Doğa Sigorta, 2016’da iki kat büyüyecek

Doğa Sigorta, 2016’da iki kat büyüyecek
Nihat Kırmızı

Nihat Kırmızı

2013 yılında katılım sigortacılığı yapmak amacıyla kooperatif olarak kuruluş çalışmalarına başlayan Doğa Sigortaları, 2014’ün mart ayında izinleri alarak faaliyetlerine başladı. Haziran 2014’ten itibaren de poliçe kesimine başlandı. Şirket, 2014’ü 26,5 milyon TL prim üretimiyle tamamladı. 2015 yılında ise 500 acente ve 200 milyon TL prim üretimi hedefiyle yola çıkıldı. Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, bugün gelinen noktada hedeflerin aşıldığını, 600 acenteyle 250 milyon TL prim üretimiyle yılın tamamlanacağını ve 250 bin üyenin olduğunu ifade etti. Üyelerin ürüne göre değişmekle birlikte ortalamada yüzde 5 indirim avantajının olduğunu söyleyen Nihat Kırmızı, borsa finans editörümüz Talip Yılmaz’a şirketi ve 2016 ajandasını anlattı.

1- Katılım sigortacılığı yapısı itibarıyla kooperatif sigortacılığına benziyor. Özellikle İslami hassasiyetlerinden ötürü sigorta sektörüne mesafeli duran kitlelere güvenli çözümler sunarak kooperatifçilik tecrübemizle hizmet veriyoruz. Katılım sigortacılığı, Doğa Sigorta’nın içinde, katılım prensiplerine uygun olarak ayrı bir şirket gibi çalışıyor.

2- 2016 yılında 500 milyon TL prim üretimi hedefliyoruz. İlave olarak 50 milyon TL de katılım tarafında prim üretimi sağlarız. Bizimle birlikte katılım sigortacılığı yapan veya yapacak finans şirketleri var. Onlarla görüşmelerimiz sürüyor. Takipçilerimiz arttıkça katılım sigortacılığı daha da fazla güçlenecektir.

3- Trafik sigortalarının toplam prim üretimindeki payı, 2014 yılında yüzde 90-95’lerdeydi. 2015’te bu oranı yüzde 60’lara çektik. 2016’da hedefimiz oranı yüzde 50’nin altına çekmek. Bunun için eğitim sigortası, sağlık sigortası gibi yeni ürünlerle hem iş hacmini artırmak hem de trafiğin payını aşağı çekmek istiyoruz.

4- 2014 yılında 8 milyon TL olan sermayemizi, 2015 yılında ödenmiş 50 milyon TL’ye çıkardık. 2016 sonunda ise rakamı 100 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

5- Doğa Sigorta’nın yedi kurucu ortağı var. Bunlar, Doğa Okulları’nın kurucusu Fethi Şimşek, ben, Mustafa Arif Küme, Burak Reis Özen gibi isimlerden oluşuyor. Bu isimler aynı zamanda yönetim kurulumuzu oluşturuyor. Fethi Bey benim kirvem. Bizde bu önemli bir hısımlıktır. Ana ortağımız ağırlıklı Doğa Grubu diyebiliriz.

6- Sektörde son bir yıldır ciddi bir dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşümün göstergelerinden biri de hasar ödemelerinde kendini ortaya koyuyor. Doğa Sigorta, bu anlamda sektörde yeni olmasına rağmen, güçlü sermaye yapısıyla hasarı en hızlı ödeyen sigorta şirketlerinden biri. 2015’te yüzde 30’lar civarında hasar ödemesi yaptık.

7- Tüm bölgelerde müdürlüklerimiz var. Bunları güçlendirmeye ve yapıyı büyütmeye devam ediyoruz. 600 olan acente sayısını bu yıl bine ulaştırmayı hedefliyoruz.

SPK’DAN GAYRİMEKUL FONLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Geçen hafta Türkiye’de gayrimenkul yatırım fonlarıyla ilgili olarak 24 Gayrimenkul Genel Müdürü Aziz Yeniay’ın
görüşlerine yer verdik ve ayrıca şirketin hedeflerini de yazdık. Burada gayrımenkul fonların sekiz avantajını sıraladık.Bunları sıralarken ‘Fonlara yüzde 100 devlet güvencesi verilmesi ve fonların haciz işlemlerinden muaf tutulması’başlıklarını da sıraladık.Bu iki başlıkla ilgili SPK’dan bir düzeltme geldi.SPK açıklamasında şunlar söyleniyor:
“Fonlarda devlet güvencesi yok.Ayrıca haciz işlemlerinden muaf olduklarını söylemesinin katılma paylarının haciz işlemine tabi tutulmayacağı şeklinde bir yanlış anlaşılmaya yol açması muhtemel.Müşterinin katılma payları haczedilebilir,fon malvarlığı haczedilemiyor.Yani haciz işlemlerinden muaf değil,yalnızca fon malvarlığı haczedilmez.” Yanlış anlaşılmayı düzeltiyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap