Eğitim sektörüne 100 milyon $ yatıracak

Eğitim sektörüne 100 milyon $ yatıracak

Son üç yılda yüzde 100 büyüyen eğitim sektörü, yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. İnşaat, madencilik ve turizm alanlarındaki yatırımlarıyla bilinen Mustafa Aydın da Kayı Okulları’yla eğitim sektörüne giriş yaptı. Aydın, sektöre önümüzdeki beş yılda 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Bu yatırımla sekiz anaokulu, dört lise ve iki kampüs açılması hedefleniyor. Türkiye’de son dönemde dershanelerin kapanıp özel okula dönüşmesiyle birlikte eğitimdeki rekabet de kızışmaya başladı. Yatırım teşviklerinde özel okulların Beşinci Bölge kapsamına alınması, öğrencilere verilen eğitim-öğretim desteği ve dershanelerin dönüşüm sürecinin de etkisiyle son üç yılda özel okul sayısı yüzde 100 arttı.

Özel okul sayısı 8 bin 150’ye yükselirken yüzde 4’lerde olan özel okullaşma oranı da yüzde 7,4’e ulaştı. 2023 yılına kadar özel öğretimin payının yüzde 15’lere çıkarılması planlanıyor. Sektördeki bu büyüme potansiyeli de bu alana yönelik yatırımların artmasına neden oluyor.

İnşaat, madencilik ve turizm alanlarında yatırımları bulunan Mustafa Aydın da kısa bir süre önce Kayı Okulları’yla eğitim sektörüne adım attı. Aydın, Çek-meköy Ömerli’de 34 dönümlük arazi üzerinde kurulan Kayı Okulları için 20 milyon dolarlık yatırım yaptı.

EĞİTİM MODELİ İTALYA’DAN
Mustafa Aydın, abisinin ve eşinin eğitimci olması nedeniyle uzun yıllardır eğitim sektörüne ilgi duyduğunu söylüyor. Aydın, “Kardeşim Merve Aydın’la birlikte uzun bir araştırma sürecinin ardından Kayı Okulları’nın sistemini geliştirdik. Uzakdoğu, Singapur ve Hindistan’daki birçok okulu gezip bütün yaklaşımları tek tek inceleyerek müfredatı oluşturduk” diyor.

Bu yıl 210 öğrencinin eğitim aldığı Kayı Okulları’nın eğitim programlarında 1970’li yıllarda İtalya’da ortaya çıkan ve okul öncesi çocukların yetiştirilmesi için uygulanan ‘Reggio Emilia’ yaklaşımından faydalanılıyor. Eğitimin merkezine sınavı kazanma metotları değil, yaşayarak öğrenme sistemi oturtulmuş durumda.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisesi bulunan Kayı’da, öğrenciler okulun ormanlık alanında doğayla iç içe vakit geçiriyor ve merak ettikleri soruları ders olarak işleyebiliyor.

Bu sistemde öğrencinin kendi müfredatını oluşturduğunu söyleyen Mustafa Aydın, sistemi tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyor. Önümüzdeki beş yılda 100 milyon dolarlık yatırımla sekiz anaokulu, dört lise ve iki kampüs açılması planlanıyor. Ankara ve Bursa gibi şehirlerden çok sayıda bayilik teklifi aldıklarını söyleyen Aydın, iki yıl içinde altyapıyı oluşturduktan sonra bayilik vermeyi planladıklarını belirtiyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK
Kayı Okulları’nı yurtdışına açmak da Mustafa Aydın’ın hedefleri arasında yer alıyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerinden okulu incelemeye gelenler olduğunu söyleyen Aydın, “Öncelikle altyapımızı ve eğitim sistemimiz oturtmayı hedefliyoruz. Ardından yurtdışına açılmayı planlıyoruz. Markamızla yurtdışına açılabiliriz veya müfredatımızı ihraç edebiliriz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap