırlıyor” diyor.

Yatırımcıların portföylerinde gram altın stratejilerini korumaya devam edebileceklerini söyleyen İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ da gram altındaki geri çekilmelerin de alım yönünde değerlendirilebileceğini kaydediyor.

Eda Karadağ’a göre, ons altın için 1.500 dolar altına doğru hareket özellikle 1.450 dolar bölgesine yakın yerler alım yönünde fırsat olabilir. Eda Karadağ, “Yılın kalanı için altına olan talebin sürmesini beklediğimiz için portföylerde ağırlık arttırılabilir” diyor.

DENİZ HAYALİ GENÇ / İŞ PORTFÖY ÇOKLU VARLİK PORTFÖY YÖN. BLM. MD YRD
ALTIN POZİSYONU TUTMALARINI ÖNERİYORUZ”

“Düşük faiz ortamı, devam eden jeopolitik ve makro ekonomik riskler, artan resesyon kaygıları, altının ons fiyatının yükselişinin ardındaki temel nedenler.
Ticaret savaşlarının etkileri ve gevşek para politikaları, merkez bankalarının altın rezervlerini artırmalarına neden oldu.

Bununla birlikte Brexit endişeleri, Amerika- Çin arasındaki gerilim gibi siyasi faktörler de altına olan ilgiyi arttırdı. Küresel büyümeye yönelik kaygıların devam etmesi ve reel faizlerin aşağı gelmesi altını destekleyecek.

Son dönemde, ABD-Çin arasındaki görüşmelerin gerilmesi, Yuan’ın değer kaybı ve ABD’nin çeşitli ülkelere uyguladığı yaptırımlar, altının ons fiyatının 1.500 dolar seviyesine yükselmesine yol açtı ve 2011-2015 yılları arasında yaşanan altının ons fiyatındaki geri çekilmenin yarısından fazlası geri alındı.

Kısa vadede, altın ons fiyatında yaşanan sert yükseliş sonrası düzeltme yaşanabilir. Ancak orta ve uzun vadede, jeopolitik riskleri ve resesyon kaygılarını göz önünde bulundurarak altındaki yukarı yönün devamını bekliyoruz. Yatırımcıların portföylerinde çeşitliliği artırarak risklerini düşürmek ve getirilerini artırmak amacıyla risk düzeyleriyle uyumlu oranda altın pozisyonu tutmalarını öneriyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap