Bist 100
9334,13
0%
Bist 100
Dolar/TL
31,1333
0,0889%
Dolar/TL
Euro/TL
33,7826
-0,0416%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0851
-0,0111%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2035,67
0,15%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Tarım Bakanlığı Hileli Gıdaları Açıkladı: İşte O Liste

16 Eylül 2020 | 15:10
Son Güncellenme: 27 Ekim 2022 | 16:51
Tarım Bakanlığı Hileli Gıdaları Açıkladı: İşte O Liste
​Hileli Gıda 15 Eylül listesi açıklandı... Tarım Bakanlığı hileli, taklit, tahşiş ürünlerin listesini (15 Eylül) internet sitesinden duyurdu...  Listede Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün var.  Listede bazı firmaların alkolsüz içeceklerinde ilaç etken maddesi (Sildenafil), bazı firmaların çaylarında boya, çikolata ve kakaoa ürünlerinde Sildenafil, sütte nişasta, yoğurt ve peynirde natamisin, bazı restoranların lahmacun, pide ve kebap ürünlerinde sakatat ve kanatlı eti, 4 firmanın döner ve sucuğunda at eti ve tek tırnaklı eti tespit edildi. İşte Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı listede yer alan hileli, taklit, tahşiş ürünler listesi:

TARIM BAKANLIĞI'NIN HİLELİ AÇIKLAMASI


Tarım Bakanlığı'ndan hileli ürünlerle ilgili yapılan açıklama şöyle:

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

HİLELİ GIDALARIN TAM LİSTESİ *


Bakanlığın açıkladığı hileli gıda  tam listesi şöyle: 

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI HİLELİ GIDA LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN
5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

• Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

• Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

• Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

• Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.


0
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL