Bahar havası var ama temkinli olun!

Bahar havası var ama temkinli olun!

16 Şubat’tan bu yana boğa piyasası görüntüsünü kaybetmeyen Borsa İstanbul’da şu günlerde adeta bahar havası yaşanıyor. Şubat ortasından mart sonuna yüzde 16,6 kazandıran borsada, bu yükselişin ardından bahar aylarında temkinli olunması gerektiği uyarısı yapılıyor.

MUSTAFA GÜNDOĞDU
mgundogdu@ekonomist.com.tr

Uzmanlar, bahar aylarında dayanıklı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri, kimyevi gübre gibi sektörlerin ön plana çıkmasını bekliyor. FED’in faiz indirimi konusundaki güvercin yaklaşımının rüzgarını arkasına alan Borsa İstanbul (BİST), 16 Şubat’tan bu yana yükselen trendini kısa sayılabilecek düzeltmeler haricinde bozmadı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
3001

Şubat ortasından bu yana en çok kazandıran borsalardan biri olan BİST’te nisan ayı ile birlikte beklentiler de dillendirilmeye başlandı. Nisan aylarında genelde kazandırma eğiliminde olan BİST’te, bu nisanda sert bir yükseliş trendi beklenmiyor. Bu dönemde öncelikle FED’den gelen haberlere kulak kesilen piyasalarda ikinci beklentiyi de,

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin 19 Nisan’da sona ermesinden sonra bu makama yapılacak olası atama oluşturuyor. Böylesi bir konjonktürde ise uzmanlar iç talebe yönelik iyimser beklentileri doğrultusunda dayanıklı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri sektörlerinin ön plana çıkabileceğine söylüyor. Bunların dışında ilk çeyrekte güçlü bilanço sergilemesi beklenen ve temettü verimi yüksek şirketler de öneriliyor.

BORSAYA BAHAR GELDİ
16 Şubat’tan bu yana ‘erken bahar’ havasını yaşayan BİST-100, mart sonuna kadar yüzde 16,6 oranında
kazandırdı. İş Yatırım uzmanları, yüksek betalı BİST-100’ün küresel risk iştahındaki toparlanmadan payına düşeni fazlasıyla aldığını söylüyor. MSCI Türkiye’nin bankaların önderliğinde mart ayında dolar bazında getirisi yüzde 14’e, yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 20’ye taşınmış bulunuyor.

İş Yatırım uzmanları, “Avrupa borsalarında olumlu havanın devam etmesi ve dolar/TL’nin 2,80’nin altına gerilemesi durumunda, BİST kısavadede 83.500’deki direncini kırarak 85.000 seviyelerini hedefleyebilir. Ancak piyasalardaki yükselişin Türkiye’nin başarısından değil küresel risk iştahındaki artıştan kaynaklandığı unutulmamalı” diyor. Uzmanlar, küresel dalgalarla gelen yükselişin küresel dalgalarla gidebileceğini de hatırlatıyor.

KADEMELİ SATIŞ ÖNERİSİ
Şu anda BİST’te kritik teknik desteklere bağlı olarak ‘temkinli iyimserlik’ süreci devam ediyor. Saxo Capital Markets Stratejisti Cüneyt Paksoy, mevcut durumda hisse senedinde olan yatırımcıların kısa vadeli 80.000-81.000 aralığını stop loss seviyesi gibi görmesi gerektiğini belirtiyor. Paksoy, yukarı yönlü hareketlerin devamında ise yatırımcıların hedef değerlere ulaşana kadar kademeli kâr satışına gitmelerinin rasyonel olacağını ifade ediyor.

Cüneyt Paksoy, “Yeni pozisyona girecek yatırımcılar, yükselişin devamını bekliyorlarsa, kısa vadede ulaşılan iyi primi unutmadan muhakkak stop loss seviyesi belirleyerek hikâyesi olan ve bilançosu iyi gelebilecek hisselere yönelmeli” diye konuşuyor. Paksoy, yatırımcıların, betası yüksek banka ve holding hisselerinde portföylerinin hepsini riske atmadan pozisyon almalarının uygun olabileceğini de belirtiyor.

HANGİ SEKTÖRLER ÖNERİLİYOR?
Halk Yatırım Başekonomisti Ba-nu Kıvcı Tokalı, son dönemdeki olumlu performans ile gelişen ülke borsalarıyla kıyasladığımızda BİST’in çok fazla yukarı yönlü potansiyelinin kalmadığını düşünüyor. Bu doğrultuda nisan ayında agresif bir yükseliş olasılığını düşük bulduklarını söyleyen Tokalı, iç talebe yönelik iyimser beklentileri doğrultusunda dayanıklı tüketim, otomotiv, petrol ve gaz ürünleri, kimyevi gübre gibi sektörlerin ön planda olabileceğini belirtiyor.

Banu Kıvcı Tokalı, “BİST’in gelişen ülkelere kıyasla yükseliş potan-siyelinin çok fazla olmadığını düşündüğümüzden, yeni pozisyon açılışları için temkinli bir yatırım stratejisi izlenmeli diyoruz.” Ancak çoğu şirket 2015 yılı kârlarından dağıtacakları temettüleri açıkladı. Temettü ödemelerinin yapılacağı nisan-mayıs aylarında yüksek temettü verimi sağlayan şirket hisseleri ön planda olmaya devam edebilir” şeklinde konuşuyor. Tokalı, ayrıca ilk çeyrek finansalları-na ilişkin olumlu beklentisi olan şirketlerin de ön plana çıkabileceğini söylüyor.

ÖNE ÇIKACAK HİSSELER
Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, yılbaşından bu yana hisse performanslarına bakarak konuşulacak olunursa, ileriye dönük uzun vadeli portföyoluşturmayı düşünen yatırımcılara BİST’i etkileyebilen hisseleri öneriyor. Mergen, yatırımcılara, Koç ve Sabancı Holding, Arçelik, Aselsan, Tüpraş, Petkim, THY, T. Şişecam, Trakya Cam, Ford, Tofaş, Erdemir, Turkcell, TT, Akbank, Garanti, YKB ve Çimsa gibi senetlerden bir sepet yapmalarını tavsiye ediyor.

Bunun yanı sıra bugünlerde bedelsiz verebilecek hisselerin de yatırımcılarca takip edildiği görülüyor. Ahmet Mergen, “İlk çeyreğin hem iç hem de dış piyasalar için oldukça hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık şirketlerin döviz riski ile karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Bu dönemde satış ve kârlılıkla artış yaşayan, aktif ve öz sermayede büyüme kaydeden, aynı zamanda döviz yükümlülüklerini azaltmayı başaran şirketlerin ön plana çıkması beklenebilir” diyor. Mergen, bu bağlamda Ford, Koç Holding, Petkim, Çimsa, Arçelik, Eczacıbaşı İlaç’ın ilk çeyrekte olumlu bir bilanço sergilemesini beklediklerini ifade ediyor.

Ahmet Mergen, FED’in faiz kararına da dikkat çekerek “Bu durumda bizde dolardaki düşüş faiz indirimlerini besleyebileceğinden, mevsimsellikten ziyade faiz indiriminden yararlanabilecek bankalar, şu sıralarda yaşanan yukarı yöndeki hareketi destekleyecek” diyor.

3008“Artık ihtiyatlı olunmalı”
Berna Seher Özdemir
Burgan Portföy CIO’su
“Artan güvenlik endişeleri ve başkanlık ve yeni anayasa konusunda bir referandum olasılığının artmış olması nedeniyle nisan ayı kritik önem taşıdığından yakından izlenmeli. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresinin dolduğu 19 Nisan’a kadar bir sonraki başkan konusunda spekülasyonların artması ve piyasalarda stres yaratması muhtemel görünüyor.

Hisse senetlerinin hala pahalı olmadığını düşünmekle birlikte, mevcut seviyelerin risk ve beklenen getiri dengesi açısından yeterince cazip olmadığını düşünüyoruz. İlk üç aydaki göreceli iyi performansa rağmen, BİST hala gelişen ülke piyasalarına oranla iskontolu işlem görüyor.

2016 tahminlerimize göre F/K oranı artık 9,3 seviyesine yükselmiş bulunuyor. Bu oran son beş yılın ortalaması olan 10’dan çok uzak mesafede bulunmuyor. 12 aylık hedef değerimize göre yüzde 15 yükselme potansiyeli taşıyan BİST’te artık ihtiyatlı olma zamanı diye düşünüyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap