Finansbank’ın satışındaki iki ayrıntı - Ekonomist

Finansbank’ın satışındaki iki ayrıntı

Finansbank’ın satışındaki iki ayrıntı

Finansbank’ın satışıyla ilgili görüşme maratonu sona erdi ve beklenildiği gibi Qatar National Bank (QNB) bankanın yeni sahibi oldu. Katarlı finans kuruluşu, bankanın yüzde 99,81 hissesi için ana hissedar Yunanlı National Bank of Greece’e (NBG) 2,7 milyar Euro ödeyecek. Bu bilgiler zaten gazetelerde geniş bir şekilde yer aldı. Yer almayan iki önemli ayrıntıya burada yer vermek istiyoruz. Birincisi, iki hafta önce ‘bilgi odası’ndan çıkan Katarlı kuruluş neden masaya geri döndü? Konuştuğumuz yatırım bankacıları bunun taktik bir çekiliş olduğu görüşünde. Bilindiği gibi, Finansbank ile ilk etapta Katarlı kuruluşun yanı sıra Garanti Bankası’nın ana hissedarı İspanyol BBVA, bankanın kurucusu Hüsnü Özyeğin ve Yapı Kredi Bankası da ilgilenmişti. Ancak bilgi odasından ilk çekilen Yapı Kredi olmuştu. Ardından Hüsnü Özyeğin ve BBVA çekildi ve pazarlık masasından kalan tek kuruluş oldu. Strateji veya ‘oyun teorisi’ karışımı bu girişimin bir hafta sonrasında Katarlı kuruluş masada yerini aldı ve Yunanlı hissedarla el sıkıştı.

İkincisi, fiyata ilişkin tartışmalar. Evet, Finans bank, Nisan 2006’da Hüsnü Özyeğin tarafından Yunanlı NBG’ye 5,5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satılmıştı. Anımsayacak olursak, Özyeğin, çoğunluk hisseyi devrederek 2,8 milyar dolar almıştı. Ancak NBG, Finansbank’ın Rusya, Romanya ve Hollanda’daki bankalarını satın almamış ve bu iştirakleri 600 milyon dolar karşılığında Fiba Grubu’na devretmişti. Nitekim Özyeğin, yurtdışındaki finans yatırımlarının Türkiye ayağını kurmak için bugün Finans banka adını alan Milenium Bank’ı satın almıştı. Sonuçta, devir bedelinin ilk satışa göre neredeyse yarı fiyatı olduğuna dikkat çekiliyor. Bugün Türkiye piyasasında neredeyse bütün bankaların çarpanları 1 veya altında seyrediyor. Bu yüzden satış bedelinin düşük olmadığına dikkat çekiliyor. Yabancı bir bankanın yönetim kurulu üyesi, “İyi bir satış rakamı olduğunu düşünüyorum. Düşük diyen varsa, yanılıyor” diyor.

Aynı bankacı, satışta ince bir ayrıntıya dikkat çekiyor. O da Finansbank’taki sermaye benzeri kredinin 1 milyar Euro olması. Satış sözleşmesinde bu tutarın bir yıl içinde geri ödenmesi var. Dolayısıyla Katarlı kuruluş bir yıl içinde 1 milyar Euro’luk sermaye benzeri krediyi Yunanlı hissedara ödeyecek. Sonuçta Yunanlı finans kuruluşunun bu satıştan sağlayacağı nakit girdi 2,7 milyar Euro değil 3,7 milyar Euro olacak. Katarlı kuruluş da ödeme için bankanın içine 1 milyar Euro daha kaynak aktaracak. Finansbank’ı Katarlı kuruluşun satın alması Türk bankacıları rahatlattı. Neden mi? Bir bankacı yanıtı şöyle veriyor: “Şubeler kapanmaktan, binlerce bankacı işsiz kalmaktan kurtuldu.” Talipli bankaların şubeler üzerine yaptığı analizde, yüzde 80’ler düzeyinde bir yakınlık ve çakışma ortaya çıkmış. Türkçesi, bir satın alma durumunda, Finansbank’ın şubelerinin yüzde 80’i mevcut şubelerle birleştirilecekti.

finansbankin-satisindaki-iki-ayrinti-2

SBK, Adabank ihalesine hazırlanıyor
Krizde olan stresli şirketleri satın alarak yeniden yapılandırmakla tanıtan SBK Holding,650 milyon Tl’Lik cirosuyla ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi,ilaç ve cam sektöründe faaliyet gösteriyor.SBK Holding,yatırımlarını 2016 yılında da devam ettirecek ve bunun için 500 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayırmış durumda.Şirketin 2016 planlarında finans önemli yer tutuyor.Holdingin yönetim kurulu başkanı sezgin baran korkmaz,23 şubat’ta yapılacak Adabank ihalesine hazırlandıklarını ve ihale için 200 milyon dolar bütçe ayırdıklarını söylüyor.HSCB Türkiye’nin satışıyla ilgilenip ilgilenmediğinide sorduğumuzda Korkmaz,bu soruya net bir cevap vermekten kaçınıyor.Farklı sektörlerden büyük işlerle ilgilenen SBK Holding yakın zamanda Total’e teklif verdi,KİPA ile görüştü.Hopa Termik santrali’nin Kastamonu Limanı’nın ve Mardin Mazıdağ Santrali’nin özelleştirmesine de girdi.Sezgin Baran Korkmaz,Şirket olarak 2016 Yılında büyük süprizler yapacaklarını kaydediyor.Sezgin Baran Korkmaz,Yardım faaliyetlerine büyük önem verdiğini söylüyor ve şirketten elde ettiği karın yüzde 70’ini yardım faaliyetleri için kullandığını belirtiyor.Bugüne kadar kars’ta eğitim kurumlarına yönelik 35 milyon Tl’lik yardım faaliyetlerinde bulunan korkmaz 2016’de yine okul yapımı için 12 milyon tl’lik bütçe ayırdı. Ayrıca gelecek yıl planları içinde kars’ta bir kültür kompleksi’ yapmak da var.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap